Ľudia si dnes prostredníctvom hypoték či úverov plnia svoje sny. Chcú bývať vo vlastnom. V súčasnosti vybavenie hypotéky už nie je bojovou úlohou. Procesy pre jej získanie sa zjednodušili. Na trhu pôsobí mnoho poradcov, ktorí vám s hypotékou pomôžu a značne vás odbremenia. Otázka, ktorú si ale musíte položiť, znie: Kedy je najvhodnejší čas na čerpanie hypotéky, aby nás to finančne neohrozilo?

Spoločne či samostatne?

Každá banka má individuálne kritériá, ktoré musíte splniť, aby ste získali úver na bývanie. Pri žiadosti o hypotéku sa vás pracovníci banky budú okrem príjmov a pravidelných záväzkov pýtať aj na váš rodinný stav, vek, účel úveru aj na informácie o kupovanej či zakladanej nehnuteľnosti. Ak o úver budete žiadať s partnerom ako spoludlžníkom, budete musieť informácie poskytnúť obaja. Niekedy je z hľadiska podmienok úveru výhodnejšie, ak je hypotéka viazaná len na jedného z partnerov. Konkrétne podmienky preto radšej riešte po porade s odborníkom.

(Ne)výhody v podnájme

Každá minca má dve strany. Mnohí ľudia riešia spoločné bývanie najčastejšie podnájmom. Táto možnosť im poskytuje osobnú slobodu s pomerne malou zodpovednosťou. Okrem mesačnej splátky sa prakticky nemusia starať o zariadenie nehnuteľnosti, o platenie dane z nehnuteľnosti a iných poplatkov. Na druhej strane splácanie vysokého nájmu cudzej osobe nie je práve najvýhodnejšie riešenie. Ak sa mesačný nájom blíži alebo dokonca vyrovná splátke za úver, je čas porozmýšľať nad investíciou do vlastného bývania.

(Ne)výhody s hypotékou, ale vo vlastnom

Pri dnešných cenách na realitnom trhu je čerpanie úveru jedna z najjednoduchších ciest, ako si zabezpečiť vlastné bývanie. Nevýhodou tohto procesu je finančný záväzok voči banke na pár desiatok rokov. Nehnuteľnosť je skutočne vaša až po uhradení poslednej splátky, dovtedy má na ňu právo práve banka, ktorá vám na ňu požičiava peniaze. Na druhej strane, platíte mesačnú splátku a poplatky, ktoré sú s úverom spojené, ale nehnuteľnosť sa v blízkej budúcnosti stane vaším výlučným majetkom. Je dobré mať vlastnú strechu nad hlavou.

S čím musíte rátať pri kúpe nehnuteľnosti?

Vybrali ste si vysnívané miesto na bývanie a hypotéku máte už skoro vo vrecku. Ostáva dotiahnuť posledné detaily. Vypracovanie kúpnych zmlúv zverte odborníkovi, ktorý vám pomôže aj s návrhom vkladu do katastra nehnuteľností či overením technického stavu nehnuteľnosti. Čaká vás aj uzavretie poistenia schopnosti splácať úver, ktoré je povinné. Podstatou tohto poistenia je poskytnúť krytie v prípade životných situácií ako smrť, trvalá invalidita alebo dlhodobá práceneschopnosť. V rámci tohto poistenia je potom poisťovňa povinná splatiť zostatkovú hodnotu hypotéky alebo úveru na bývanie (napríklad v prípade smrti), alebo po určitú dobu uhrádzať splátky namiesto klienta (napríklad v prípade straty zamestnania).

Nezabudnite na rezervu

Popri splácaní hypotéky množstvo ľudí zabúda na tvorbu finančnej rezervy, ktorá sa môže zísť napríklad pri strate zamestnania, a teda aj výpadku príjmov. Ak by ste sa náhodou ocitli v rovnakej situácii, je ideálne mať rezervu vo výške, ktorá pokryje vaše niekoľkomesačné bežné výdavky. V opačnom prípade môže sa môže stať, že nebudete mať na splátku hypotéky a za odklad zaplatíte zbytočne veľký bankový poplatok. Predvídajte aj nečakané a radšej si každý mesiac odkladajte malý obnos, alebo si zriaďte životné poistenie s krytím pre prípad straty zamestnania. Vďaka nemu ľahšie zvládnete nečakaný výpadok financií do rodinného rozpočtu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.