Dovolenka s deťmi vie byť niekedy poriadna zábava. Radi sa s vami podelíme o cenné rady, aby boli vaše cesty bezstarostné a ešte viac radostné.

Vybavenie pasu pre bábätka a deti do 15 rokov

Pri vybavovaní pasu nezabudnite zobrať vaše dieťa na políciu so sebou. Je to kvôli poskytnutiu jeho biometrických údajov a je jedno či má 5 dní alebo 5 mesiacov. Zároveň nezabudnite na to, že pas dieťaťa musí vyzdvihnúť ten rodič, ktorý oň požiadal. Pas môže vyzdvihnúť splnomocnenec iba vtedy, keď má dieťa viac ako 15 rokov. No a posledná rada pri vybavovaní pasu znie, o pas môžete požiadať kľudne aj mimo vášho bydliska, no jeho vyzdvihnutie je viazané na miesto podania žiadosti. Viac o poplatkoch za vyhotovenie cestovných dokladov nájdete tu.

Očkovanie

Ak plánujete so svojimi deťmi vyraziť do sveta a možno aj trochu ďalej, odporúčame okrem povinného očkovania, zaočkovať aj proti žltačke typu A. Toto je jediné nepovinné očkovanie, ktoré by ste mali zvážiť, tak pre seba, ako aj pre vaše dieťa. Ostatné očkovania sú individuálne podľa krajiny, kam cestujete. Na niektoré druhy očkovania myslite 6 až 8 týždňov pred vycestovaním. Pre istotu.

Poistenie

Na cesty sa hodí aj dobré cestovné poistenie. Môžete si vybaviť jednorázovku, no ak cestujete viackrát do roka zvážte aj celoročné cestovné poistenie, ktorým môžete poistiť celú svoju rodinu.

Kam necestovať

Vo všeobecnosti sa neodporúča cestovať do krajín, kde je v čase vašej dovolenky nestabilná politická situácia. Ak chcete nazrieť do krajín Afriky, pozorne sledujte, kde je menej bezpečne. Napríklad v Somálsku je už niekoľko rokov občianska vojna a týmto patrí medzi najnebezpečnejšie krajiny sveta. Dominikánska republika taktiež skrýva miesta, kde by ste sa na vlastnú päsť mimo hotelových rezortov nemali vydať. Ak pôjdete na Filipíny, určite obíďte juh ostrov Mindanao, alebo aj niektoré časti hlavného mesta Manila. Opatrný cestovateľ = šťastný cestovateľ.

Kam cestovať

Pri plánovaní dovolenky sa inšpirujte, tým, čo majú vaše deti najradšej. Možno sú to sladkosti, rozprávky, hranie vo vode či zvieratká.

Florida či Anglicko – pretože Harry Potter

Filmové štúdiá na Floride alebo univerzita v Oxforde sú miesta, kde sa natáčala azda jedna z najznámejších detských rozprávok. Obľúbené nástupište 9 a ¾ si môžete pozrieť v hlavnom meste Anglicka, most po ktorom prešiel školský vlak zase v Škótsku, veľa záberov pochádza aj z Oxfordskej knižnice alebo z filmových štúdií na Floride. Vyberte sa po cestách slávnej rozprávkovej postavy, predsa pri cestovaní za rozprávkou si možno prídu na svoje aj niektorí rodičia. 😉

Zanzibar – pretože teplá voda

Hovorí sa, že na Zanzibare je krásne more, príjemní lokálni obyvatelia a voda taká teplučká, že žiadne dieťa z neho ešte nevyšlo predčasne. Pred tým než sa vyberiete do tejto africkej krajiny, inšpirujte sa na webe, kde rodičia svoje deti za exotikou zobrali.

Zoo – pretože zvieratká

Berlín, Viedeň, Praha, Valencia, Bratislava alebo Bojnice. Všetky tieto Zoo sú úchvatné a niečím iné. Jedna je najväčšia, iná zas najstaršia, ďalšia najrozmanitejšia. Stačí si len vybrať.

A nech už vycestujete kamkoľvek, určite sa zastavte aj na dobrú zmrzlinu (pretože deti milujú sladké) a tá sa predsa nachádza skoro v každom kúte sveta. Prajeme príjemné zážitky a najkrajšie fotky do rodinných albumov.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.