Zmeny v hypotékach sú v platnosti už takmer pol roka. Štátny príspevok na bývanie nahradil daňový bonus na zaplatené úroky, ktorý si môžu uplatniť najmä mladí žiadajúci o hypotéku. Tento rok však vstupujú do platnosti ešte dodatočné podmienky, ktoré ovplyvnia spôsob financovania bývania. Čo by ste mali vedieť a ako sa pripraviť?

Hypotéka pre mladých dostupná aj v roku 2019

Zvýhodnené hypotéky pre mladých boli na Slovensku dostupné dlhé roky. Ukázalo sa, že finančný bonus v podobe 3-percentnej úrokovej zľavy je neefektívny, preto sa banky rozhodli nahradiť úrokový bonus daňovým. Mladí do 35 rokov, ktorý spĺňajú podmienky, si tak pri žiadosti o hypotéku môžu uplatniť daňový bonus vo výške 50 % zo zaplatených úrokov, najviac však 400 € za jeden rok.

Uplatniť daňový bonus a získať tak zvýhodnené financovanie bývania si môže ktokoľvek, kto splní nasledovné podmienky:

  • Dosiahne vek medzi 18 – 35 rokov,
  • Výška celkového ročného príjmu nesmie prekročiť 1,3 násobok priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve. Inak povedané musíte zarábať dostatočne málo na to, aby ste mali nárok na štátny príspevok (vo forme daňového bonusu),
  • Úver musí mať konkrétny účel ako napríklad kúpa, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti určenej na bývanie,
  • Aby bolo možné uplatniť si daný bonus, je potrebné k daňovému priznaniu priložiť aj potvrdenie banky o zaplatených úrokoch.

Hypotéka pre manželov

Je pomerne bežné, že o hypotéku žiada mladý manželský pár. Aj v tomto prípade je možné získať zvýhodnené financovanie bývania, avšak za iných podmienok. Daňový bonus si však môže uplatniť len jeden z dvojice, pričom obaja musia spĺňať podmienky uvedené vyššie. V prípade manželov sa tiež líšia podmienky pri rátaní priemernej mzdy: Berie do úvahy dvojnásobok hrubej mzdy v národnom hospodárstve.

Sprísnený úverový strop

Od minulého roka je v platnosti aj úverový strop, teda maximálna výška sumy, ktorú si môžu žiadatelia požičať. Táto suma predstavuje 8-násobok ročného čistého príjmu žiadateľa. Ak zarobíte ročne povedzme 10 000 €, banke môžete byť dlžný najviac 80 000 €. Sem sa počítajú aj spotrebné úvery, kreditné karty aj aktuálne hypotéky. Do 30. septembra minulého roka mohli banky poskytnúť 20 % úverov ľuďom s dlhom, ktorý prekračuje 8-násobok čistého príjmu. S platnosťou od 1. januára 2019 sa táto hranica znížila na 10 % a od apríla tohto roku platí konečný limit 5 %.

Tieto zmeny sa dotknú najviac mladých ľudí a ľudí s nižším ročným príjmom, ktorí si vďaka novým pravidlám nebudú môcť požičať cez hypotéku toľko, koľko by chceli.

Ako dofinancovať úver na bývanie?

Prísne podmienky a súčasná situácia na trhu môže byť dôvodom, prečo výška vašej hypotéky nepredstavuje sumu, ktorú potrebujete. V takom prípade je možné požiadať  tzv. nebankovú hypotéku, ktorú poskytujú súkromné subjekty. Tie na rozdiel od bánk nezohľadňujú výšku vášho príjmu, nepotrebujete ani dokladovať účel využitia finančných prostriedkov, pričom môžete ručiť aj cudzou nehnuteľnosťou.

Druhý spôsob ako financovať svoje bývanie, je požiadať o dofinancovanie hypotéky v stavebnej sporiteľni.

Neustále zmeny vo financovaní bývania môžu spôsobovať nové vrásky najmä mladým. Nemusí to byť však až taký problém, ak viete, na koho sa obrátiť. Nezabudnite sledovať náš blog.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.