Pneumatiky patria medzi najcitlivejšie časti vášho auta. Aby ste sa spolu s rodinou mohli bez obáv o bezpečnosť vybrať na cesty za letným dobrodružstvom, spísali sme pre vás niekoľko tipov na ich správnu údržbu.

Kedy prezúvať?

Otázka správneho času na prezutie pneumatík zaujíma každého zodpovedného motoristu. Obdobie výmeny zimných pneumatík za letné nie je nijakým spôsobom ukotvené vo vyhláške o cestnej premávke, preto sa nedá presne určiť. Väčšina skúsených odborníkov tvrdí, že by sme mali prezúvať vtedy, keď teplota stúpne aspoň tri po sebe nasledujúce dni nad 7°C.

Vďaka chýbajúcej právnej úprave teda môžete na zimných pneumatikách pokojne jazdiť bez hrozby pokuty aj v lete, veľmi sa vám to však nevyplatí. Zimné pneumatiky teplom strácajú pružnosť, výrazne sa opotrebúvajú a sú neekonomické (zvyšujú spotrebu). Na rozdiel od letných majú aj nižšiu priľnavosť na rozpálenej ceste, čo môže spôsobiť problémy pri dynamickej jazde.

Koľko pneumatika vydrží?

Zatiaľ čo niektorí odborníci tvrdia, že pneumatiky vydržia pri zachovaní jazdných vlastností len štyri sezóny, výrobcovia tento názor ostro kritizujú. Kvalitné a správne skladované pneumatiky vraj pohodlne vydržia aj 10 rokov. Je však potrebné pravidelne kontrolovať ich dezén, hustotu a v prípade opotrebenia ich vymeniť o niečo skôr. Všetko teda záleží na starostlivosti, skladovaní kolies a štýle jazdy.

Ako sa o pneumatiky starať?

Pre správny výkon a bezpečnosť na cestách by ste mali dodržiavať niekoľko zásad starostlivosti o pneumatiky.

Prvou a zároveň najdôležitejšou časťou je pravidelná kontrola tlaku. Ich správne nahustenie totiž zvyšuje životnosť a zaisťuje bezpečnú jazdu.

Ďalším krokom je pravidelná zámena pneumatík pre ich rovnomerné opotrebenie a predĺženie doby ich použiteľnosti. Odborníci odporúčajú pneumatiky zamieňať približne každých 11 000 kilometrov.

Popri udržiavaní správnej hustoty a pravidelnej zámene je potrebné dbať aj na kontrolu výšky dezénu pneumatiky. V rámci tejto revízie by ste mali skontrolovať aj prípadné poškodenia či nadmerné opotrebenie obvodu pneumatík. Takéto poškodenie môže našepkávať problémy súvisiace s narušenou geometriou vášho auta.

Posledným, nemenej dôležitým krokom pri starostlivosti o pneumatiky je ich včasná výmena. Všetky pneu, nech už sú akokoľvek kvalitné, majú určité limity. Raz ich jednoducho vymeniť musíte, preto nečakajte na dopravnú nehodu a postarajte sa o ich výmenu včas. Ak by ste predsa len výmenu podcenili a kolesá vypovedajú svoju službu na dlhej ceste, majte v zálohe havarijné poistenie, ktoré zabezpečí aj prípadné asistenčné služby či náhradné vozidlo. V dobrej poisťovni vám defekt pneumatiky a jej výmenu na mieste nehody preplatia už aj v rámci povinného zmluvného poistenia.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.