Zdravotné ťažkosti vás môžu, rovnako ako doma, postihnúť aj na dovolenke. Nie je nič horšie, ako bolesť zubov, prechladnutie, silné alergie alebo úraz hneď po tom, čo vystúpite z lietadla. Na tieto udalosti sa dá pripraviť vhodným vybavením, precíznou prípravou a dobrým poistením.

Prevencia

Príprava je najdôležitejšou časťou výletu. Aby ste prežili dovolenku bez starostí, naštudujte si maximum informácií o zvolenej destinácii. Zistite, aké má klimatické podnebie, aká je občianska vybavenosť, a čomu sa v krajine vyhýbať. Okrem toho si zabezpečte vhodné cestovné poistenie. Dať sa poistiť pred odchodom do zahraničia je dnes bežná rutina. Poisťovňa vám podá pomocnú ruku pri úraze v zahraničí a ušetrí vám množstvo peňazí za prípadnú lekársku starostlivosť. Asistenčné služby pritom fungujú v 24-hodinovej prevádzke. Stačí jeden telefonát a poradia vám, čo robiť, aj kde nájdete najbližšiu nemocnicu.

Bolesť zubov

Hovorí sa, že bolesť zubov je tá najhoršia a mnohí tomu dáme za pravdu. Aby vás zuby nerozboleli okamžite po príchode na dovolenku, venujte im pozornosť ešte pred odchodom, absolvujte preventívnu prehliadku u zubára práve v tom čase. Dobrý lekár vás na prípadné riziká upozorní a to, čo je nevyhnutné, okamžite vyrieši. Ak by vás zuby predsa len začali bolieť, zájdite k zubárovi v danej krajine. Približné ceny za ošetrenia nájdete na konci článku.

Štípance a uhryznutia

Existuje len málo ľudí, ktorým nevadí hmyz. Ak medzi nich nepatríte, venujte pri príprave dovolenky pozornosť aj kvalitnému repelentu a vhodnému oblečeniu. V prípade, že cestujete do menej rozvinutých alebo rizikových krajín, nepodceňujte očkovania a lieky. Ázijské a africké krajiny sú známe výskytom komárov, ktoré prenášajú maláriu. Ak cestujete do týchto končín, nezabudnite na antimalariká. Naopak, ak sa vyberiete do Austrálie, dajte si pozor na hady. Nájdete tu totiž najväčšiu koncentráciu jedovatých plazov na svete. Ošetrenie v prípade uštipnutia môže stáť aj niekoľko sto eur.

Prechladnutie

Prechladnutie je častým zdravotným problémom nielen doma, ale aj zahraničí. Či už stanujete, cestujete karavanom alebo sa len opaľujete na pláži, dávajte si pozor na vhodné oblečenie. Na dovolenke obliekanie často podceňujeme, a to sa nám môže vypomstiť. Vždy sa ubezpečte, že ste si zbalili oblečenie do zlého počasia. Extra pozornosť venujte deťom. V návale radosti a aktivity často nepociťujú chlad. Aj keď sa vám možno zdá, že prechladnutie v cudzine nie je ničím nebezpečným, pamätajte, že niektoré lieky, ktoré doma považujeme za úplne bežné, dostanete v zahraničí len na lekársky predpis.

Pozrite si prehľad poplatkov, ktoré v zahraničí zaplatíte za lekársku starostlivosť. Niektoré sumy vás určite presvedčia myslieť na prevenciu a poistenie predtým, ako sa vyberiete na dovolenku.

Dánsko – starostlivosť stomatológa – 100 % ceny

Francúzsko – lieky až 85%, hospitalizácia 20 % nákladov + 16 Eur/ deň

Taliansko – lieky 100 % ceny, ošetrenie až 36,15 Eur

Nemecko – ošetrenie 10 Eur, 10 Eur/ deň hospitalizácie, lieky až 10 Eur

Poľsko – starostlivosť stomatológa 100 % ceny, lieky až 100 % ceny

Portugalsko – lieky až 80 % ceny

Rakúsko – každý liek na recepte 4,9 Eur

Grécko – lieky 25 % ceny

Slovensko – nie je hradená horská služba

Slovinsko – ošetrenie až 20 % nákladov, hospitalizácia až 25 % nákladov

Španielsko – lieky 40 % ceny, stomatológ obvykle 100 %

Veľká Británia – stomatológ až 198 libier, lieky 40 % ceny

Chorvátsko – hospitalizácia až 30 % nákladov

Zdroj: www.hedvabnastezka.cz

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.