Leto je tu a zimné čižmy automaticky nahradili vzdušné sandálky A čo váš štvorkolesový miláčik zaparkovaný pred domom? Tiež ste ho prezuli?.

Dojazďovanie naše každoročné

Dojazďovanie zimných pneumatík sa stalo, žiaľ, bežnou praxou nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zákon túto praktiku priamo nezakazuje, a tak sa mnoho ľudí, najmä v snahe ušetriť, uchýlilo k jazde na zimných pneumatikách aj mimo ich sezóny. Rozhodujúcim faktorom, prečo si s kľudom Angličana poviete, že „prezuť netreba“, je hĺbka dezénu pneumatiky a jej povolená hranica. Kým pri zimných pneumatikách je povolenou normou hĺbka 4 mm, pri letných pneumatikách je to až 1,6 mm. A tak sa vo vašich očiach stáva z ojazdenej zimnej pneumatiky teoreticky funkčná pneumatika na leto. Je však takáto praktika skutočne výhodná a bezpečná?

Peňaženka zostane plná… alebo aj nie

Nie nadarmo sa zimným pneumatikám hovorí zimné a letným letné. Ich štruktúra a vlastnosti ich predurčujú k tomu, aby boli využívané v sezóne, na ktorú sú uspôsobené. Zimné pneumatiky majú oproti letným mäkší plášť, ktorý lepšie spolupracuje so zimnou vozovkou (pokrytou snehom, ľadom). Preto, ak ich využívate v lete, rýchlejšie sa opotrebujú a vykazujú horšie jazdné parametre. Okrem toho dochádza k preukázateľne vyššej spotrebe paliva, a to až o 10 %. Ak skutočne veľa najazdíte, rozdiel v spotrebe paliva pre vás bude citeľný. V konečnom dôsledku teda veľmi neušetríte, pretože úsporu získanú z neprezutia pneumatík nevedomky stratíte v iných nákladoch.

V ohrození života

Neprezutie pneumatík v sebe nesie aj iný rozmer, než ekonomický. Okrem toho, že vaša peňaženka nebude o nič plnšia, hazardujete aj s tým najcennejším – so svojím životom. Mnohí si tento fakt, žiaľ, veľmi neuvedomujú. Z viacerých testov však jednoznačne vyplynulo, že zimné pneumatiky majú na letných cestách omnoho horšie brzdné vlastnosti. Pri rýchlosti 80 km/h totiž je brzdná dráha zimných pneumatík na mokrej vozovke až o 6,4 metrov dlhšia než u letných pneumatík. Obdobné riziko hrozí nielen na mokrej, ale aj na suchej vozovke. Prezúvanie pneumatík by ste preto nemali brať na ľahkú váhu. Stavte radšej na istotu. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.