Nie každého počas Vianoc opantá dlhoočakávaný pokoj, láska a nekonečná pohoda. Pre mnohých sú prichádzajúce sviatky, žiaľ, aj vstupenkou do začarovaného kruhu zvaného depresia.

Keď chýba rodina….

Prečo sú práve Vianoce – sviatky pokoja, radosti a rodinnej pohody – obdobím, kedy ľudia akosi viac prepadajú depresívnym náladám? Odpoveď je jednoduchá a v podstate logická. Nie každý si totiž môže užiť Vianoce tak, ako by si to v kútiku duše želal. Keďže sú vianočné sviatky späté najmä s rodinou a cenným časom, ktorý v jej kruhu spoločne strávime, mnoho osamelých ľudí môže túto situáciu vnímať veľmi citlivo a negatívne. Ohrozenou skupinou sú najmä starí ľudia, ktorých deti už odrástli, prípadne ľudia, ktorí svojho blízkeho nenávratne stratili. Zasadnúť k štedrovečernému stolu osamote je preto emočne veľmi ťažkým momentom, ktorý môže vyústiť do pocitu osamelosti, beznádeje, ba až depresie. Vianočnú depresiu nám však môžu spustiť aj iné faktory, než je neprítomnosť rodiny a príbuzných.

Keď chýba pokoj….

Niektorým ľuďom síce nechýba rodina, no zároveň im nechýba ani nadmerný stres. Predvianočné obdobie je totiž pre mnohých ľudí mimoriadne vyčerpávajúce. Všadeprítomný nákupný ošiaľ, ktorému ani pri najlepšej vôli nemožno uniknúť, či podvedomý hlas, ktorý nás núti dotiahnuť veci do zdarného konca a mať na blížiace sa sviatky všetko dokonale pripravené, dokážu spustiť skutočnú emočnú lavínu. Pocit, že nestíhame skĺbiť všetky pracovné i rodinné povinnosti, vie byť skľučujúci a mnoho psychicky menej odolných ľudí mu zvykne podľahnúť. Nároky súčasného sveta sú však veľké, tlak na naše multifunkčné „ja“ ešte väčší a priamoúmerne tomu narastajú i naše pocity úzkosti a zúfalstva, že nič nie tak, ako sa od nás očakáva. Sviatky plné radosti, pokoja a harmónie, aké si pamätáme ešte z detských čias, sa tak stávajú len márnymi nenaplnenými očakávaniami plnými frustrácie a sklamania.

Keď chýbajú peniaze…

Tretím, veľmi silným faktorom, ktorý dokáže negatívne ovplyvniť našu psychiku v predvianočnom období, sú, žiaľ, i financie. V dnešnom materiálnom svete je však pre mnohých ľudí nereálne držať krok s ostatnými, ktorí si môžu dopriať všetko to, po čom túžia. Pre rodiny, ktoré sa ocitli na pokraji núdze, sa tak sviatky stávajú pripomenutím si svojho nepríjemného sociálneho statusu. Situácia je náročná nielen pre deti, ktorým Ježiško nepriniesol vytúžený darček, ale najmä pre ich rodičov, ktorí častokrát podľahnú pocitu bezvýchodiskovej situácie. Nech už je príčina depresie pred Vianocami, či počas nich akákoľvek, nemali by sme jej prejavy ignorovať. Neliečená depresia totiž môže spôsobiť vážnu (a nielen psychickú) ujmu na našom zdraví. Je preto dobré vedieť, čo vlastne tá depresia je a ako ju odlíšiť od bežného stavu smútku, aký z času na čas pociťuje snáď každý z nás.

Depresia – nechcený vianočný darček

Pocity smútku a nešťastia sú súčasťou našej emočnej výbavy a v podstate signalizujú to, že sme psychicky zdraví jedinci. Nie je však smútok ako smútok. Aj keď termín „depka“ prakticky zľudovel, za skutočným označením depresie sa skrýva veľmi závažné psychické ochorenie. Charakterizujú ho najmä dlhodobé stavy smútku, pretrvávajúca ponurá nálada, pocity beznádeje, strata záujmu o okolitý svet, nervozita, podráždenosť, strata chuti do jedla a nespavosť, ale naopak aj nadmerný spánok a prejedanie sa. Pokiaľ tieto prejavy u vás alebo vášho blízkeho pretrvávajú dlhodobo a nestrácajú, ale naopak naberajú na intenzite, rozhodne neotáľajte a bezodkladne situáciu riešte. Ak nepomáhajú bežné voľnopredajné prípravky na upokojenie (napríklad pilulky alebo čaj z ľubovníka bodkovaného), nečakajte a vyhľadajte odbornú psychologickú pomoc.

Nedajte depresii žiadnu šancu

Základom je však samozrejme prevencia. Pokúste sa vyvarovať kritickým momentom, ktoré u vás v súvislosti s blížiacimi sa sviatkami môžu zarezonovať. Ak vám chýba rodina, skontaktujte sa s priateľmi, kolegami či susedmi. Ak máte tendenciu podliehať stresu, pokúste sa rozdeliť si úlohy podľa reálnych priorít a všetky menej podstatné hoďte aspoň na chvíľu za hlavu. Pamätajte, že šťastie a vnútorná pohoda je len pocit vo vašej hlave, ktorý si vytvárate vy sami. A ak je vaším kameňom úrazu finančná situácia, spomeňte si, o čom Vianoce vlastne sú. Koniec koncov, ani oslavy narodenia Božieho syna sa neodohrali v päťhviezdičkovom hoteli…

Prajeme vám krásne, radostné a harmonické Vianoce s pokojom v duši. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.