Letné zahraničné chodníčky zlákajú každý rok mnoho brigádnikov, ktorí tak okrem zárobku získajú aj cenné pracovné či jazykové skúsenosti. Viete, aké sú najpopulárnejšie typy letných brigád, kde ich hľadať a na čo si dať pri výbere pozor?  

Brigády v dovolenkových rezortoch

Ak aj vás láka vôňa diaľok, lákavého zárobku a nových skúseností, neváhajte využiť voľné letné dni na zahraničnú brigádu. Práve zahraničie totiž ponúka množstvo pracovných príležitostí a rozširuje tak tunajším adeptom na prácu nové možnosti. Zahraničné rezorty a letoviská poskytujú každoročne širokú paletu brigádnických prác, ktoré sú pre našincov veľmi lákavé. Medzi najpopulárnejšie typy brigád dlhodobo patria práce animátorov, plavčíkov, chyžných, pomocných kuchárov, časníkov, resp. barmanov. Nie každá práca je však vhodná pre každého. Napr. práca animátora sa zdá byť vcelku jednoduchá a viac o zábave ako o samotnej práci. Mnoho mladých ľudí si však neuvedomuje, že je potrebná mimoriadna dávka trpezlivosti, vzťah k deťom a za každých okolností dobrá nálada a pozitívne, energické vyžarovanie, a to aj v momente, kedy práve nemáte svoj deň.

Nájdite si prácu, ktorá vám vyhovuje

Ak nie ste nadšencom typických brigád v dovolenkových rezortoch, môžete sa poobzerať aj po iných krajinách, kde nájdete práce takpovediac z iného súdka. Ak vám neprekáža fyzická práca, populárnou a ľahko dostupnou brigádou je napr. zber ovocia. Počítajte však s tým, že táto práca si vyžaduje naozaj veľmi dobrú kondičku a fyzickú výdrž. Z tohto dôvodu je brigáda vhodnejšia skôr pre mužov. U mladých žien je naopak preferovanou práca s deťmi ako au-pair. Namiesto celodenného vypekania sa na priamom slnku tak môžete stráviť leto aj v severských krajinách, Anglicku či Nemecku, starať sa o malé ratolesti miestnej rodinky a zlepšiť svoju úroveň v cudzom jazyku. Samozrejme, ako každá, aj táto práca dokáže byť veľmi náročná. Najmä ak natrafíte na rodinu s ťažko zvládnuteľnými deťmi a večne nespokojnými rodičmi.

Buďte obozretní

Rozhodne by ste nemali uchmatnúť prvú ponuku, ktorá sa vám naskytne. Každú, sebelepšie znejúcu ponuku, si najskôr dôkladne preverte. Uistite sa, o aký typ práce ide, na ako dlho a za akých finančných podmienok. Všetky podstatné informácie týkajúce sa danej práce by mali byť transparentné a ľahko overiteľné. Nie je žiadnou výnimkou, že v snahe nájsť dobrú pracovnú ponuku v zahraničí natrafíte aj na množstvo podvodníkov. Z vášho vysnívaného letného dobrodružstva sa tak razom stane peklo, z ktorého je, žiaľ, mnohokrát ťažké sa vymaniť. Kým niektorí na svoju slepú dôveru doplatia „len“ nevyplatenou mzdou, či zhoršenými pracovnými podmienkami, než na akých sa predtým dohodli, iní majú ďaleko horšie skúsenosti. Azda najhorším scenárom je tzv. „obchod s bielym mäsom“, ktorý, žiaľ, stále prekvitá.

Kde hľadať zahraničnú brigádu?

Pri výbere zahraničnej pracovnej ponuky je teda na mieste mimoriadna obozretnosť. Zorientovať sa v aktuálnych ponukách a vybrať tú najvhodnejšiu nie je vždy jednoduché. Neváhajte sa preto zveriť do rúk overených personálnych agentúr, ktoré sa špecializujú na sprostredkovanie takýchto prác a zabezpečia vám všetky právne a administratívne úkony. Pokiaľ sa však rozhodnete hľadať prácu takpovediac na vlastnú päsť, môžete pátrať na rôznych pracovných portáloch alebo staviť na osobné odporučenie známeho. Pamätajte však, že práca, ktorá vyhovovala vášmu kamáratovi, nemusí zákonite vyhovovať aj vám, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Takisto by ste mali brať ohľad aj na vašu jazykovú zdatnosť. Kým pri niektorých typoch brigád cudzí jazyk takmer nepotrebujete, pri iných je nevyhnutnosťou. Práve rečová bariéra dokáže pobyt v zahraničí skomplikovať a pripraviť živnú pôdu pre neférové jednanie.

Zvážte preto všetky možné riziká pracovného vycestovania a nezabudnite na uzatvorenie vhodného  poistenia, ktoré vás v prípade potreby dokáže spoľahlivo ochrániť. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.