Dovolenka v Chorvátsku nemusí byť len o oddychovaní na pláži či chytaní slnečných lúčov.  Že by ste to tento rok skúsili inak? Predstavujeme vám stredné Chorvátsko a okolité zaujímavé miesta, ktoré sú krásne aj v septembri.

Druhé najväčšie mesto Chorvátska, Split

Mesto nazývané aj historický klenot Dalmácie. Keďže ide o najrušnejšie mesto na pobreží a druhý najväčší prístav a v Chorvátsku, málo turistov v meste nečakajte. Čo ale očakávať môžete, sú krásne historické uličky, skvelé jedlo, krásne výhľady na more, okolité ostrovy aj monumentálne pohorie, ktoré rozprestiera svoje ochranné krídla nad mestom. Jedným z najväčších historických lákadiel v meste je Diokleciánov palác, zapísaný v zozname UNESCO, ktorý je postavený z bieleho vápenca, ktorý mu dodáva svoju jedinečnosť. Výnimočným mesto Split robí práve prepojenie histórie a tradícií s modernosťou. Jednoznačne odporúčame navštíviť.

Mesto Solin

V Rímskej ríši bolo mesto Solin hlavným mestom provincie Dalmácia, takže história z mesta priam dýcha. Nachádza sa len 7 kilometrov od Splitu, takže po ceste k moru sa môžete zastaviť pre svoju dávku pamiatok a histórie. V meste sa nachádzajú zrúcaniny starého amfiteátra aj pekný starý mlyn Gašpina.

V horúcom lete odporúčame návštevu mesta naplánovať na skoré ráno alebo neskoršie poobedie, kedy slnko menej páli, keďže pri obhliadke zrúcaním sa pred slnkom nie je kam ukryť. V septembri môžu byť prechádzky po pamiatkach o čosi znesiteľnejšie. Stále ale myslite na pokrývku hlavy, dostatok tekutín a majte po ruke aj opaľovací krém. Pre istotu. 😉

Pevnosť Klis

Neďaleko mesta Solin sa nachádza jedna z najväčších a najvýznamnejších archeologických pamiatok v Chorvátsku, mohutná pevnosť a zrúcanina hradu Klis. Prvý pekný pohľad na pevnosť sa vám naskytne už počas cesty diaľnicou zo Záhrebu do Splitu, skoro na konci tejto cesty. Pevnosť má významné strategické umiestnenie, z ktorého ťažili Chorváti v minulosti. Dnes sa môžete tešiť hlavne na krásny výhľad do zátoky, na mesto Solin a Split a aj na monumentálne hory Mosor a Kozjak, ktoré sa tiahnu popri pobreží.

A navyše sa v starobylých hradbách a pevnosti natáčal známy seriál Hry o Tróny. Ak ste milovníkmi tohto seriálu, o jeden dôvod navyše zastaviť sa pri pevnosti a urobiť si fotku zo známych záberov.

Trogir, “Malé Benátky”

Historické jadro mesta Trogir je zapísane v svetovom dedičstve UNESCO a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Dalmácii. Najväčším lákadlom mesta je katedrála sv. Vavrinca, z ktorého veže je krásny výhľad na okolie. Trogir sa  nachádza na malom ostrove medzi pobrežím a ostrovom Čiovo, spojeným mostami z každej strany, čo ešte umocňuje jeho útulnosť.

Malebné mestečko láka aj vaše chuťové poháriky, veď Chorváti sú vychýrení zmrzlinári. A nielen to. Keďže historicky je Trogir ovplyvnený Gréckou, Rímskou a aj Talianskou kuchyňou, niet divu, že mesto ponúka svojim návštevníkom dobroty s medzinárodným vplyvom. Napríklad Trogirské rafioli či skvelá mäsová Pašticada.

Modrá lagúna Krknjaši

Trogir a jeho okolie je taktiež veľmi obľúbenou destináciou moreplavcov. Ak by ste chceli objaviť miesto, ktoré je menej navštevované turistami, odporúčame vám navštíviť modrú lagúnu Krknjaši, ktorá sa nachádza na ostrove Drvenik Veli. Na ostrov sa dostanete pomocou trajektu z Trogiru alebo prenajatou loďou. Počas jednodňového výletu si môžete vychutnať šnorchlovanie v lagúne alebo leňošenie na skalnatej pláži. Na ostrove sa okrem modrej lagúny nachádza aj pár kostolíkov, no od malého ostrova viac nečakajte.

Ak sa chcete vyhnúť húfom turistov, navštívte Chorvátsko v septembri, kedy už nie je hlavná dovolenková sezóna, more je stále relatívne teplé a prechádzky po mestách sú znesiteľnejšie.  A nezabúdajte, kvalitné cestovné poistenie by nemalo chýbať ani na tejto dovolenke, pre istotu. Prajeme vám bezstarostné chvíle plné oddychu a krásnych zážitkov, či už  navštívite Chorvátsko v lete alebo na konci sezóny. 😉

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.