Niekomu sa začína dovolenka už doma pri riešení cestovného poistenia, iný vypne až po vybalení kufrov na vysnívanom mieste. Medzi týmito dvoma aktivitami však treba zvládnuť nemenej dôležitú vec – cestu. A ak sa na ňu vyberiete autom a s deťmi, je to neraz dosť veľká výzva.

V Anglicku sa napríklad každý štvrtý rodič vyhýba zarezervovaniu rodinnej dovolenky práve pre stres z cestovania s deťmi. Aj naši potomkovia však majú voči rodičom výhrady. Najčastejšie sa medzi nimi objavuje „otravné“ spievanie si za volantom či nadávky a hromženie na ostatných vodičov.

Cestovať autom však môže byť pre obe strany príjemným zážitkom. Inšpirujte sa našimi tipmi a na rodinnú cestu autom budete spomínať s úsmevom. Nezabudnite však, že zabávanie detí by mal mať na starosti najmä spolujazdec a nie samotný vodič.

Hry pre batoľatá a predškolákov (2 – 4 roky)

Kto prvý nájde

Táto hra je jednoduchá aj pre najmenších. Začnite otázkou „kto ako prvý nájde“, dosaďte podľa vôle (nákladiak, červené auto, kravu, obrázok na bilborde a pod.) a nechajte svoju ratolesť precvičiť si postreh.

Hra na tvary

Vymenujete skupinu vecí rovnakého tvaru a deti hádajú, o aký tvar ide. Napríklad slnko, tanier, volant, koleso. Dieťa by malo uhádnuť, že ide o kruh. Alebo zvoľte opačné garde. Najprv povedzte tvar, napríklad štvorec, a dieťa musí vymenovať čo najviac predmetov, ktoré mu štvorec pripomínajú alebo ktoré vidí z okna.

Dieťa v autosedačke na zadnom sedadle auta.
Doprajte svojmu dieťaťu radostný pocit z jazdy autom. (Foto: Freepik)

Zvieracie zvuky

Napodobnite zviera a nechajte dieťa hádať, o aké zviera ide. Aj túto hru môžete hrať i naopak. Poviete zviera a dieťa napodobní jeho zvuk.

Súťaž farieb

Pomenujte farbu a vyzvite svojich najmenších na nájdenie predmetov, ktoré v tomto odtieni míňate (značky, budovy, iné autá, oblečenie, ľudí atď.). Začnite s výraznejšími farbami, ako je červená a biela, a až potom pracujte s menej bežnými farbami, ako napríklad fialová. Víťazom je ten, kto získa najviac bodov.

Hra na prvé písmeno

Vymenujete slová, ktoré sa začínajú rovnakým písmenom, napr.: melón, mama, malina. Deti majú uhádnuť, na aké písmeno sa slová začínajú. Môžete spraviť aj opačnú verziu. Poviete písmeno, napríklad C, a deti majú vymenovať čo najviac slov začínajúcich sa týmto písmenom. Verzia pre staršie deti: povedia slovo začínajúce sa na posledné písmeno predošlého slova. Vy poviete banán, dieťa pokračuje slovom na N – nos, ďalší hráč slovom na S atď. Ešte vyšší level je vyberať slová len z jednej kategórie – zvieratá, rastliny, krajiny. Pri tejto hre si dieťa dobre precvičí myslenie a slovnú zásobu.

Hry pre predškolákov a mladších školákov (5 – 8 rokov)

Výlet (alebo pamäťová hra)

Skvelá hra na precvičenie pamäti. Prvý hráč začína hru s „Idem na dovolenku a zbalím si…“ Alebo „Idem nakupovať a potrebujem…“. Druhá osoba musí potom opakovať, čo povedala prvá osoba, plus pridá ďalšiu položku, počnúc ďalším písmenom abecedy.

Napríklad:

Osoba 1: Idem na dovolenku a zabalím… knihu.

Osoba 2: Idem na dovolenku a zabalím… knihu a bermudy.

Osoba 3: Idem na dovolenku a zabalím… knihu, bermudy a ceruzky.

Vyvažovanie

Na túto hru budete potrebovať viacero mincí, ktoré môžete dopredu umyť alebo pretrieť dezinfekčným obrúskom. Môžu sa ju hrať všetci okrem šoféra. Mince si deti postupne ukladajú na predlaktie a snažia sa ich tam mať čo najviac čo najdlhšie. Komu prvému spadnú, prehráva. Je pravda, že po hre budete musieť na zastávke stráviť čas ich zbieraním, ale aj to je aktivita, ktorú deti ocenia. Najmä ak z toho spravíte súťaž, kto ich nazbiera najviac. Za vyzbieranú sumu si môžu kúpiť nejakú maličkosť.

Preteky tajných miest

Túto hru sa môžete hrať, ak už vaše deti čítajú. Budete potrebovať atlas alebo klasickú papierovú mapu. Jedna osoba na nej nájde mesto, dedinu, rieku a povie názov miesta, ktoré si vybrala. Druhý hráč, spolujazdec alebo súrodenec má 60 sekúnd, aby si prezrel mapu a pokúsil sa miesto na mape nájsť. Hra precvičí pozornosť a zlepšuje rozhľad v geografii.

Deti v aute.
Inšpirujte sa našimi tipmi a na rodinnú cestu autom budete spomínať s úsmevom. (Foto: Freepik)

Hry pre školákov (8+ rokov)

Čas na príbeh  

Rozvíjajte si s deťmi fantáziu a kreativitu. Prvá osoba začína rozprávanie slovami „Kde bolo, tam bolo“ alebo inými slovami, ktoré si zvolí, a dokončí celú vetu. Ďalšia osoba pridá do príbehu svoju vetu. Takto to pokračuje, až kým príbeh nedospeje k záveru. Môžete si stanoviť časový limit (15 minút) alebo si dať podmienku, že príbeh musí vyvrcholiť po troch kolách. Pokojne si príbeh nahrajte na telefón ako spomienku.

Ani áno, ani nie

Princíp hry je veľmi jednoduchý: jeden z hráčov sa pýta ostatných a tí musia odpovedať bez toho, aby povedali „áno“ alebo „nie“, napríklad: „Zabalil si si aj plavky?“ Odpoveď môže byť: „Zobral som si.“ Kto povie „áno“ alebo „nie“, vypadáva. Vyhráva ten, kto dokáže najdlhšie odpovedať daným spôsobom. Hráči si precvičia kreativitu a myslenie pod tlakom.

Bezstarostná dovolenka praje pripraveným

Pred cestou nezabudnite okrem hier vopred zmapovať záchytné body – či už niečo zaujímavé na pozretie, alebo motorest s dobrým detským kútikom. Pribaľte veľa vody, ovocia, malých pochúťok, nabíjačku na telefón a obľúbené audioknihy. Nezabudnite, že dôležitým bodom každej dovolenky je aj spoľahlivé cestovné poistenie od poisťovne Kooperativa. Vybavíte ho jednoducho a z pohodlia domova cez internet. Do hôr, k moru alebo po slovenských mestách sa tak s rodinou môžete vybrať s pocitom, že ste chránení, aj keď nepôjde všetko podľa plánu.

CESTOVNÉ POISTENIE ONLINE