„Stret snoubordistu s lyžiarom sa skončil tragicky.“S takýmto titulkom sa v súvislosti s úrazmi na horách môžete stretnúť často. Ako sa dá minimalizovať riziko úrazu a užiť si zimné radovánky naplno?

Lyžovanie si spájame s rekreáciou a uvoľnením, ktoré si doprajeme len párkrát do roka. Často si však neuvedomujeme, aké riziko úrazu na nás môže na zjazdovke čakať. Aby sme tieto hrozby znížili na minimum, mali by sme dodržiavať pravidlá bezpečnej jazdy a využívať bezpečnostné prvky. Patria sem najmä prilba, rukavice, ochranné okuliare a správne oblečenie.

Funkčný dizajnový doplnok

Prilba je dôležitým prvkom výbavy každého lyžiara či snoubordistu, preto by ste ju nemali podceňovať. Podľa štatistík predstavujú úrazy hlavy na svahu až pätinu všetkých nehôd, pričom väčšinou ide o otras mozgu. Tejto nepríjemnosti sa pritom dokážeme vyhnúť, alebo ju aspoň zmierniť, nosením lyžiarskej prilby. Výskumyukazujú, že nebezpečenstvo úrazu hlavy je s helmou na hlave až o 35 percent nižšie ako bez nej. Odborníci tiež jedným dychom dodávajú, že prilba nie je zázrak, preto sa úraz prihodiť môže. Jeho závažnosť je však menšia, ako keď prilba na hlave chýba.

V začiatkoch boli prilby neatraktívne a využívané len minimálne. Trendy však ukazujú, že sme sa poučili a postupne ich začíname akceptovať. Podľa štatistík sa počet ľudí používajúcich lyžiarske prilby v niektorých štátoch zvýšil až o 170 percent. K výraznému nárastu prispieva väčšia informovanosť ľudí. Svoju úlohu zohráva aj móda. Prilby sa dnes vyrábajú v štýlových dizajnoch a stávajú sa vyhľadávaným módnym doplnkom.

Na deti prísnejšie

Či sa vám nosenie prilby páči alebo nie, pre deti je na svahu povinné. Hovorí o tom nový zákon o horskej službe, ktorý prikazuje nosiť prilbu na hlave počas lyžovania a snoubordovania osobám mladším ako 15 rokov. Zákon však pozabudol na povinnosti dospelých a rozhodnutie použiť prilbu necháva na ich vlastné rozhodnutie. Pravdepodobne nik nejde na hory s myšlienkou, že by mohol skončiť v ambulancii úrazového chirurga. Osud je však nevyspytateľný a pekná dovolenka sa razom zmení na zdĺhavý pobyt na nemocničnom lôžku. Používanie ochranných prostriedkov preto nikdy nezanedbajte.

Chráňte sa na viacerých frontoch

Máte prilbu, rukavice, správne oblečenie i okuliare. Na svahu ste nepili alkohol a ste pripravený na začiatok zimného dobrodružstva. A tu sa zastavte! Okrem fyzického zabezpečenia by ste mali myslieť aj na preventívne opatrenia, z ktorých najdôležitejšie je poistenie.Na svahu sa totiž stávajú rôznenehody spôsobené vašou alebo cudzou vinou. V dôsledku toho môže druhému človeku vzniknúť nárok na náhradu škody alebo potreba na úhradu liečebných nákladov pre vás osobne. Pre takéto prípady existuje možnosť pripoistenia zimných športov. Opýtajte sa na túto možnosť vo vašej poisťovni. Ušetriť môžete stovky eur. Na svahu si však dajte pozor aj na alkohol. Ak by ste mali úraz, poisťovňa by vám odškodné nemusela vyplatiť.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.