Zberom úrody sa jesenné práce zďaleka nekončia. Skúste naše jednoduché postupy a popýšte sa budúci rok ešte krajšou záhradou.

Stromy a kríky

Hoci sa záhradné dreviny zdajú počas celého roka neohrozené, v zime je to inak. Mrazy a sneh dajú zabrať aj stromom a kríkom. Pod váhou snehu či pri silnom vetre by sa mohli zlomiť alebo ohnúť. Kríky preto zabezpečte tenšími konármi tak, že ich zviažete dokopy. Konáre ovocných stromov môžete podoprieť palicami, ako sa to robí pri veľkej úrode.

Viete, prečo sa často na jeseň natierajú kmene ovocných stromov na bielo? Ide o ochranu pred prehrievaním. Počas dňa totiž slnko dokáže rozohriať kmeň natoľko, že intenzívne rozprúdi šťavy v ňom. Chladné noci potom spôsobia ich zamŕzanie. Na náter sa zvyčajne používa vápno. Pomôcť si však môžete aj obyčajnou drevenou doskou, ktorú postavíte z južnej strany kmeňa. Nezabudnite stromy očistiť od starej kôry a odrezať suché a choré konáre, ktoré by pravdepodobne zimu aj tak neprečkali.

Ruže si zaslúžia jesenný rez, aby v zime neodparovali cez mladé výhonky vlhkosť a aby sa tak nevysušovali. Najlepšie je rez robiť na konci októbra, kedy už nehrozí, že by znova zakvitli.

Trávnik

Predtým, ako zima zaklope na dvere, treba ešte naposledy pokosiť trávnik. Ak má zvyčajne váš zelený koberec zostrih „à la Wimbledon“, kvôli mrazom nastavte výšku kosenia trocha opatrnejšie. Odporúča sa minimálna výška 4 cm. Na jar nebudete ľutovať, ani ak trávnik pred zimou pohnojíte (na hnojenie použite jesenné hnojivo) a dosejete. V žiadnom prípade na ňom nenechávajte opadané lístie. Pod snehom by začalo hniť.

Zeleninový záhon

Preryte a pohnojte pred zimou aj prázdny záhon. Výborne na to poslúži záhradný kompost, ktorý býva na jeseň najväčší. Ak vám v záhone predsa len ostali posledné hlávky kapusty či brokolice, zakryte ich akoukoľvek textilnou prikrývkou. Pestujete špenát? Pri jeho zbere ponechajte korene v zemi. Tie totiž vylučujú látky stimulujúce rast nových plodín v okolí.

Drevo

Predpokladajme, že ste si drevo na kúrenie pripravili už počas leta. Keďže najlepšie vykurovacie vlastnosti má to suché, je potrebné ochrániť ho pred vlhkým zimným počasím. Dbajte na to, aby naň za žiadnu cenu nepršalo. Vytvorte mu prístrešok a uložte ho vo výške aspoň 15 cm od zeme. Drevenú „stenu“ môžete postaviť aj paralelne so stenou domu či inej stavby, ktorú mate v blízkosti. Aj tu však môže postupom času zvlhnúť. Medzery medzi drevom, nevyhnutné kvôli jeho lepšiemu sušeniu, sú obľúbeným miestom pre úkryty hlodavcov. Najlepším riešením je preto drevo uskladňovať v drevárni, kde môžete na zimu presunúť aj záhradnú techniku.

Záhradná technika

Aby aj budúci rok fungovala tak dobre ako tento, mali by ste ju pred zimou dôkladne skontrolovať a vyčistiť. Z dvojtaktných strojov vylejte všetko palivo. Do štvortaktov naopak palivo dolejte až na maximum. Ručné náradie zase dobre očistite od hliny a lístia.

Zvieratá

K záhrade neodmysliteľne patria aj jej obyvatelia. Už o pár mesiacov vám budú príchod jari spevom oznamovať vtáky. Aby prečkali zimu, môžete pre nich pripraviť zrno či ovocie, ktorým určite nepohrdnú.

Nech je vaša záhrada v zime krásne pokrytá snehom a na jar nech sa vám odmení za vašu starostlivosť počas celého roka. 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.