Vianoce už boli, no ak ste si pod stromček dopriali letenku do exotiky, tak vás jedny ešte len čakajú. Čítajte pekne ďalej, nech zistíte, či ste náhodou na niečo pred cestou nezabudli.

Nie je karta ako karta

Vždy pred cestou si vo svojej banke overte, či je vaša platobná karta akceptovaná v danej krajine, kam cestujete. Môže sa stať, že nie je a lepšie je to vedieť dopredu. Odporúčame overiť si to aspoň 2 týždne pred cestou, aby vám novú kartu vystavili ešte pred vašim odchodom do zahraničia. Ak ste milovníci hotovosti, tak vám treba hlavne priaznivý výmenný kurz a s peňaženkou plnou peňazí môžete vyraziť za dobrodružstvom 😉

Šikovná aplikácia

Aplikácia, čo preráta cudziu menu, prekladač alebo nájde ubytovanie. To všetko by sa mohlo hodiť, ak ste na cestách.

Ak potrebujete šikovného pomocníka, ktorý vám preráta akúkoľvek menu na € a späť, odporúčame aplikáciu Go!Currency, kde si jednoducho nastavíte svoju domácu menu a destináciu kam cestujete. Na ubytovanie je jednoduchá a šikovná aplikácia Booking alebo Trivago. V prípade, že by ste potrebovali využiť služby poisťovne, využite aplikáciu KOOPERATIVA Help, v ktorej nájdete užitočné rady.

Na cestách sa vám zíde aj mapa. Hlavne tá v mobile. 😉 Na trhu existuje mnoho aplikácií, napríklad Maps.me, Sygic, Here, Google Maps, či mnohé iné.  Môžete si stiahnuť aj offline mapy a uložiť si obľúbené miesta záujmu. Ak by ste sa aj napriek tomu stratili, môžete objaviť pekné a nečakané miesta a nakoniec aj stratenie sa môže byť pozitívny zážitok.

Ak viete, že idete cestovať bez sprievodcov a budete okrem mapy potrebovať aj internetové pripojenie, dnes už nie je nič nezvyčajné kúpiť si lokálnu sim kartu a byť online aj v ďalekom svete. Veď pre istotu – ak by ste sa „stratili“, a vedeli sa vrátiť späť.

Vypýtajte si odporúčania

Od kamoša, od travelheckerky, od susedov, či od cestovateľských blogerov. Napríklad na Facebooku vždy nájdete užitočné skupiny s názvom podobným tomuto: Slováci v…., kde sa hmýria rady akéhokoľvek typu. Jednoducho požiadajte o prijatie do skupiny a o danej krajine môžete získať rôzne praktické informácie z prvej ruky. Ako napríklad, kam ísť na dobré pivo vo Vietname.

Dávajte si pozor na opice

Nie nadarmo sa hovorí, že si drzý ako opica. Opice sa nezdajú, no keď zbadajú potravu, neexistuje nič, čo by ich zastavilo na „love“ za kúskami jedla, niekedy aj vo vašej ruke. A nie je to len jedlo po čom sa ich malé ručičky naťahujú. Náušnice, okuliare a aj šľapky z nôh. Neveríte? Presvedčte sa, aby vás nepríjemne neprekvapili na dovolenke.

Tip na záver

Prečítajte si aj tento článok a pre istotu majte vždy so sebou aj kartičku s cestovným poistením, najlepšie v peňaženke, dostupnú a poruke.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.