Chystáte sa objavovať čaro jarnej prírody zo sedadla bicykla?  Ak sa práve rozhodujete o jeho kúpe, prečítajte si naše odporúčania. 

Ponuka je v skutku bohatá

V súčasnosti je na trhu skutočne obrovské množstvo bicyklov. Vybrať si môžete nielen podľa pohlavia (pánsky, dámsky) či veku (bicykle pre dospelých, bicykle pre deti), ale aj podľa účelu. Účel je pritom dôležitejšie kritérium, než by sa mohlo zdať. Pokiaľ ste len takpovediac sezónny jazdec a neplánujete zdolávať náročné terény, ideálny bude pre vás trekingový, resp. crossový bicykel, prípadne mestský bicykel, ktorý sa vďaka svojmu dizajnu teší čoraz väčšej popularite. Pre náročnejších cyklistov sú v ponuke horské bicykle, pri ktorých možno rozlišovať bicykle s prednou odpruženou vidlicou a bicykle celoodpružené, známe aj ako MTB bicykle. Tieto sa líšia najmä  veľkosťou a hrúbkou kolies, čo ovplyvňuje nielen dizajn, ale aj celkový výkon bicykla.

Na veľkosti záleží

Pri výbere je potrebné brať do úvahy nielen samotný typ bicykla, ale aj jeho výšku. Výškou sa v tomto prípade myslí celková vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu. Veľkosti bicyklov sú väčšinou označené veľkými písmenami (S, M, L, XL, XXL) podobne ako pri oblečení, prípadne v palcoch či centimetroch. Veľkosť bicykla by sme si mali určovať podľa výšky postavy, resp. dĺžky nôh. Odporúča sa, aby cyklista stojaci obkročmo nad bicyklom, mal päťcentimetrovú vôľu medzi rozkrokom a hornou trúbkou rámu. Správna veľkosť bicykla je dôležitá pre komfortné sedenie, správny typ bicykla nám zabezpečí efektivitu a dynamickosť jazdy. Nemali by sme však zabúdať na výber vhodných bŕzd. Súčasný trh ponúka klasické ráfikové brzdy (štandardný model na princípe stlačenia páčky a pribrzdenia lanka), ako aj modernejšiu variantu kotúčových bŕzd (tie sa ešte rozlišujú na mechanické – lacnejší variant a hydraulické – drahší variant).

Povinná výbava správneho cyklistu

Ak sa rozhodujete o kúpe bicykla, máte si naozaj z čoho vyberať. Bicykel by však nemal byť jediný objekt vášho záujmu. Rovnako podstatná je aj výbava, ktorá by vás na vašich cyklocestách mala sprevádzať. Alfou omegou by mala byť prilba, ktorá vás ochráni v prípade pádu či kolízie. Pri dlhších jazdách určite oceníte aj cyklistické rukavice, ktoré ochránia dlane pred otlakmi. „Must have“ výbavou by mala byť aj príručná pumpa, ktorú by ste mali mať poruke vždy, keď chýba „život“ vysileným dušiam bicykla.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.