Zakladáte si rodinu neskôr? Nie ste sami. Pôrodnosť u žien nad 30 rokov z roka na rok rastie a trendy ukazujú, že by tento stav mal pokračovať.

 Dieťa po štyridsiatke

Aj keď je nový prírastok do rodiny šťastnou udalosťou v akomkoľvek veku, vždy má vplyv na rozpočet domácnosti. Na vrchole vašej kariéry je príjem najvyšší, preto je zníženie rodinných financií najvýraznejšie. Veľké zmeny čakajú aj vaše pracovné návyky, pretože aj po rodičovskej dovolenke budete musieť nejaký ten deň v práci vymeškať.

Prečo až teraz?

Medzi najčastejšie motívy odkladu tehotenstva patria materiálne zabezpečenie, kariéra alebo neustále hľadanie partnera. Žijeme v dobe, kedy sa každý snaží najskôr si zabezpečiť vlastné bývanie, určitý životný štandard a až potom riešiť záväzky a rodinu.

Mnoho mamičiek, štyridsiatničiek, tiež túži po dieťati z dôvodu tzv. syndrómu prázdneho hniezda. Často sa tak stretávame s tým, že rodičia v produktívnom veku „vypustia” deti do sveta a v druhej polovici života začnú snívať o bábätku. Aj keď je dôvodov na materstvo vo vyššom veku viacero, jedno majú spoločné – poriadne ovplyvnia rodinný rozpočet.

Nenechajte sa prekvapiť

Každý náhly prepad príjmu si vyžaduje precízne plánovanie. Experti odporúčajú mať našetrené peniaze vo výške šesťmesačného priemerného zárobku. Ide o extra peniaze, ktoré využijete v čase, keď ste na tom finančne horšie – napríklad pri poklese príjmu z dôvodu odchodu na materskú dovolenku. Na Slovensku je skôr realitou peniaze si požičať. Predtým, než tento krok urobíte, optimalizujte náklady, ktoré vás zaťažujú. Znížte dlhy na kreditných kartách, zvážte refinancovanie hypotéky a zbavte sa výdavkov, ktoré skutočne nie sú nevyhnutné.

Pozerajte sa dopredu

Vhodnou prípravou na dieťa vo vyššom veku môže byť aj uzatvorenie životného poistenia. Pri zakladaní rodiny v neskoršom veku je pravdepodobnosť vážneho ochorenia štatisticky vyššia, preto je fajn zabezpečiť svoje deti skôr, než budú finančne nezávislé. Kvalitné životné poistenie pokryje hypotéku, zdravotnú starostlivosť aj štart detí do života. Ak ste živnostník, za zváženie stojí aj ochranné poistenie príjmu. Nikdy neviete, čo sa môže stať.

Medzi najväčšie výzvy patrí schopnosť sporiť na vzdelanie pre deti a zároveň na váš dôchodok súčasne. V čase, keď vy budete uvažovať o dôchodku, vaše deti budú chcieť ísť na univerzitu. V každom prípade, sporenie na dôchodok by mala byť vaša najvyššia priorita. Zatiaľ čo na všetky veci si môžete peniaze požičať, na dôchodok nie. S dôsledným naplánovaním finančného zabezpečenia dieťaťa máte vysokú šancu, aby ste sa postarali o seba aj svojho partnera.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.