Kliešťová sezóna pomaly začína s prvým jarným slnkom a oteplením. Pripravte si domáci účinný repelent podľa švédskej receptúry.

Kliešte zo stromov nepadajú

Aj vám hovorili, že kliešte padajú zo stromov? Tieto parazity síce vyhľadávajú listnaté, najčastejšie dubovo-hrabové lesy, no v skutočnosti číhajú na spodných stranách opadaných listov, steblách trávy a vetvičkách malých kríkov. Obľubujú nižšie nadmorské výšky, nakazené kliešte sa najčastejšie vyskytujú v okolí povodia Váhu, pohoria Tribeč a aj v okolí Trenčína. Postupným otepľovaním sa čoraz častejšie objavujú aj na južných svahoch a hrebeňoch hôr v Tatrách. Je to pomerne prispôsobivý „nezmar“ a hoci uprednostňuje teplejšiu klímu, aktivizuje sa už pri vonkajších teplotách od 5 stupňov Celzia.

Infekciu prenáša zahryznutím

Kliešte sa v prostredí orientujú len pomocou prvých párových nôh, ktoré zároveň slúžia aj ako čuchový orgán. Na svojom hostiteľovi vyhľadávajú miesta s najjemnejšou pokožkou, ako sú slabiny, jamky kolien a lakťov. Jeho uhryznutie vôbec necítite, pretože po zahryznutí vylučuje do krvi látky, ktoré pokožku znecitlivia a zároveň pôsobia proti zrážaniu krvi. Práve tieto substancie sú nielen pre človeka, ale aj pre domácich miláčikov nebezpečné. Prostredníctvom nich môže kliešť do tela preniesť infekčné baktérie encefalitídy, lymskej boreliózy alebo anaplazmózu. Riziko prenosu infekcie je tým vyššie, čím dlhšie je kliešť prisatý na tele hostiteľa. Dobrou správou je, že kliešťov infikovaným niektorým z uvedených vírusov je málo, podľa odborníkov je to v priemere jeden z tisícich kliešťov.

Ako bezpečne odstrániť kliešťa?

Vo všeobecnosti platí, že pri vyberaní kliešťa by sme mali byť mimoriadne opatrní, aby sme ho nerozpučili a ani nijakým spôsobom nedusili. Nepoužívajte preto krémy, oleje a ani ocot a miesto najprv vydezinfikujte. Ak prisatému kliešťovi obmedzíte prísun kyslíka, môže sa stať, že vyvráti obsah svojich čriev do rany, a tým zvýši možnosť infekcie. Mnohí odborníci preto čoraz častejšie odporúčajú používať špeciálne pinzety, uchopiť ho za hlavu čo najbližšie pri koži. Keď sa kliešť odlepí ostáva vám už len ľahko potiahnuť kolmo smerom od kože. Miesto po kliešťovi samozrejme nezabudnite dôkladne vydezinfikovať ideálne jódovým preparátom, ktorý preniká hlboko do kože.

Ako sa chrániť pred kliešťom?

Štandardným riešením je pred každým výletom do prírody počas kliešťovej sezóny (apríl-október) použiť vhodný repelent. Pre zvýšenú ochranu existujú aj voľne dostupné kozmetické insekticídy, ktoré kliešte nielen odpudzujú, ale aj zabíjajú. Tieto insekticídy, napríklad Diffusil, sú bezpečné pre pokožku a je vhodné použiť ich aj na oblečenie. Pre istotu však tieto prípravky nepoužívajte na poranenú pokožku ani nevdychujte. Pred každým výletom do prírody zvážte tiež vhodné oblečenie – dlhé nohavice, rukávy a svetlé farby. Kliešte sú nebezpečné aj pre našich domácich miláčikov. Poobzerajte sa po vhodných prípravkoch na srsť, tinktúrach, či obojkoch odpudzujúcich kliešte a parazity.

Najistejšou metódou, ako ochrániť pred chorobou, ktorú kliešte prenášajú seba, svoju rodinu a aj svojich domácich miláčikov je očkovanie. Mnohé zdravotné poisťovne svojim klientom ponúkajú vakcíny proti kliešťovej encefalitíde, pre  niektoré povolania je toto očkovanie dokonca povinné. Lekári odporúčajú toto očkovanie absolvovať najmä tým, ktorí žijú na dedinách, samotách alebo v oblastiach, kde sa vyskytujú infikované kliešte. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok a je vhodné rovnako pre dospelých, tak aj pre deti.

Domáci repelent proti kliešťom

Ak ste skeptickí voči kupovaným prípravkom, Švédi prišli s jednoduchým domácim biorepelentom proti kliešťom. Budete potrebovať len tri ingrediencie – vodu, vrecúško sušeného rozmarínu a biely vínny ocot. Liter vody nechajte zovrieť, po odstavení z ohňa pridajte vrecko sušeného alebo zväzok čerstvého rozmarínu. Ten nechajte lúhovať, až kým voda úplne nevychladne, potom ju sceďte a pridajte lyžicu vínneho octu. Hotový repelent prelejte do ľubovoľnej fľašky a uskladnite v chladničke. Pred prvým použitím domáci repelent nastriekajte na kúsok kože a zistite, či vám nespôsobí reakciu. Pre istotu.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.