Či vás na cestách sprevádza Beethoven alebo rocková nálož Metallica, hudba a šoférovanie idú ruka v ruke. Pri jej počúvaní sa cítime šťastnejší – v tele sa totiž zvyšuje hladina dopamínu, ktorý sa považuje za hormón šťastia. Ako sa však ukazuje, nie všetky melódie sa za volant hodia. Ktoré si teda pustiť a ktorým sa radšej vyhnúť?

Divoký rock v ušiach – noha na plyne

Odpoveď na túto otázku hľadali vo svojej analýze odborníci z Juhočínskej technologickej univerzity. A ako tento proces vyzeral? Účastníci štúdie mali na simulátore jazdiť po šesťprúdovej diaľnici v tichosti a za sprievodu tónov rôznych hudobných žánrov.

Za dvadsať minút sa preradili z pruhu do pruhu priemerne sedemdesiatkrát. Výrazné odchýlky pritom zaznamenali pri počúvaní rockovej hudby. Počet preradení sa zdvojnásobil, a vodiči tiež pritlačili na plynový pedál a išli o 8 km/h rýchlejšie.

Hudba za volantom nám zdvihne náladu. (Foto: Adobe Stock)

Hudba za volantom v rytme srdca

Určitú hranicu medzi „bezpečnou“ a „nebezpečnou“ muzikou určili vedci už skôr aj počtom úderov za minútu. Ak bol vyšší ako 120, vodiči išli rýchlejšie a viac narúšali premávku. Na porovnanie, tlkot ľudského srdca má 60 – 80 úderov za minútu – a práve hudba s podobným počtom úderov prispieva k bezpečnejšej jazde. .

Rýchlo a nahlas? Radšej nie

Pozor si však treba dávať nielen na to, čo počúvame, ale aj ako hlasno. Len čo začujeme obľúbené tóny, neraz automaticky posúvame zvuk smerom nahor. Už dávnejšie je však známe, že hlasná hudba predlžuje reakčný čas vodičov.

Podľa štúdie vedcov z Memorial University of Newfoundland sa môže rýchlosť vašich reakcií spomaliť dokonca až o 20 %. A je jedno, či ide o pieseň rýchlu, pomalú, klasickú alebo súčasnú. Referenčná hodnota pri výskume bola 95 decibelov, čo môžeme prirovnať k zvuku kosačky na trávu, dosiahne ju však zrejme bez problémov aj vaše autorádio.

V tomto prípade naozaj platí, že menej je viac a s pridávaním hlasu to nepreháňajte ani počas „jednoduchého“ šoférovania na diaľnici. Nezabúdajte, samozrejme, ani na ostatné zásady bezpečného šoférovania – za volant si sadajte len oddýchnutí a s platnou poistkou od spoľahlivej poisťovne.