Dokonalé horské prostredie, raj pre horolezcov, milovníkov ovčieho syra aj klasických (nielen Vianočných) trhov. Takto by sa dalo pár slovami opísať mesto z druhej strany Tatier – poľské Zakopane.

Výlet ako „za rohom“

„Kto ešte nebol v Tatrách, nemôže sa Slovákom nazývať“, zvyknú hovoriť miestni Gorali. Všetky ročné obdobia v našich najvyšších kopcoch sú totiž mimoriadne krásne, preto treba využiť príležitosť a objaviť ich čaro. Zakopane je najbližšie mesto za hrebeňmi Tatier a nájdete v ňom doslova všetko. Nielen na jeseň, ale aj v zime si tu na svoje prídu milovníci pešej turistiky aj horolezci, rekreačných turistov nadchne autentická architektúra a miestne „targy“ vás určite donútia otvoriť peňaženku.

Do Zakopaného vedú kľukaté cesty

Zakopane je ukryté pod úpätím Tatier, preto sa pripravte na náročnejšiu cestu. Do tohto mesta z obce Ždiar vedú dve najčastejšie používané cesty. Rýchlejšia vedie cez hraničný priechod Podspády, druhá sa tiahne výhľadmi cez priechod Lysá Poľana. Väčšina by istotne zvolila rýchlejší variant, no do novembra 2018 si veľmi nepomôžete – na tejto trase totiž prebieha výstavba tunela. Preto ak sa vydáte druhou cestou, ušetríte si takmer 40 minút. Aj zo západnej strany Tatier je Zakopane pomerne dobre dostupné. Z Liptovského Mikuláša vám cesta pri optimálnych podmienkach potrvá necelé dve hodiny, z Popradu a Dolného Kubína asi hodinu a pol.

Určite v tomto ročnom období zvážte zimné pneumatiky, pretože väčšina tatranských obcí už videla prvý sneh.

Čo vidieť v Zakopanom?

Toto pomerne živé mestečko ponúka množstvo atrakcií, z ktorých si vyberie snáď každý. Má rozprávkovú atmosféru, na uliciach lákajú turistov obchody so suvenírmi a reštaurácie s tradičnými jedlami. Čaro Zakopaneho vytvárajú aj pouliční umelci, vôňa vareného vína a oštiepkov. Bez poľského syra by ste sa zo Zakopaneho rozhodne vracať nemali. Za zmienku stojí aj  drevený cintorín s kostolom zo 17. storočia, Willa Koliba a  sídlo známeho skladateľa Karola Szymanowského, ktoré je dnes populárnym múzeom klasickej hudby. Samotné mesto prejdete pomerne rýchlo, preto by ste si mali jeho návštevu nechať až na koniec pobytu.

Zo Zakopaneho rovno do prírody

Zakopane ťaží predovšetkým z horskej turistiky. Medzi najobľúbenejšie výlety patrí turistika na Morské oko, ktoré však nie je prístupné vlastným autom, keďže sa jedná o časť národného parku. Stačí naskočiť do minibusu, ktorý vás za 2,50 € odvezie na miesto BIAŁCZAŃSKA PALENICA, odkiaľ sa začína 2-hodinový výstup k Morskému oku. Iným obľúbeným turistickým cieľom je 3,5 kilometra vzdialený Czarny Staw Gąsienicowy, alebo Smaragdové jazero, z ktorého sa do pol hodiny dostanete k turistickej chate Murowaniec. Ak ste na turistike s rodinou, odporúčame nenáročný výlet okolo Smaragdového jazera a späť do Kuźnice, ktorý trvá asi 4-5 hodín.

Čo si určite nezabudnite

Hoci sú Tatry nesmierne krásne, je dobré dopredu sa pripraviť na vrtochy počasia, aby ste nezostali zaskočení. Pri výlete do hôr si vezmite pevnú obuv a náhradný pár ponožiek. Určite nič nepokazíte, ak si pribalíte pršiplášť či nepremokavú bundu, čiapku alebo šatku, v zime teplé rukavice a čiapku. Na náročnejšie trasy v Tatrách sa vyberte s turistickými palicami a len za priaznivého počasia. Vyhnete sa tak nepríjemným pádom alebo zraneniam.

Zakopane je obľúbenou destináciou nás Slovákov, ale aj množstva zahraničných turistov. Na jeseň aj v zime sú ulice mestečka menej preplnené a jednoduchšie zoženiete aj ubytovanie v niektorom z rozkošných malých hotelov. Koniec koncov, nech sa do Zakopaneho vyberiete s akýmkoľvek účelom, vždy to stojí za to.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.