Možností je veľa. Ako si však vybrať tú najvýhodnejšiu formu financovania vášho nového auta?

Nie každý si môže dovoliť väčšiu investíciu zaplatiť z vlastného vrecka. A presne pre takýto prípad sú tu banky a nebankové spoločnosti, ktoré vám ochotne požičajú. Kúpu nového auta môžete financovať jedným z týchto spôsobov.

Spotrebný úver / pôžička

Predstavme si modelovú situáciu. Ste rodina s malými, školopovinnými deťmi. Tesne pred Vianocami sa vám náhle pokazilo auto. Keďže sa jedná o starší model, väčšia oprava sa už neoplatí, ale vy auto nutne potrebujete. Ak nemáte našetrených niekoľko tisíc eur, je pre vás najlepším riešením účelová alebo bezúčelová pôžička. Môžete si ju vybaviť v banke alebo v nebankovke v priebehu niekoľkých hodín. Za peniaze, ktoré od veriteľa obdržíte, si následne auto kúpite a stávate sa jeho okamžitým vlastníkom. Veľkou výhodou takéhoto financovania je, že odpadá povinnosť akontácie. To je suma, ktorá sa platí na začiatku obstarávacieho procesu a predstavuje približne 30% z hodnoty auta. Ak si požičiavate z nebankovky, dostanete peniaze naozaj rýchlo a v niektorých prípadoch aj bez väčších papierovačiek, či bez dokladovania príjmu. Nevýhodou môže byť nižšia maximálna suma (preto sú takéto pôžičky vhodné najmä pri kúpe lacnejších, ojazdených áut), ktorú vám nebanková spoločnosť poskytne a možné vyššie úroky.

Finančný lízing

Lízing predstavuje oproti pôžičke istú formu prenájmu. Počas doby splácania auto užívate v plnej miere, ale jeho vlastníkom je lízingová spoločnosť. Trvanie takéhoto lízingu je zvyčajne 3-4 roky. Po uplynutí lehoty doplatíte vopred dohodnutú sumu a auto je vaše. Keďže ste počas obdobia „prenájmu“ auta, a prvotnou akontáciou pri kúpe, splatili veľkú väčšinu jeho hodnoty, je doplatok vo väčšine prípadov len symbolický. Mnohé finančné domy poskytujú v balíku aj povinné zmluvné poistenie či havarijné poistenie. Výhodou je jeho splácanie v mesačných splátkach. Túto pôžičku vám poskytne aj priamo predajca vozidla cez partnerskú lízingovú spoločnosť, čiže výber vozidla aj financovanie vybavíte tzv. pod jednou strechou.

Operatívny lízing

Akási čerešnička na torte. Špeciálny druh lízingu, pri ktorom nie je potrebné platiť akontáciu. V tomto prípade ide o prenájom auta v pravom slova zmysle. Je určený najmä pre firmy, ktoré si v rámci určitého mesačného paušálu prenajímajú jedno alebo viacero áut (ale aj elektroniku, pneumatiky, servis a podobne) bez úmyslu neskoršej kúpy. Prenajímateľ a nájomca si potom dohodnú presné špecifikácie ich vzťahu. Ide hlavne o dobu prenájmu, predpokladaný počet kilometrov či nadstavbové služby, ktoré lízingová spoločnosť ponúka. Jedná sa napríklad o pravidelný servis, zimné pneumatiky či kartu na čerpanie pohonných hmôt, ktorú dostanete k vozidlu.

DPH

Ak ste platiteľ DPH, uplatňujete si ju v každej mesačnej splátke operatívneho lízingu. Pri finančnom lízingu si uplatňujete DPH okrem mesačných splátok aj pri platbe akontácie. Pri kúpe automobilu na úver odpočítavate daň z pridanej hodnoty naraz, na začiatku pri kúpe vozidla.

Predtým, ako si kúpite auto, oplatí sa porozmýšľať o financovaní, ktoré najlepšie sedí vaším potrebám. Môžete si porovnať úvery v jednotlivých bankách alebo si môžete priamo vypočítať mesačnú splátku cez úverovou kalkulačkou od Slovenskej sporiteľne. Nezabudnite ani na povinné zmluvné poistenie, ktoré musí uzavrieť každý majiteľ motorového vozidla.

Prajeme vám veľa šťastných kilometrov. 😉

 

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

ZISTITE VIAC