Pri kúpe nového auta je takmer vždy samozrejmosťou, že okrem povinného zmluvného poistenia (PZP) uzavrieme aj to havarijné. Vedeli ste však, že môže byť vhodné aj pre majiteľov starších vozidiel? Priblížime vám dôvody, pre ktoré by ste ho mali zvážiť aj vy.

Čo hradí PZP a čo havarijné poistenie?

PZP je povinné zo zákona, pretože uhrádza škody, ktoré svojím vozidlom spôsobíte niekomu inému na majetku alebo zdraví. Krytie z tohto poistenia sa tak nevzťahuje na vás a vaše auto. Ak ho nemáte uzatvorené, hrozí vám pokuta až vo výške 3 320 eur. 

Pokiaľ chcete chrániť svoj rozpočet, aby ste za škodu nemuseli platiť z vlastného vrecka, musíte mať pripoistenie k PZP alebo havarijné poistenie.  Ak ho nemáte a pri dopravnej nehode či inej udalosti spôsobíte škody na cudzom vozidle, budú uhradené z PZP. Pokiaľ máte uzatvorené havarijné poistenie, náklady na opravu vášho auta budú vykryté práve z neho. Ak ho nemáte, škody na vlastnom aute si budete musieť zaplatiť sami.

Hrozbou sú aj vandali, búrka, hlodavce 

Zvažujete, či havarijné poistenie uzatvoriť alebo nie? Ako príklad vám môžu poslúžiť bežné situácie zo života. Pokiaľ máte uzatvorené iba PZP a na vašom aute je hlásená hocijaká škodová udalosť bez vinníka, nemáte nárok na žiadne peniaze ani náhradu škody. Môže ísť o rozbitie skla vandalmi, zničenie strechy po páde konára, poškodenie krúpami, ale aj prehryzené káble od hlodavcov či krádež vozidla. Bez pripoistenia či havarijného poistenia by ste tak razom mohli zostať nielen bez auta, ale aj bez peňazí. A je jedno, či má vaše auto dva, alebo sedem rokov.

Zlodej sa snaží ukradnúť auto.
(Foto: Adobe Stock)

Oplatí sa havarijné poistenie pri staršom aute?

Kúpa auta sa považuje za investíciu, ktorá hneď po opustení showroomu stráca na hodnote. Už v prvom roku stratí približne 20 až 30 % z ceny, za ktorú ste ho kupovali. O päť rokov je dokonca len na polovičnej sume. Pri staršom aute preto nastáva dilema, či sa oplatí uzavrieť havarijné poistenie. Poisťovňa Kooperativa má na tento prípad ideálne riešenie.

Novinka, ktorá sa vám môže hodiť

Pre autá staršie ako tri roky je určené poistenie MINI KASKO. Klient si pri ňom sám stanoví poistnú sumu podľa aktuálnej hodnoty auta bez ohľadu na značku, a to z troch možností – 10-tisíc, 15-tisíc a 20-tisíc eur. V prípade potreby nie ste viazaní opravou vozidla v autorizovaných servisoch. Ročne tak zaplatíte výrazne menej ako pri klasickom havarijnom poistení, cena pri poistení MINI KASKO sa začína už od 100 eur ročne. 

Diera na čelnom skle auta.
(Foto: Adobe Stock)

MINI KASKO kryje rôzne poistné udalosti

Toto poistenie môžete vybaviť rýchlo a jednoducho aj z domu. Oceníte ho, či už auto používate každý deň na cestu do práce, alebo ho vytiahnete z garáže iba občas. MINI KASKO nekryje len škody spôsobené pri dopravnej nehode, ale aj rôzne iné bežné udalosti – zrážku so zvieraťom, škody spôsobené hlodavcami, vandalizmus, poškodenia na sklách vrátane čelného, prírodné živly. S variantom MINI KASKO PLUS máte k dispozícii aj poistné plnenie v prípade krádeže celého vozidla.

VIAC O POISTENÍ MINI KASKO