Túto vetu si v polovici decembra zakričí mnoho slovenských dovolenkárov. Zimné prázdniny v slnečnom Egypte či na Cypre dnes nie sú ničím výnimočným. Takáto dovolenka má však svoje plusy aj mínusy.

Slnko, teplo a lepšie ceny dovoleniek sú hlavné dôvody, prečo ľudia navštevujú prímorské destinácie v zimných mesiacoch. V tomto období sme všetci o niečo podráždenejší a mrzutejší. Zlá nálada je spôsobená najmä nedostatkom slnka, vitamínu D a pohľadom z okna do sychravej, chladnej ulice. Niektorí z nás už majú po krk štyroch vrstiev oblečenia a omrznutých nosov, preto sa vyberú k moru.

Menej ľudí, lepšie ceny

Oproti letným mesiacom, kedy dovolenkové destinácie praskajú vo švíkoch, je v zime na pláži relatívne prázdno. Síce je dovolenka pri mori čoraz bežnejšia, neberieme ju ako úplnú samozrejmosť. Ťažko povedať, či sú prázdne pláže skôr výhodou alebo nevýhodou. Mladí ľudia väčšinou vyhľadávajú zábavu a párty, čo nemusí byť v zimných mesiacoch jednoduché. Naopak páry, ktoré túžia po romantike, si zimu pri mori určite poriadne užijú.

Odvážlivci, ktorí už takýto útek pred zimou zažili, vedia, že more je v zime skutočne nádherné. Mnoho z nich dokonca tvrdí, že krajšie ako počas leta. Nikde ani stopy po turistoch, veľa voľného miesta na opaľovanie v súkromí a pohľad na krajinu úplne inými očami. To je realita decembra na inak preplnených slnečných plážach. Okrem krásnych scenérií si ľahko zvyknete na zimné nižšie ceny.

Autentické domáce dobroty

Dovolenkári dobre poznajú stravu v plážových stánkoch a hoteloch. Väčšinou ide o “špeciality svetovej kuchyne”, ktorými nikto nič nepokazí. Hranolky, kuracie nugetky, hamburger, šaláty a morské plody. To všetko ide mimo sezóny bokom a nastupujú tradičné domáce špeciality. Kuchyňu zvolenej destinácie si vychutnáte úplne inak ako počas leta. Poteší aj fakt, že sa môžete na jedlo skutočne tešiť. Predsa len nie je päťdesiat stupňov, takže všetko chutí oveľa lepšie.

Pamiatky a mušle

Dovolenku v zimných mesiacoch určite oceníte, ak ste zberateľom mušlí. Na brehu mora objavíte neporovnateľne viac mušlí, čo je spôsobené najmä úbytkom dovolenkárov, ktorí ich počas letných mesiacov zbierajú vo veľkom. Nazbierate si krásne suveníry pre seba i svojich blízkych. Naopak, s kúpaním je to ťažšie. Aj keď je voda stále relatívne teplá, nemusí vždy vyhovovať deťom a zimomrivcom. V porovnaní s letnými mesiacmi je predsa o niečo chladnejšia.

Obdivovateľov pamiatok zasa poteší počasie, v ktorom sa prímorské mestečká a ich zákutia objavujú oveľa pohodlnejšie. Mnoho dovolenkárov využíva možnosť prenájmu auta, ktorý je mimo sezónu lacnejší. Dovolenka nemusí byť vždy o vylihovaní na pláži.

Bez čakania

Ak plánujete dovolenku v zimných mesiacoch, vybavíte ju omnoho rýchlejšie. Na rozdiel od leta, kedy sú cestovky preplnené nadšenými dovolenkármi, je v zime ľudí podstatne menej. To isté platí aj o vybavení cestovného pasu a poistenia. V zimných mesiacoch je poistenie ešte dôležitejšie ako v lete. Zmenou počasia ľahko prechladnete, čo vás môže v zahraničí výjsť poriadne draho.

Na záver pre vás máme pár tipov na slnečnú zimnú dovolenku:

ŠPANIELSKO (Barcelona, Marbella)

Prečo ísť:
 • relatívne nízka cena,
 • množstvo pláží,
 • bohatý nočný život,
 • teplota min. 10 – 15 stupňov.

HAWAI (ostrov MAUI)

Prečo ísť:
 • svetovo najkrajšie cesty (napr. The Road to Hana),
 • dažďový prales,
 • vodopády,
 • Národný park Haleakala (Haleakala National Park),
 • teplota min. 18 – 28 stupňov.

THAJSKO (Phuket)

Prečo ísť:
 • krásne staré mesto Old Phuket,
 • nočný život na Bangla Road,
 • obrovská socha Buddhu – Big Buddha,
 • Phi Phi ostrovy,
 • Phuket FantaSea Show (unikátna laserová show v štýle Las Vegas),
 • teplota 22 – 27 stupňov.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.