Pre väčšinu ľudí je kúpa nehnuteľnosti celoživotnou investíciou. Ako postupovať, aby ste pri výbere nového bytu nespravili chybný krok a čo všetko treba zohľadniť na ceste za vašim vysnívaným hniezdočkom?

Dobrý čas na hypotekárny úver

Súčasná situácia na trhu s nehnuteľnosťami je pre kúpychtivých ľudí veľmi priaznivá. Ponuka je vysoká, ceny sú ešte vyššie, no dostupnosť hypotekárnych úverov opätovne rozprúdila kolobeh predaja. Mnoho ľudí sa preto rozhodlo využiť príležitosť lacných úverov a rozhliadnuť sa po novom bývaní. Aj keď je nastavenie finančných podmienok na prvý pohľad lákavé, je nevyhnutné si uvedomiť, že hypotekárny úver sa stane súčasťou vašich odchádzajúcich platieb na niekoľko desaťročí. Pri nastavení úveru by ste preto mali zohľadniť vašu dlhodobú schopnosť splácania finančných záväzkov. Otázka ceny nehnuteľností v závislosti od výšky úveru a vašej solventnosti je preto kľúčová. Dobré je spraviť si prehľad o cenových hladinách v danej lokalite, v ktorej ste sa rozhodli kúpiť nový byt. Porovnávať by ste však mali s porovnateľným – ceny sa totiž môžu líšiť nielen polohou, ale i rozlohou samotného bytu, technickým stavom, vybavením a pod.

budova-bytovy-dom

Podľa čoho vybrať nový byt?

Východiskovým bodom pri kúpe nehnuteľnosti je poznať váš cieľ, teda čo od nového bytu očakávate. Nižšia cena, ktorá môže znieť na prvý pohľad vábne, v sebe mnohokrát skrýva predpoklad dodatočných nákladov. Najmä pôvodný stav bytu signalizuje, že budú potrebné ďalšie náklady na rekonštrukciu, ktorá síce bude odrážať váš vkus a vytúžené predstavy, no ich presnú výšku viete odhadnúť len orientačne. Informujte sa preto o technickom stave rozvodov, stúpačiek, strechy, zateplenia či výťahov, ako aj o výške mesačných prevádzkových nákladov.

Na cenu môže mať vplyv aj poloha bytu v rámci bytového domu – najnižšie a najvyššie poschodia sa logicky veľkej popularite netešia. Rozhodujúcim býva mnohokrát aj orientácia bytu, či osídlenosť bytovky, resp. paneláku. Najmä vo veľkých mestách je podstatnou otázkou aj možnosť parkovania. Kým novostavby na tento problém myslia dopredu a riešia ho podzemnými garážami, pri starších sídliskových bytoch či bytoch v centre môže byť parkovanie problematické.   

Dvakrát meraj, raz kupuj

Po zvážení všetkých podstatných faktorov, ktoré majú vplyv na to, či sa daný byt stane vašim budúcim hniezdočkom, nastáva fáza kúpy. Aj v tejto etape treba byť mimoriadne ostražitý a preveriť si všetky informácie. Opatrnosť je na mieste najmä pri súkromných inzerciách, v rámci ktorých by ste si mali overiť, či sa jedná skutočne o majiteľa nehnuteľnosti kompetentného na realizáciu predaja a či je daná nehnuteľnosť bez tiarch. Vyhnete sa tak následným opletačkám a nepríjemnostiam, ktoré môžu skončiť až roky trvajúcimi súdnymi prieťahmi.

Ak sa chcete odbremeniť od týchto a mnohých iných starostí súvisiacich s právnymi úkonmi, zverte sa do rúk skúsených realitných maklérov, ktorí vybavia všetky administratívne procesy za vás. Hypotéka predstavuje aj určitú finančnú záťaž na domáci rozpočet na dlhší čas. Pre zmiernenie obáv, či budete vždy schopný hypotéku splácať, je vhodné sa informovať o poistení úveru. Pomôže vám v situácii, kedy nebudete môcť z objektívnych príčin úver splácať a poskytne vám tak cennú finančnú barličku.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.