Plánujete aktívnu dovolenku s vetrom vo vlasoch? Kapverdské ostrovy vám vďaka svojim klimatickým podmienkam, slnečným plážam a zeleným útesom poskytnú dokonalý dovolenkový raj.

Zoznámte sa

Kapverdské ostrovy tvorí 10 sopečných ostrovov a 8 menších ostrovčekov, ktoré svojim tvarom pripomínajú podkovu. Rozprestierajú sa vo vodách severného Atlantiku, niekoľko kilometrov od pobrežia západnej Afriky. Ostrovy sa delia do dvoch základných skupín:

  • Barlavento tvoria náveterné ostrovy Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal a Boa Vista.
  • Sotavento tvoria záveterné ostrovy Maio, Santiago, Fogo a Brava.

Kapverdám sa hovorí aj „zelené ostrovy“, pretože okrem nádherných piesočnatých pláží (napr. Sal, Boa Vista a Maio) sa môžu popýšiť najmä skalnatejšími ostrovmi s bohatou vegetáciou. Kapverdy sa nachádzajú v tropickom podnebnom pásme a počas celého roka sa tu striedajú prakticky iba dve ročné obdobia – obdobie vetrov (od októbra do júla) a obdobie dažďov (od augusta do septembra). Práve optimálna veternosť v kombinácii s celoročne príjemnými teplotami predurčuje Kapverdské ostrovy k tomu, aby sa stali rajom pre surfovanie a podobné vodno-veterné športy.

Navštívte najkrajšie miesta

Kapverdy nie sú rajom len pre surfistov. Splnenie svojich dovolenkových snov tu zažije skutočne každý. Pokiaľ dávate prednosť sladkému vylihovaniu na slnkom zaliatych plážach, určite zamierte na najslnečnejší ostrov Sal. Vaše dovolenkové srdce si zaručene získa aj tretí najväčší ostrov Boa Vista. Dych vám vyrazia nielen nádherné slnečné pláže, ale aj (ne)typickí zvierací obyvatelia – korytnačky druhu Kareta obyčajná, ktoré sem pravidelne kladú vajíčka. Na ostrovoch môžete podniknúť rôzne zážitkové výlety a plavby, vďaka ktorým spoznáte poklady tamojšej prírody. Najmä pri plavbách spojených s potápaním objavíte čaro farebných koralov a možno sa skamarátite aj s delfínmi. Ak máte radi históriu a láka vás architektúra, určite navštívte ostrov Santiago. V hlavnom meste Praia nájdete impozantnú katedrálu, radnicu, archeologické múzeum a nádherný výhľad na záliv. Zastávku si urobte aj v historickom mestečku Cidade Velha, ktoré vás uchváti päťstoročným pamätníkom a veľkolepou pevnosťou Fortaleza Real de San Felipe. Turistickým lákadlom je aj ostrov Fogo, na ktorom sa nachádza stále aktívna rovnomenná sopka.

Čo všetko si pred dovolenkou pripraviť

Aj keď Kapverdy sú vo všeobecnosti považované za bezpečnú krajinu s dobrými turistickými podmienkami, mali by ste mať na zreteli možné riziká. Krajina sa nachádza v inom klimatickom pásme, preto riziko ohrozenia zdravia lokálnymi vírusmi a chorobami nemožno vylúčiť. Vopred oboznámiť by ste sa mali aj s miestnou mentalitou a kultúrou. Vedeli ste napríklad, že ak dlhšie čakáte na čašníka a dáte najavo svoju netrpezlivosť, či jemný hnev, je to v krajine považované za veľmi neslušné? A nielen neslušné, ale priam zakázané je odhaľovanie sa na pláži (ako aj na ostatnej verejnosti). Svoje nudistické chúťky si teda radšej nechajte na doma. Čo si ale rozhodne doma nenechávajte, je váš pas. Dajte si však pozor, musí byť platný minimálne pol roka. Pokiaľ sa do krajiny chystáte na dlhšie ako 30 dní, budete potrebovať aj víza. Pas, batožina, rozsiahle informácie o afrických miestach, zvykoch a ľuďoch.

Na nič ste už nezabudli? Keďže cieľom vašej cesty je ďaleká ostrovná africká krajina, v žiadnom prípade by ste nemali zabudnúť na cestovné poistenie Global. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.