Ktoré krajiny stoja za návštevu, keď je u nás treskúca zima a vám sa cnie po slnečných vitamínových lúčoch? Thajsko, Dominikánska republika, či Maroko? Ponúkame vám hneď aj niekoľko tipov, bez ktorých do exotiky neodíďte.

Exotická dovolenka pre nás znamená čerstvé kokosové orechy, (poväčšine) usmievavých domácich, trúbenie a motocykle, a more také teplé, že sa vám z neho nechce ísť von, ani keď už máte rozmočené prsty. O exotickej kuchyni nejdeme ani písať. Tá by si svojimi neuveriteľnými kombináciami chutí, surovín a korenín zaslúžila vlastný článok.

Ktoré destinácie sú naj?

Niekoho viac láka Ázia, iný zas na Karibské more nedá dopustiť. Preto sme pre vás vybrali pár destinácií, ktoré sa všeobecne považujú za exotické. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa nami inšpirovať na vašu budúcu dovolenku.

V nasledujúcej tabuľke si môžete urobiť orientačný prehľad, do ktorých destinácií sa počas roka oplatí cestovať. A keďže počasie sa nie vždy riadi touto tabuľkou, pribaľte si so sebou aj jeden pršiplášť. Pre istotu.

Žltá farba označuje mesiac vhodný na dovolenku a cestovanie v krajine
Žltá farba označuje mesiac vhodný na dovolenku a cestovanie v krajine

Viac informácií o jednotlivých destináciách na dozviete v tomto zozname.

Ktorou leteckou spoločnosťou sa vybrať?

Odvážnejším šťastie praje, preto neváhajte a výlet si naplánujete sami. Dnes sú už aj tie najlepšie letecké spoločnosti na svete dostupnejšie. A to najmä cenovo, pričom služby sú naozaj neporovnateľné. Medzi top letecké spoločnosti na svete, ktoré sú dostupné z okolia Bratislavy patria Qatar Airways či Emirates. Viac informácií o tom, ako hľadať lacné letenky nájdete v tomto článku.

Na kratšie vzdialenosti letov môžete využiť aj nízko nákladové letecké spoločnosti. Podľa každoročného hodnotenia konzultačnej spoločnosti Skytrax, je najlepšou nízko nákladovou leteckou spoločnosťou Air Asia, ktorou si môžete uľahčiť cestovanie v rámci Ázie. Niekedy sa ceny letov v Air Asia pohybujú od 20 € jednosmerne. Lety jednoducho vyhľadáte na oficiálnej stránke leteckých spoločností a pred bookovaním nezabudnite prehliadať cez inkognito okno a vymažte si všetky cookie súbory. Alebo sa spoľahnite na niektorú z cestovných agentúr, ktoré ponúkajú nielen letenky, ale aj celé zájazdy do exotických krajín.

Kreditné karty a výber z bankomatov

Pozor na kreditné karty. Ak máte VISA kartu, tak môžete byť pri platení v zahraničí v malej výhode. V Európe síce zaplatíte aj s Mastercard, ale vo svete jednoznačne vedie VISA. A navyše, vo väčšine krajín majú embosované karty vyššiu akceptáciu ako tie neembosované (embosovaná karta má na reliéfe karty vystúpené písmená a číslice). A nezabúdajte ani na poplatky pri výberoch z bankomatov. Okrem poplatku za výber je potrebné v niektorých lokalitách počítať aj s približne 5 € poplatkom za každý výber od vašej banky.  Väčšina bankomatov, vám oznámi výšku poplatku ešte pred potvrdením transakcie.

Čo ste možno nevedeli:

  • Nezabúdajte, že na vstup do niektorých krajín je povinnosťou mať platný pas aspoň 6 mesiacov po návrate na Slovensko
  • Ak máte prestupný let, veľkú batožinu vo väčšine prípadov dostane až v cieľovej destinácii. Preto sa na túto situáciu pripravte dopredu a do príručnej batožiny si zbaľte veci, aby ste boli pripravení na teplotné rozdiely pri prestupoch alebo na letisku. Pri vstupe do väčšiny krajín nepotrebujete víza, no sú aj také krajiny, kde si za ich niekoľkodňovú platnosť zaplatíte. Viac informácií vám ponúkne oficiálna stránka MZV SR.
  • Niektoré ostrovy na Filipínach sa neodporúča navštíviť vôbec a to pre vysokú kriminalitu a bezmocnosť polície v daných miestach. Risk by v tomto prípade nebol ziskom. 😉
  • Požívanie alkoholu je zakázané v 16 krajinách sveta, pozor tak isto na jeho konzumáciu na verejnosti.
  • Majte vždy po ruke prázdnu fľašu na vodu (aj počas pasovej kontroly), na väčšine letísk sú k dispozícii miesta s pitnou vodou.

Tipy a triky na záver

Nepodceňte teplotu na letisku. Síce teplomer v danej krajine, kde máte prestup hlási nad 30 stupňov, teplota v letiskovej hale býva väčšinou oveľa nižšia. A ak nechcete, aby váš organizmus utrpel tepelný šok, zásobte svoju batožinu teplým oblečením. Zatvorené topánky, vyššie ponožky a dlhé rukávy na všetkých končatinách sú v tomto prípade na mieste.

Čo sa ešte zíde je cestovné poistenie od KOOPERATIVY. Ak cestujete častejšie ako raz do roka, celoročné cestovné poistenie sa oplatí. Zároveň mladí do 26 rokov si môžu uplatniť zľavu 20 % na cestovné poistenie. A k tomu sú k dispozícii aj 24 hodinové asistenčné služby. No nekúpte to. 🙂 Viac naozaj užitočných tipov a trikov môžete nájsť aj na tomto blogu o cestovaní. Nie jedna rada sa nám pri cestovaní osvedčila .

Prajeme vám dobré a cenovo dostupné letenky a super zážitky. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.