Cestovný pas sladko odpočíva v poslednej zásuvke stola, kúpeľňa sa toto leto nepochváli novými mušľami a plavky môžu o slanej morskej vode leda tak snívať. Nuž, dovolenku ste tento rok akosi nestihli naplánovať. Ale prečo by ste kvôli tomu mali zostávať doma? Fenomén last minute je tu aj pre vás! Spoznajte spolu s nami všetky jeho výhody.

Byť spontánny sa oplatí

Last minute bol, je a pravdepodobne aj vždy bude populárny. Prečo? Odpovedí je hneď niekoľko. Azda hlavným benefitom je mimoriadne lákavá cena. Keďže cestovné kancelárie potrebujú zaplniť zvyšné voľné miesta, mnohokrát cena zájazdu klesne aj o viac než polovicu. Môžete si tak užiť luxusnú dovolenku snov, ktorú by ste si za normálnu cenu len tak ľahko nemohli dovoliť. Samozrejme, ako sa vraví, niečo za niečo. Last minute dovolenka si od vás bude vyžadovať značnú časovú flexibilitu – odchod je naplánovaný spravidla v rozpätí jedného, prípadne viac dní. Pre vás to znamená jediné, bleskurýchle si zbaliť kufre a vyraziť. Z tohto dôvodu sa last minute teší veľkej obľube najmä u študentov, mladých ľudí, či dôchodcov, ktorí nie sú viazaní pracovnými povinnosťami. Takisto aj pracovne veľmi vyťažení ľudia, ktorí nikdy nevedia, čo bude napríklad o týždeň, ocenia, že si svoju dovolenku nemusia plánovať polroka dopredu, ale využijú ju práve vo chvíli náhleho pracovného voľna. Navyše, ak si dovolenku neplánujete v predstihu, odpadá vám aj riziko zrušenia zájazdu.

Potrebujete viac času?

Takýto spontánny systém však nemusí vyhovovať každému. Určite to poznáte aj sami, že mnohokrát sa len tak zo dňa na deň zbaliť a odísť jednoducho nedá. Niekedy práca skutočne nepustí. Šéf by váš náhly odchod na dovolenku rozdýchaval len veľmi ťažko a vy by ste si mohli ísť rovno písať výpoveď. Problém spontánneho vycestovania môže nastať aj v prípade, že na cestovnom pase vyzeráte podozrivo mlado, minimálne o 10 rokov mladšie. Vybaviť si nový, legitímne platný pas môže chvíľku trvať a zájazdovému autobusu alebo lietadlu sa na vás čakať asi veľmi chcieť nebude. Veľmi známa je aj situácia, kedy pas je OK, šéf je s vaším odchodom OK, no vaša batožina nie je celkom OK. Najmä ak ste žena, predstava rýchleho zbalenia môže byť nepredstaviteľná. Možno práve nemáte vyprané to obľúbené letné tričko a už teraz viete, že bez neho to skrátka nepôjde. Naopak, váš partner môže vidieť v last minute iný problém, a síce obmedzenú ponuku zájazdov. Jednoducho beriete len to, čo momentálne je. A tak namiesto vysnívaného päťhviezdičkového all inclusive hotela v slnečnom Grécku možno skončíte v trojhviezdičkovom bulharskom penzióne s polpenziou.

Riešenie v last minute

Last minute buď milujete, alebo nie. Je len na vás, či vás oslovia všetky jeho výhody a benefity, alebo vám naopak charakter týchto dovolenkových ponúk cestovných kancelárií nevyhovuje. Ak to predsa len s dovolenkovaním na poslednú chvíľu skúsite, nezabudnite si uzatvoriť cestovné poistenie. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale je dobré si uvedomiť, že tak rýchlo, ako si dokážete zbaliť kufre a vycestovať, sa dokáže dovolenková šťastena zvrtnúť. Stratu batožiny, úraz či inú ujmu na majetku alebo zdraví tak šikovne vykryjete z poistky.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.