Najkrajšie sviatky roka majú svoje staré známe, dobre zabehané tradície, medzi ktoré, bohužiaľ, patria aj vianočné nehody. Jednoducho maléry, ktoré inokedy, ako na Vianoce, nemáte šancu zažiť. A aj keď väčšina z nich skončí prinajhoršom vtipnou príhodou, bude lepšie, keď sa im jednoducho vyvarujete. Preto ak započujete jednu z nasledujúcich hlášok zbystrite a predídete vianočnej šlamastike.

„Sviečky postav do okna, nech aj susedia vidia našu sviatočnú atmosféru“

Kto by si už len vianočné sviatky vedel predstaviť bez mihotavého svetla sviečok. Ako výbavu prestretého štedrovečerného stolu, ako sviatočný romantický prvok alebo ako tradičnú súčasť výzdoby.

Nech sviečky používate akokoľvek, treba dbať na to, kde ich postavíte. Napríklad nápad položiť sviečky na parapetu, aby boli vaše Vianoce vidieť aj z ulice, nemusí patriť medzi najšťastnejšie. Stačí letmý dotyk záclony či závesu s plameňom sviečky a susedia uvidia atmosféru Vianoc, po akej nikto netúži. Rovnako sa vyvarujte položiť sviečky blízko halúzok s čečinou. Stačí, ak ste pre Vianoce zapálený vy, nemusí byť aj váš stromček. Sviečka je jednoducho dobrý spoločník, ale zlý pán.

„Sleduj ma, päť prskaviek v jednej ruke“

Malé iskričky vyletujúce z prskaviek vedia potešiť nielen najmenších, ale často aj dospelých. Tí sa však niekedy pod ich čarom zase ako deti správať začnú. Preto, ak máte nablízku vianočného prskavkového žongléra amatéra, buďte v strehu. Dajte si pozor na vypálené stopy do kobercov, gaučov a kresiel. Strážte si aj práve rozbalené oblečenie a o nových plyšových obyvateľov vašej domácnosti ani nehovoriac. Aj keď sa na Vianoce dejú zázraky, hojenie drobných popálenín medzi nich rozhodne nepatrí. Buďte teda opatrní a s prskavkami počkajte na vianočnú prechádzku.

„Vianočné svetielka opravím s kombinačkami ako nič“

Tak, ako je počas majstrovstiev v hokeji každý tréner, cez Vianoce zase doma nemáme núdzu o elektrikárov na voľnej nohe. Kto už neskúšal vlastnoručne opravovať svetielka na stromček, rozmotávať gordické uzly z káblov, či kombinovať viaceré typy svetiel do jednej zásuvky. Veď okrem elektrikárov sme navyše aj dizajnérmi. Preťažené siete, po domácky opravené a po roku neskontrolované vianočné svetielka však častokrát do domácností môžu priniesť viacej „temnoty“ ako svetla.

 „Daj tie petardy do hrnca, nech to má grády“

Aj keď pomenovanie „zábavná pyrotechnika“ jasne naznačuje, že by pri jej používaní malo ísť najmä o zábavu, pomerne často býva opak pravdou. Veď o zlepšovacie patenty a upgrady, ako búchať petardy lepšie než minulý rok  nikdy nie je núdza. A potom to už taká bomba nie je. Ich manipuláciou v interiéri riskujete vážne poškodenie majetku, ale aj zdravia. Rovnaký dopad môžu mať aj petardy vyhodené z balkónov. Často vybuchnú nešťastne na susedovom okne či balkóne, alebo dopadnú na parkovisko, odkiaľ sa potom namiesto kolied ozývajú spustené alarmy aut a hromžiacich majiteľov.

Nech po štedrej večeri, príde naozaj tichá noc

Ako vidíte, Vianoce so sebou prinášajú nielen množstvo príležitostí na  stretnutia s blízkymi, ale aj potencionálnych drobných nehôd. Mnohým sa dá ľahko predísť dodržiavaním jednoduchých zásad, ale ak sa vám to náhodou nepodarí, je fajn myslieť na spoľahlivé poistenie majetku. Posledná vec, ktorú by ste si predsa chceli pod stromčekom nájsť, je zbytočná starosť s poškodením domácnosti a neplánovanej investície do jej nápravy.