Pre deti nie sú osobné financie veľmi atraktívnou témou. Dobré finančné postupy im však môžete vštepovať už odmalička. Vďaka našim technikám deťom odovzdáte cenné informácie a zároveň ich neunudíte na smrť.

Zvyk je železná košeľa

Návyky z mladosti často pretrvávajú až do dospelosti, preto je dobré podchytiť finančné myslenie detí už odmalička. V ideálnom prípade by ste ich mali viesť k zodpovednému prístupu k financiám už od prvého prasiatka na úspory. Medzi najvhodnejšie spôsoby na zvýšenie záujmu detí o financie sú hry na obchod, práca alebo presúvanie časti zodpovednosti za nákup.

Ak si vaše dieťa ešte nemôže zarábať peniaze na brigáde, prácu simulujte na jednoduchých činnostiach okolo domu. Odmeňte deti vreckovým za pravidelné vynášanie smetí, umývanie riadu či chodenie do obchodu. Ukážete im, že peniaze skutočne nepadajú z neba, a je potrebné si ich zaslúžiť. Vreckovým navyše získajú pravidelný príjem, ktorý ich naučí finančne plánovať a hospodáriť. S obmedzeným rozpočtom v peňaženke budú ľahšie prekonávať pokušenie nakupovať hlúposti a začnú uvažovať, čo skutočne potrebujú, a čo ešte chvíľu počká.

Kto šetrí, má za tri

Pravdepodobne každý rodič chce svoje deti motivovať k dlhodobejšiemu finančnému plánovaniu. Podporujte aj vy vaše ratolesti v sporení a chápaní dlhodobých investícií. Z jedného vreckového si možno kúpia pár sladkostí, lístok do kina alebo tenisky. Na nový xbox alebo bicykel však budú musieť peniaze istú dobu kumulovať. Ide o dlhší proces, ktorý pravdepodobne neskončí hneď prvým pokusom najšťastnejšie, vaše dieťa sa napriek tomu veľa naučí. Po čase pochopí, že je lepšie časť príjmu odložiť a získať tak väčšie možnosti na nákup drahších predmetov v budúcnosti. Dieťa si tieto návyky odnesie do budúcna, čím zlepší svoju finančnú kondíciu a bude menej odkázané na zadlžovanie.

Na tretinky

Takzvané tretinkové hospodárenie je dnes veľmi obľúbeným spôsobom rozdeľovania osobných financií. Techniku zvládne naozaj každé dieťa a ak si ju počas života udrží, má s polovice vyhrané. Tento druh hospodárenia spočíva v rozdeľovaní peňazí na tretiny, pričom každá z nich je využitá na iný účel. Vaše deti by si mali jednu tretinu odložiť na sporenie, z jednej financovať bežné výdavky a poslednú využiť pre druhých ľudí (v prípade detí sem môžeme zaradiť aj nákup darčekov pre ostatných členov rodiny, prípadne ju môže presunúť do prvej kolonky úspor). Ide o úžasne jednoduchú techniku, ktorá dokonale vysvetľuje, ako by ste mali so svojím príjmom narábať.

Ak chcete deťom tretinkový proces ešte zjednodušiť, môžete naň vyčleniť tri pokladničky. Tým získajú lepší prehľad o tom, koľko našetrili a koľko im ostalo na nákup bežných vecí. Aj keď ide o jednoduché, a pre nás dospelých samozrejmé, veci, deťom ich musíme vysvetliť. Ak budete úspešní, vaše ratolesti sa naučia hospodáriť s peniazmi skôr, než vyslovia vetu: Mami, daj mi dvacku. Z tohto príkladu by si navyše mali vziať príklad aj rodičia. Tretinka investovaná do sporenia určeného na financovanie štúdia vašich detí je rozhodne dobrá voľba.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.