Približne 6 hodín letu vzdialená exotika od Slovenska na vás čaká v Spojených Arabských Emirátoch. Očarí vás najvyššou budovou sveta, umelo vytvorenými ostrovmi, či lyžiarskym areálom priamo v meste. Aj taký je Dubaj. Chceli by ste ho viac spoznať?

Teplo, ako na púšti

Aký asi horúci musí byť vzduch v Dubaji, keď sa teplota mora dokáže vyšplhať na „nekúpateľných“ 33 stupňov? V lete aj 41, v zime niekde okolo 15 stupňov Celzia. Na slnku to môže byť aj oveľa viac. A to hovoríme len o teplote vzduchu, túto  navyše umocňuje aj jeho vlhkosť.

Ak sú vám horúčavy po chuti, tak sa vyberte do Spojených Arabských Emirátov aj v lete. Ak preferujete chladnejší vzduch, vycestujte do krajiny v marci alebo v apríly, kedy sa teploty vzduchu pohybujú okolo 28 stupňov Celzia. A vždy si pre istotu so sebou pribaľte aj malý elektrický ventilátor a nezabudnite na prikrývku hlavy a ochranu pokožky pred spálením. Veď nie darmo, Dubaj je obklopený púšťou.

Čo musíte v Dubaji vidieť?

Okrem spomínaných atrakcií ako najvyššia budova sveta, umelo vytvorené ostrovy, či celoročne prevádzkovaný lyžiarsky areál, by ste mali do svojho cestovateľského bedekra zapísať aj dubajské fontány, hotel Atlantis, absolvovanie kurzu arabskej kuchyne, návštevu palmového ostrova alebo si spravte výlet na púšť (či už na ťave alebo na terénnom aute). Nudiť sa v Emirátoch určite nebudete.

Cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpiš a spraví ťa bohatším

Ceny, hotely, reštaurácie, taxíky

Dubaj nepatrí medzi tie najlacnejšie destinácie. Luxus, zlato, veľké a drahé hotely a aj jedno z najväčších obchodných centier na svete ho robia dostupným skôr pre solventnejších turistov. Aspoň sa vám to z prvého počutia môže zdať. Netreba sa však obávať predraženej dovolenky, pokiaľ si budete strážiť svoje výdavky a tie najväčšie z nich si naplánujete dopredu. Poznáme šikovnú aplikáciu, s ktorou je stráženie výdavkov jednoduchšie.

Ubytovanie v Dubaji nepatrí medzi tie položky vo výdavkoch, ktoré by vás mali trápiť najviac. Slušné a aj cenovo dostupné ubytovanie viete nájsť od približne 30 € na osobu na noc. Ak však snívate o krásnej izbe s výhľadom na Burj Kalifa, viete za jednu izbu v luxusnom hoteli zaplatiť aj 1 000 € (napríklad Burj Al Arab).

Najväčšiu položku vo vašich výdavkoch môžu tvoriť služby a vstupy na rôzne atrakcie. Napríklad vstup do najvyššej budovy sveta stojí na najvyššie poschodie až 125 €. Ak by ste mali chuť zjednávať, tak túto cenu sa vám znížiť nepodarí.

Ako zjednávať cenu v Dubaji?

Naopak predajcovia na trhu zjednávanie priam očakávajú, preto sa na zjednávanie cien pripravte. Niekedy vám správny postup môže priniesť aj 50 % z pôvodnej ceny a počítajte s tým, že väčšina cien je nadhodnotená.

Taxi taxi

Niektoré ubytovania poskytujú bezplatnú kyvadlovú dopravu z ubytovania smerom do centra mesta. Ak také šťastie na svojom ubytovaní nemáte, jazdite pre istotu taxíkmi. Autobusová doprava nefunguje v Dubaji tak ako u nás, preto sa väčšina ľudí prepravuje taxíkmi. Nezabudnite, že tie neoznačené bývajú lacnejšie, vždy si ale cenu za jazdu dohodnite dopredu.

Dubaj je veľké mesto a centrum mesta ako aj niektoré atrakcie sú od seba vzdialené aj niekoľko kilometrov. Preto treba počítať s dlhším presunom a zabudnite na dlhšie prechádzky, v sparnom a vlhkom lete je to viac ako nemožné. Pre istotu použite metro.

Očkovanie, bezpečnosť a víza

Špeciálne očkovanie nie je v Spojených Arabských Emirátoch potrebné. Zdravotné ošetrenie si každý turista hradí sám, preto odporúčame vycestovať iba s platným cestovným poistením. Napríklad s cestovným poistením Global vás v zahraničí ošetria aj bez finančnej hotovosti.

Čo sa týka bezpečnosti, tak ako v každej inej krajine aj v Spojených arabských emirátoch  je dôležité dbať na miestne zvyky, tradície a kultúru. SAE sú arabskou krajinou a podľa toho je potrebné voliť dĺžku šiat a zahalenie ramien.

„Visa on arrival“, alebo inak nazývané víza po príchode dostane každý slovenský občan bezplatne po prílete do krajiny. Jedinou podmienkou je minimálna platnosť pasu 6 mesiacov od vstupu do krajiny.

Prajeme príjemné objavovanie exotiky.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.