Vedeli ste o tom, že pri hladkaní domáceho zvieratka sa vyplavuje hormón šťastia endorfín? A nielen vám, ale aj vášmu domácemu miláčikovi. A dokonca existujú aj ďalšie činnosti a aktivity, ktoré ho robia šťastným, ako napríklad letiaca loptička, dobrá mlska, či váš príchod domov.

Spokojnosť v miske

Na trhu je množstvo druhov krmiva pre našich štvornohých priateľov. Ako vybrať to správne, ktoré bude vášmu zvieratku chutiť a bude vďaka nemu prospievať? O vhodnom výbere sa môžete poradiť so zverolekárom, ktorý vám odporučí typ krmiva podľa veku alebo druhu zvieraťa. Iné zloženie stravy potrebuje malé mačiatko či šteniatko a inú skladbu živín vyžaduje zase dospelé zviera. Preto sa riaďte aj podľa informácií na obale krmiva. Podobne ako pri jedle, ktoré kupujete pre seba, aj pri potrave pre domáceho miláčika skontrolujte jej zloženie. Najlepšie je také, ktoré obsahuje čo najviac živočíšnych zložiek a je obohatené o vitamíny a minerály. Skúste vystriedať potravu v konzerve so suchou potravou v podobe granúl a uvidíte, ktorá bude vášmu chlpáčovi viac chutiť.

Čo si uvaríte, to si aj zjedzte

V niektorých domácnostiach vídať psa či mačku pri jedálenskom stole, ako oddane čaká na šťavnaté sústo. Ak náhodou patríte k ľuďom, ktorí svoje domáce zvieratko prikrmujú aj zvyškami vareného dochucovaného jedla, určite s tým prestaňte. Inak mu môžete privodiť zažívacie ťažkosti a postupne aj nadváhu. Oveľa lepšie je spestriť zvierací jedálny lístok kvalitným mäsom alebo maškrtou, určenou práve domácim zvieratám. Navyše pochúťka v tvare kosti alebo myšky budú pre psíka alebo mačku aj dobrou zábavou.

Buďte pozorní

Všímajte si, ako sa vaše zvieratko správa. Tak ako na ľudí, aj na domáce zvieratá môže prísť choroba. Ak zbadáte, že je váš miláčik iný ako zvyčajne (napr. malátny, podráždený, agresívny, trpí nechutenstvom, kňučí a pod.), radšej vyhľadajte veterinára. Na prehliadky k odborníkovi a očkovania treba samozrejme chodievať pravidelne.

Na vzduch

Psy treba venčiť bez ohľadu na to, či ich máte v byte, alebo majú k dispozícii veľkú záhradu rodinného domu. Nové podnety a miesta sú totiž dôležité pre ich rozvoj a psychickú pohodu. Aspoň jedna prechádzka denne by mala trvať viac ako hodinu, ideálne v prostredí, kde nemusíte psíka držať na vôdzke. Pes je fantastický spoločník aj na športovanie. Kým vy šliapete do pedálov, váš miláčik sa popri vás do sýta vybehá. Po návrate domov by mal mať  svoje miesto, kde môže nerušene oddychovať.

Venčenie má aj spoločenský rozmer, pri prechádzkach totiž zaručene stretnete ďalších ľudí so psami. Váš psík bude mať s kým šantiť a vy si možno nájdete nových priateľov.

Výcvik a domáce vzťahy

Je super, keď vycvičený pes dokáže pribehnúť na prvé zavolanie, sadnúť si, štekať či ostať stáť na povel. A je toho ešte oveľa viac. Nikdy však nezabúdajte, že vo vzťahu pes – človek nie ste neobmedzeným pánom psa, ale jeho partnerom. Tréning musí byť pre psa zaujímavý a zábavný. Ak si na to všetko netrúfate sami, alebo má váš pes ťažšiu povahu, odporúčame osloviť profesionálnych trénerov vo výcvikovej škole. Nečakajte však, že ak niekomu za tréning vášho psa zaplatíte, nebudete mu musieť venovať žiaden čas. Naopak, vďaka tréningu sa vzťah medzi vami a psíkom ešte viac prehĺbi.

Pre mačky je mimoriadne dôležitá socializácia v domácom prostredí. Ešte v „mačiatkovskom“ veku absorbujú maximum podnetov, ktoré ovplyvňujú ich správanie v dospelosti. Je preto dobré im dať príležitosť spoznať čo najviac z bezprostredného okolia: Hrajúce sa a kričiace deti, hudbu, televíziu, rôzne predmety v domácnosti aj ľudí, ktorí s ním prídu do kontaktu. Samozrejmosťou je vlastné miesto (napr. košík, vankúš), kde môže mačka odpočívať a toaleta, na ktorú si mačiatko dokáže zvyknúť prakticky okamžite.

Zvieratko v domácnosti, bez ohľadu na druh a veľkosť, je záväzkom a vyžaduje si stálu opateru na dlhý čas. Odmenou sú však nádherné chvíle radosti, ktoré upevňujú vzťahy medzi všetkými členmi rodiny. Vrátane štvornohých.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.