Niekto chce veľký dom s veľkou záhradou a vlastnou úrodou, chce si dať ráno kávu na terase a čerstvý vzduch do pľúc, poprípade mať bazén. Iných na druhej strane láka byť rýchlo v práci, nestáť každý deň v zápchach, mať po ruke obchody, blízko kultúru a žiadne starosti s domom a záhradou. Toto sú lákadlá oboch typov bývania. Ktoré preferujete vy? 

Bývanie na dedine ako romantická idylka

Domček pod lesom, naokolo samá príroda, možnosť vybehnúť kedykoľvek na dvor, či odtrhnúť si čerstvú jahodu. Romantická predstava, ktorú by si podľa Štatistického úradu SR malo vychutnávať 44 percent obyvateľov Slovenska. Presne toľko ich totiž býva na našom vidieku. Je ale život mimo miest naozaj takouto idylkou?

Rodinný dom – sen mnohých

Drvivú väčšinu príbytkov na dedine tvoria rodinné domy. Tie ponúkajú väčší životný priestor, súkromie a často aj pozemok, ktorý si môžete prispôsobiť presne podľa svojho vkusu a potrieb. Z menšieho množstva susedov teoreticky vyplýva aj menší priestor na susedské spory. Ale ako sa hovorí, na dedine vie každý o každom všetko a mestská anonymita môže v tomto prípade niekomu vyhovovať viac. Čo sa týka ceny rodinného domu na vidieku a bytu v centre mesta, tá môže byť rovnaká, mnohokrát vyjde byt dokonca oveľa viac. Veľa závisí od lokality a ďalších faktorov.

Nevýhody bývania v dome

Keďže vidiek často neponúka kompletné spoločenské vybavenie, väčšinou z neho celé rodiny počas pracovného týždňa dochádzajú do miest. Z rodiča sa častokrát stáva „taxikár“, ktorý vozí svoje školopovinné deti do školy, škôlky či na záujmové krúžky do mesta. Ak si chcete vyjsť večer von s priateľmi, tak bude zrejme vaša cesta viesť do mesta. Ak pôjdete autom, večernú pohodu si budete musieť pravdepodobne vychutnať pri nealku, alebo využiť služby MHD, taxi, či Uber-u.

V meste je všade blízko, no k ľuďom ďaleko

Na druhej strane aj bývanie v meste prináša svoje pozitíva aj negatíva. Rýchlejšie spojenie, veľký výber škôl, viac možností práce a v neposlednom rade aj ušetrené peniaze na naftu či benzín. To všetko môžeme považovať za veci nakláňajúce misku váh k bývaniu v meste. Ak nepatríte medzi domácich kutilov a vaša aktivita je smerovaná viac k spoločenskému životu než k starostlivosti o záhradu, mohol by byť byt vhodnou voľbou. Na druhej strane však neponúka taký priestorový komfort a súkromie. Takmer polovica respondentov v online prieskume realizovanom v bankovom segmente (bývajúcich v byte) uviedla, že sníva o bývaní v dome. Tenké steny bytu často prepustia aj nejakú tú manželskú hádku, prenikavý plač novorodenca, ale aj vŕtanie v ranných hodinách. Hoci bývaním v paneláku získate množstvo susedov, nie vždy sú vzťahy medzi nimi tak blízke, ako medzi susedmi na dedine.

Kompromis

Ak túžite po bývaní typu „z každého rožka troška“, veľmi lukratívnym variantom je bývanie v rodinnom dome, ktorý sa nachádza v mestskom prostredí. Jedným z veľkých negatív je v tomto prípade cena. Pozemky najmä vo väčších mestách dosahujú veľmi vysoké sumy a teda málokto si takýto luxus môže dovoliť.

Na otázku, či je lepšie bývať v meste alebo na dedine, v dome alebo byte, nie je možné jednoznačne odpovedať. Závisí to najmä od osobných preferencií, životného štýlu a aj veku. Keď si už svoje vysnívané bývanie nakoniec vyberiete, nezabudnite si ho poistiť. Ak by prišli nečakané nepríjemnosti, budete mať istotu, že vaše investované finančné prostriedky nevyjdú nazmar. Jednou z možností je komplexné poistenie od Kooperatívy s asistenčnými službami.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.