Na výlety vo vysokohorskom teréne zostáva už len posledných pár dní. Kam sa ešte môžete vybrať, kým nie sú zatvorené tatranské chodníky?

Náš najstarší národný park si onedlho vyberie zaslúženú zimnú dovolenku. Oddych od húfov turistov dobre padne najmä tatranskej faune a flóre. Uzávierka chodníkov je však aj bezpečnostným opatrením. Počas zimných mesiacov sneh sťažuje koordináciu v teréne, hrozia lavíny a menej skúsení turisti by mohli na nepriazeň počasia ľahko doplatiť.

Termíny uzávery chodníkov

Z celkových 600 kilometrov tatranských chodníkov bude k 1. novembru uzavretá približne tretina. Uzávierka potrvá až do 15. júna 2018 (výnimka platí pre cestu k Symbolickému cintorínu pod Ostrvou, ktorá bude uzavretá až od 1. januára 2018). Otvorené ostávajú trasy ku všetkým vysokohorským chatám, okrem tej najvyššie položenej, Chaty pod Rysmi.

Kam na výlet

Uzatvorené úseky trás sú vyznačené na tabuliach v teréne. Pozrieť si ich môžete aj vopred na internete. Keď budete plánovať výlet, myslite na to, že počas trvania snehovej pokrývky sa za značkované trasy nepovažujú tie, ktoré nad pásmom lesa nemajú tyčové označenie.

Ak nie ste členom Taranskej HS, Stráže TANAPu, Lesnej stráže alebo Stráže ochrany prírody, na najvyššie štíty sa z hľadiska bezpečnosti niekoľko najbližších mesiacov nedostanete. Potešujúcou správou ale je, že tatranskú atmosféru si môžete vychutnať napríklad z obľúbeného Štrbského plesa. Otvorená zostáva aj cesta na Popradské pleso. Za prehliadku stojí aj každoročná atrakcia, výnimočný Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Jeho návšteva je vhodná aj pre deti či seniorov. Zo Starého Smokovca sa tam pohodlne dostanete pozemnou lanovkou.

Tip na výlet s deťmi – Chodník korunami stromov

Pieninský národný park sa môže popýšiť netradičným pre Slovensko, ale dobre známym v zahraničí, chodníkom v korunách stromov, ktorý otvorili len nedávno. Je zaujímavý pre veľkých aj malých, jeho súčasťou sú tobogán, edukačné zastávky, ale aj adrenalínové zákutia. Dostať sa k nemu môžete z Bachledovej doliny buď po vlastných alebo lanovkou. Viac informácií môžete nájsť tu. Dajte si ale pozor na 2 týždňovú povinnú odstávku lanovky, kedy bude chodník korunami stromov uzavretý.

Dôležité pred cestou

Pred výletom do hôr nezabudnite na jedno z najdôležitejších. Poistenie nákladov Horskej záchrannej služby. Nemusíte nikam chodiť, zvládnete to aj pohodlne z domu. Online poistenie môžete uzavrieť na jeden deň alebo aj na celý rok, výber je len na vás. A dávajte na seba pozor, počasie je už vrtkavé a turistické chodníky už v tomto období zamŕzajú.  A myslite aj na teplé oblečenie.

Prajeme vám množstvo krásnych zážitkov (a fotiek) z čarovných jesenných Tatier. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.