Niektorí z nás si vďaka karanténe stihli upratať lepšie ako za posledné roky, iní túto činnosť odkladajú, ako sa len dá. Patríte do tej druhej skupiny? Potom určite využijete niekoľko praktických odporúčaní a rád, vďaka ktorým upracete rýchlo a efektívne.

Príprava na jarné upratovanie je základ

Poctivá organizácia sa pri upratovaní určite oplatí. Všetko si pripravte v predstihu, aby ste sa nezdržiavali hľadaním v deň D. Myslite na čistiace prostriedky, handričky, spreje, nadstavce na vysávač či iné príslušenstvo. Ak vám náhodou niečo chýba, nezúfajte. Handru si urobíte zo starého trička, ktoré ste už dávno chceli vyhodiť a čistiace prostriedky  v podobe octu či sódy bikarbóny nájdete aj vo vlastnej kuchyni.

Nalaďte sa hudbou

Niektorí ľudia nedajú na svižnú muziku pri upratovaní dopustiť, iní majú radšej ticho. Vedeli ste však, že hudba dokáže zrýchliť našu prácu až skoro o 7 percent? Dokázali to výsledky štúdie realizovanej Univerzitou v Illinois. Dajte pritom prednosť melódiám v rýchlejšom tempe. Na internete nájdete aj hotové playlisty so špeciálne nakombinovanými skladbami, ktoré vám dodajú tú správnu motiváciu. Ak dávate prednosť hovorenému slovu, zapnite si zaujímavý podcast.

Pustite práčku

Veci v nej sa čistia „samy od seba“, zatiaľ čo vy sa venujete iným činnostiam. Zveste záclony, vyzlečte periny, dajte dole plachty, prípadne si pripravte aj menšie koberce.Jemné záclony perte na 30 stupňoch Celzia pri 400 otáčkach, aby sa nepoškodili. Na bielenie vám perfektne poslúži pol hrnčeka šťavy z citróna zmiešaného s trochou sódy bikarbóny, zmes stačí pridať k bielizni. Zrejme budete prať na viackrát. Ak vám práčka nehlási ukončenie cyklu dosť nahlas, radšej si nastavte budík. Najmä pri záclonách sa to vyplatí, keďže je ich najlepšie hneď zavesiť na okná.

Otec s deťmi sa chystá na jarné upratovanie domácnosti.
Do upratovania sa môže zapojiť celá rodina. (Foto: Adobe Stock)

Začnite izbou, ktorá vám robí najväčšie problémy

Veľmi dobrý trik, ktorý funguje ako skvelý psychologický faktor. Uvidíte, že vám ďalšia práca pôjde akosi viac od ruky. Pre niekoho je nočnou morou kuchyňa plná zaschnutej mastnoty, pre iného kúpeľňa a usadený vodný kameň. Účinné babské rady máme pre všetkých:

  • Sóda bikarbóna na koberce aj mastnotu – nasypte na špinavý koberec, nechajte pár hodín pôsobiť a povysávajte. Kuchynský drez či vaňu účinne zbaví nečistôt, v spojení s teplou vodou odstraňuje mastnotu zo sporáka či z rúry.
  • Ocot na vodný kameň aj chladničku – ocot odstráni vodný kameň, s jeho pomocou hravo umyjete aj chladničku. Pachu sa obávať nemusíte, vyprchá veľmi rýchlo a vám zostane len krásne čistý domov.
  • Citrón na pachy aj drevený nábytok – polovicu citróna môžete umiestniť do chladničky, kde účinne pohltí rôzne pachy. Zmiešanín 3 PL šťavy s 1 hrnčekom olivového oleja získate šetrný prostriedok na čistenie dreva alebo koženého nábytku.

Prach utierajte podľa pravidiel

Zlaté pravidlo v tomto prípade určite dôverne poznáte, opakovanie je však matkou múdrosti: zľava doprava a zhora dole. Iba tak zaistíte, že na vyčistené miesto si opäť nezanesiete nečistotu. Dobré je tiež najskôr prach utrieť nasucho. Pozor, čistiaci prostriedok nikdy nestriekajte priamo na nábytok či elektroniku! Naneste ho na jemnú handričku, ktorou prach zotrite.

Nezabudnite na rôzne zákutia

Parapety, police, stôl či skrinky utierame pravidelne. Sú však aj miesta, na ktoré si nespomenieme, ako je rok dlhý. Patria sem napríklad kvety, tienidlá na lampách, vysoko umiestnené a ťažko dostupné police, obrazy, malé sošky, súpravy v skrinkách, fotky v rámoch či knihy. Myslieť by sme mali aj na miesta za väčšími skriňami, pod posteľou, pod gaučom, za chladničkou či práčkou. Poproste partnera, prípadne staršie dieťa, nech vám pomôže ťažší nábytok odsunúť, a raz-dva miesto povysávajte a prejdite handrou.

Žena v ochranných rukaviciach sa chystá na jarné upratovanie domácnosti.
Jarné upratovanie môžete brať aj ako formu cvičenia. (Foto: Adobe Stock)

Aby okná žiarili

Pripravte si mydlový roztok alebo zmiešajte vodu so saponátom a okná umyte. Niektoré gazdinky si chvália aj výmenu klasického saponátu za šampón na vlasy – výsledky sú vraj skvelé. Ideálne je čistenie počas zamračených dní, slniečko by vám okná veľmi rýchlo vysušilo a zostali by na nich fľaky. Na kompletné doleštenie použite roztok vody a liehu v pomere 1 : 1, pridajte aj lyžicu octu. Leštite buď handričkou z mikrovlákna, alebo starými novinami. Máte na oknách žalúzie? Neutierajte každú zvlášť. Ušetrite čas a jednoducho ich zveste a osprchujte!

Pre čisté podlahy

Pokiaľ máte viacpodlažný dom, začnite od najvyššieho poschodia. Na podlahu pritom nemusíte použiť roztok z obchodu. Prírodný prostriedok získate, ak zmiešate 1 hrnček octu, ½ hrnčeka sódy bikarbóny, 10 hrnčekov horúcej vody, 1 PL boraxu a pridáte zopár kvapiek éterického oleja, napríklad levanduľového alebo citrusového. Odmenou vám bude čistá dlážka, prevoňaná domácnosť a nižšia ekologická stopa.

Doprajte si odmenu

Pokojne si už pred upratovaním naplánujte, čím sa po ňom odmeníte. Po náročnom výkone myslite aj na zaslúžený oddych. Napríklad v podobe obľúbeného nápoja, sladkosti či kvalitného filmu alebo knihy.