Rozhodnutie o novom bývaní patrí k najdôležitejším v živote. Pri kúpe nehnuteľnosti platia trochu iné pravidlá, ako pri stavbe nového bývania. Prečítajte si, na čo by ste sa mali zamerať.

1. Výber nehnuteľnosti

Vybrať si bývanie, v ktorom prežijete celý život alebo jeho veľkú časť, nie je jednoduché. Ide o rozhodnutie v hodnote desiatok tisíc eur, preto ho nepodceňujte. Predtým, než začnete s výberom nehnuteľnosti, by ste mali zvážiť, či využijete služby realitnej kancelárie alebo sa spoľahnete sami na seba. Obe možnosti majú svoje pre aj proti.

Realitná kancelária vybaví všetky papierovačky za vás. Nájde vám nehnuteľnosť, ktorá sa najviac podobá vašim predstavám, ale nechá si za to dobre zaplatiť. Naopak hľadanie na vlastnú päsť vyžaduje viac času, osobnú iniciatívu, lepšiu znalosť trhu a základné znalosti stavebníctva.

2. Lokalita

Pri výbere lokality začnite s vytvorením zoznamu toho, čo v blízkosti potrebujete. Rozhodnite sa, či chcete bývať v dome alebo byte, na okraji mesta alebo v centre. Či potrebujete autobusovú zastávku, nákupné centrum, zdravotnícke stredisko, banku školu, škôlku, poštu alebo políciu. Vedľa zoznamu potrebných vecí spíšte zoznam tých, ktoré nie sú nevyhnutné, ale potešili by vás. Pri výbere nehnuteľnosti hľadajte bývanie, ktoré sa bude čo najviac približovať k obom zoznamom.

Zvažovanú lokalitu si skúste prejsť zblízka. Najlepšie cez deň aj v noci. V prípade domu dajte tiež pozor na záplavové oblasti. Ak ste pevne presvedčení, že sa v lokalite nachádza všetko, čo potrebujete, pustite sa do ďalších krokov.

3. Predošlý majiteľ

V prípade, že sa chystáte nehnuteľnosť kúpiť, preverte si predchádzajúceho majiteľa. Na trhu sú aj realitní podvodníci a vy určite nechcete naletieť jednému z nich.

Najbežnejšia je kontrola vlastníka na katastri. Výhodou je, že si vlastníka overíte jednoducho a zadarmo prostredníctvom online stránky katasterportal.sk. Rovnako tu nájdete prípadné bremeno uvalené na nehnuteľnosť.

Okrem katastra môžete meno predošlého majiteľa preveriť aj cez stránku foaf.sk – sociálnu sieť firiem v Slovenskej republike. Ak je majiteľ bytu zároveň podnikateľ, ktorý má väčšie finančné problémy, môže to vzbudiť podozrenie.

O tom, že s nehnuteľnosťou niečo nie je v poriadku, svedčí aj dĺžka uverejnenia inzerátu. V prípade, že je inzerát starý, bude cena nehnuteľnosti neprimerane vysoká, alebo je nehnuteľnosť v zlom technickom stave. Hroziť môžu aj bremená a exekúcie. Takýmto ponukám sa radšej vyhnite.

4. Obhliadka

Ak je to možné, choďte na obhliadku s odborníkom alebo známym. Ako sa hovorí, viac hláv, viac rozumu. Počas obhliadky skontrolujte najmä technický stav nehnuteľnosti, elektroinštaláciu a rozvody. Opýtajte sa majiteľa alebo makléra, kedy boli menené a v akom sú stave. Obzrite si rohy miestností a vonkajšie steny. Odhalíte tak prípadnú vlhkosť a plesne. Najlepšie viditeľné sú po zime.

Pri obhliadke sa pýtajte na všetko, čo vám napadne. Pamätajte, že za nehnuteľnosť neplatíte málo, preto je lepšie pýtať sa čo najviac. Dôležité sú otázky ohľadom spotreby energií, parkovania, susedov, typu kúrenia a dostupnosti internetu či mobilného operátora. V prípade, že kupujete dom, opýtajte sa aj na izoláciu a stav strechy.

5. Financovanie a podpis zmluvy

Ak ste sa už rozhodli, či pôjdete do novej alebo kúpite staršiu nehnuteľnosť, našli ste správnu lokalitu, získali informácie o predošlom majiteľovi a uskutočnili obhliadku, môžete sa pustiť do podpisu zmluvy. S ňou úzko súvisí aj financovanie kúpy nového bývania.

Najčastejším spôsobom financovania je hypotekárny úver. Urobte si prehľad v ponukách rôznych bánk a následne sa rozhodnite pre najvýhodnejšiu možnosť. Väčšinou vám najlepšie podmienky ponúkne banka, v ktorej máte založený bežný účet, ale nemusí to byť pravidlo.

Keď máte peniaze na účte, môžete podpísať kúpnu zmluvu. Ak sa majiteľ alebo realitná kancelária s podpisom veľmi ponáhľa, nenechá vás prečítať si zmluvu a tlačí na uzavretie obchodu, niečo nie je v poriadku. Je dobré dať si zmluvu preveriť právnikom. Môže odhaliť chyby, ktoré by vás vyšli draho.

6. Bývanie v novom

Po tom, čo zvládnete celý tento proces, je dom konečne váš. Než začnete kupovať nábytok do novej obývačky, nezabudnite nehnuteľnosť zrevidovať, zrekonštruovať a hlavne sa dobre poistiť. Mnoho Slovákov má pocit, že za poistenie minie veľké finančné prostriedky, ktoré možno nikdy nevyužije. V skutočnosti však platí, že to koľko za poistku skutočne zaplatíte, závisí vo veľkej miere aj od vás.

Ak chcete, aby poisťovňa v prípade vašej smrti v priebehu nasledujúcich 30 rokov vyplatila vopred určenú sumu vami určenej osobe, môžete zaplatiť až dvakrát toľko, ako v prípade, keď poviete, že potrebuje mať istotu, že v prípade vašej smrti bude splatená hypotéka, aby ňou nebola zaťažená vaša rodina. Vtedy by vám mal odborník poradiť rozdelenie sumy tak, aby ste si dojednali základné poistenie pre prípad smrti na nízku sumu a na zvyšok hodnoty úveru dojednať dočasné životné poistenie pre prípad smrti s klesajúcou poistnou sumou. Všetko závisí od toho, ako presne popíšete svoje potreby.

Navyše môžete získať aj ďalšie výhody. Ak napríklad platíte raz ročne, poistné je nižšie oproti mesačným platbám, teda získate zľavu za frekvenciu platenia. V súčasnosti má nehnuteľnosť poistenú len každá druhá domácnosť.
Za poistku pritom ročne zaplatíte len približne tisícinu ceny bývania, priemerne 50 centov denne, aj menej. Hodnota vášho domova je omnoho vyššia.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.