Kúpa nehnuteľnosti je často rozhodnutím na celý život. Dostať sa do problémov kvôli podvodníkom a nekalým praktikám predajcov môže byť v tejto súvislosti veľmi nepríjemné, preto je vhodné obrátiť sa na odborníka. Niekedy aj viacerých.

Pomoc hľadáme v realitkách

Pri kúpe nehnuteľnosti môžete osloviť realitnú kanceláriu, agenta alebo finančného poradcu. Pre väčšinu z nás je prvou voľbou práve kancelária. Tu však môžete naraziť na problém. Realitky totiž uprednostňujú predaj nehnuteľností pred ich kúpou, preto vám nemusia v plnej miere pomôcť. V takom prípade je lepšie využiť služby nezávislého agenta, ktorý sa o kúpu vašej nehnuteľnosti postará.

Nezávislý agent pomôže

Dobrý agent dokáže okrem samotnej kúpy zabezpečiť aj ostatné potrebné služby. Najskôr však potrebuje dostatok informácií. Je na ňom, aby vás pred kúpou poriadne vyspovedal a na základe vašich požiadaviek navrhol vhodné alternatívy. V jeho činnosti by mali byť zahrnuté obhliadky, zabezpečenie potrebných dokumentov na prípravu zmluvnej dokumentácie, rokovania s predávajúcim, pravidelný reporting či dokonca zápis nehnuteľnosti do katastra a jej poistenie. Nezaškodí, ak sa vyzná aj v trendoch a lokálnom prostredí. Je dobré vedieť vopred, že sa za vaším budúcim domom pripravuje výstavba diaľnice, však?

Úloha pre finančného poradcu

Aj keď natrafíte na „realiťáka superhrdinu”, len máloktorý sa okrem nehnuteľností vyzná aj vo financiách. Na túto časť kúpy nového bytu si teda radšej privolajte aj finančného poradcu. Podobne ako maklér, ani finančný poradca vás nebude stáť závratné finančné čiastky. Svoju províziu väčšinou získa priamo z uzavretia kontraktu, preto vám ochotne pomôže.

Okrem lepších hypotekárnych podmienok dokáže zvýšiť ohodnotenie nehnuteľnosti, čo vám zabezpečí vyššie krytie kúpy úverom. V bankách má tiež dobré vzťahy a vie procesy výrazne zrýchliť. Ruku v ruke s hypotékou vám dohodne aj poistenie kupovanej nehnuteľnosti, čo môže byť podmienkou banky, ktorá vám poskytuje úver. Pri poistení majetku si dajte pozor na to, aby výška poistnej sumy prevyšovala hodnotu nehnuteľnosti. Vyhnete sa tak tomu, že v prípade poistnej udalosti sa z poistky najprv uspokoja pohľadávky banky a vám nezostane ani byt, ani peniaze.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.