Rok 2018 je tu a s ním prišli aj zmeny v podmienkach, ktoré sú najvýraznejšie za posledné roky. Týkajú sa hlavne obľúbených hypoték pre mladých a zvýšila sa aj povinná finančná rezerva.

Hypotéky pre mladých sa zmenili

Do konca minulého roka platilo, že žiadateľ o zvýhodnenú hypotéku musel spĺňať tieto  podmienky:

  1. Vek od 18 do 35 rokov
  2. Hrubý mesačný príjem nesmel presiahnuť 1 227,20 €
  3. Ak o úver žiadala dvojica, spoločný príjem nemohol byť vyšší ako 2 454,40 €

Ak ste všetky tieto parametre splnili mohli ste do konca roka požiadať o úver s 3-percentným zvýhodnením oproti bežným ponukám. Ak ste požiadali napríklad o úver vo výške 70 000, tak tieto zvýhodnené podmienky ste si mohli uplatniť len do výšky úveru 50 000 a zároveň maximálne do 70 percent hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Zvyšných 20 000 by sa úročilo úrokom, aký ponúkali banky bez zvýhodnenia.

Daňový bonus namiesto nižších úrokov

Od 1. januára 2018 prišli legislatívne zmeny, ktoré upravujú zvýhodnenie mladých pri financovaní bývania. Kým v minulom roku vďaka nižším úrokom platili nižšie splátky, podľa nových pravidiel by sa mala zaviesť odpočítateľná položka od daňovej povinnosti. Klienti do veku 35 rokov tak od nového roka neušetria priamo a ihneď vo forme nižšej mesačnej splátky, ale dodatočne formou úľavy v daňovom priznaní. Ako to bude fungovať v praxi? Klienti doložia k ročnému zúčtovaniu alebo daňovému priznaniu potvrdenie od banky o zaplatených úrokoch za celý rok, za čo im daňový úrad spätne prizná daňový bonus. Po novom si však mladí budú môcť do bonusu zarátať najviac polovicu zaplatených úrokov z hypotéky, a to len do výšky 400 € ročne.

Finančná rezerva

Ak žiadate o chválenie úveru v banke, tá posudzuje okrem iného aj vašu schopnosť ušetriť si každý mesiac určitú sumu peňazí. Kým v roku 2017 bola povinná finančná rezerva 10 % na žiadateľa, od januára táto rezerva predstavuje 15 % a od júla 2018 sa plánuje navýšiť ešte o 5 %. To v praxi znamená, že ak nebudete mať potrebnú výšku finančnej rezervy, banka vám schváli len takú výšku úveru, aby boli splnené podmienky finančnej rezervy.

Nezabudnite na poistenie

Jedno je isté, štátna prémia pre mladých sa od nového roku zmenila na formu daňovej úľavy. Ak si napríklad beriete úver na vyššiu hodnotu ako 80 000, daňový bonus môže byť pre vás výhodnejší ako úver z roku 2017, ktorý by vás v niektorých bankách vyšiel drahšie ako za tohtoročných podmienok. Takže závisí od uhla pohľadu aj od konkrétnej banky.

Ak už ale peniaze investujete do vlastného bývania, nezabudnite na vhodné poistenie. Za pár eur mesačne váš majetok ochránite pred nečakanými udalosťami, ako sú živelné pohromy, krádež či vandalizmus.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.