Ohnuté ruky v lakťoch na 90 stupňov a monitor vo výške očí. Toto všetko viete, no viete aj to, aké cviky praktizovať, aby bol váš chrbát odolný a zdravý aj po 8 hodinách sedenia za počítačom? My to vieme a preto vám poradíme.

Prečo mám cvičiť?

Dlhé sedenie má viac negatívnych účinkov, ako by sme si mysleli. Napríklad pri dlhom sedení sa nám spomalí metabolizmus, môže sa nám zhoršiť prekrvenie dolných aj horných končatín, takže nám môže bývať častejšie zima. Taktiež sa nám môže zhoršiť lymfatický systém, ktorý zabezpečuje vylučovanie škodlivých látok z organizmu. No najviac pri sedavom zamestnaní trpí chrbtica, preto vám teraz odporučíme pár dobrých rád a cvikov, po ktorých vám bude vaša chrbtica ďakovať. Veď v zdravom tele, naozaj zdravší duch.

S podložkou

Či už doma s videom alebo na cvičeniach v skupine. Každý podľa svojho gusta. No dbajte na to, aby ste všetky cviky precvičovali správne. Preto by sme vám na pár prvých hodín cvičenia na podložke odporúčali navštíviť hodiny s lektorom či trénerom. Pri naťahovaní a správnom dýchaní vás najlepšie usmerní práve on. Exitujú mnohé skupinové cvičenia, ktoré majú blahodarný účinok na vašu chrbticu. Odporúčame jógu alebo napríklad aj toto cvičenie s názvom Zdravý Chrbát, v ktorom si so šikovnou lektorkou Zuzkou ponaťahujete svaly na chrbte, o ktorých ani netušíte, že ich máte. A vedeli ste o tom, že na cvičenia Zdravý chrbát chodí viac mužov ako na iné skupinové cvičenia? Že by to bolo tým názvom?

Bez podložky

Ponaťahujte si každý jeden sval na prstoch rúk a precvičte si aj zápästia. Dôležitá je pravidelnosť, cvičte každý deň. Ak používate pri práci smartfón, váš palec môže trpieť viac ako iné prsty. Pri písaní sms-ky či e-mailu striedajte prsty. Taktiež si raz za čas doprajte masáž a nechajte maséra, nech sa špeciálne venuje práve zaťaženej ruke.

Kedykoľvek máte možnosť zacvičiť si aj počas práce, urobte tak. Napínajte a uvoľňujte svaly v intervaloch, aké sú vám príjemné. Za monitorom si nezabudnite ponaťahovať svaly krčnej chrbtice. Pri dlhom sedení nezabúdajte aj na precvičenie svalov na zadku. Odporúčame vám klasické drepy, výpady a samozrejme strečing. Postavte sa rovno, vystrite ruky nad hlavu a pomaly s výdychom sa približujte s vystretou chrbticou ku palcom na nohách. Ak sa neviete dotknúť palcov na nohách, na začiatok postačí naťahovanie pokiaľ vás to pustí. Nezabúdajte na dýchanie.

Masáž, masáž, masáž

Najprv sauna, potom masáž a hlavne pravidelne. Najprv telu doprajte relax v podobe tepla, ktoré príjemne svaly uvoľní a následne mu doprajte masáž. Mechanické masírovanie telo prekrví a rozprúdi tok lymfy. Vy sa budete po masáži nielen lepšie cítiť (svalová horúčka po masáži sa nepočíta), no budete aj mladšie vyzerať. Pripadne si doprajte lymfatickú mechanickú masáž a jej zázraky uvidíte už po prvej procedúre. Buďte obozretní ak máte problém s kŕčovými žilami, lymfatická masáž by nebola v tomto prípade najvhodnejšou voľbou.

Nezabudnite na oči

Oči sú pri práci s počítačom aj pri sedavom zamestnaní veľmi dôležité. Niekedy môže bolesť z očí prejsť do celej hlavy, v najhoršom prípade do migrény. Odporúčame preto jeden overený trik. Nastavte si každú hodinu minútu pozerania do diaľky. Cvičte svoje oči pozeraním sa na obzor, budovy v diaľke, pripadne vrcholky kopcov.

Základné pravidlá zdravého chrbta:

  • Nastavte si správne stoličku
  • Dbajte na správnu výšku stola
  • Dbajte na správnu výšku monitora
  • Vystrite sa
  • Nehrbte sa
  • Správne cvičte
  • Dýchajte do brucha
  • A potom majte pekný zvyšok dňa

Pre istotu si pozrite aj tento zoznam cvikov, ktoré vám pomôžu ponaťahovať svaly aj v pracovnom čase:

 

zdravy chrbat

 

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.