Všetci túžime po šťastnom živote. Na ceste k nemu však treba nájsť predovšetkým samých seba. Na to je často nutné spraviť niekoľko zásadných zmien. Prečítajte si jednoduché spôsoby, ako byť spokojnejší.

Robte to, čo máte radi

Úmyselne vyhľadávajte príležitosti, pri ktorých sa cítite šťastní. Ak nemusíte venovať čas povinnostiam, naplno zamerajte svoju pozornosť na aktivity, ktoré vás skutočne bavia. Naplánujte si ich pokojne vopred, aby sa nestalo, že namiesto čítania nového románu skončíte pri neobľúbenej žehliacej doske. Neodkladajte veci, ktoré radi robíte, na úkor nepríjemných „povinností“, ktoré môžu počkať. Pokúste sa vytvoriť zhodu medzi tým, kým ste a aký život žijete.

Buďte vďační

Bojujete so životnou horkosťou? Často vás prepadne zúfalstvo a máte pocit, že všetkým naokolo sa darí lepšie? Neporovnávajte sa s inými! Miesto toho oceňte, čo v živote máte a za čo môžete byť vďační. Ak sa vám to nepodarí, budete sa stále hnať za nedosiahnuteľnými túžbami. Vystavíte sa riziku, že pekná prítomnosť spolu s hrejivým pocitom šťastia vám uniknú pomedzi prsty.

Vytvorte si istoty

Pre šťastných ľudí je dôležité mať pevné základy, na ktorých sa dá stavať. Pre mnohých je to milujúca rodina a istota, že aj v horšom období bude o ňu postarané. Zabezpečte sa, myslite aj na budúcnosť. Porozmýšľajte napríklad nad poistením pre prípad straty zamestnania či inej nepriaznivej životnej situácie. Človek, ktorý je pripravený aj na nepriazeň osudu, bude skôr spokojnejší.

Deľte sa o svoje radosti

Zvládli ste dlhú cestu autom, hoci máte pred šoférovaním rešpekt? Schudli ste pár kilogramov, mali ste výborné výsledky v jazykovej škole? Podeľte sa o svoje úspechy s okolím – či už cez sociálne siete, alebo telefonátom s najbližšími. Zvyčajne sa totiž sústreďujeme na veľké ciele, amenšie úspechy prehliadame. Tie však majú pre náš život taktiež dôležitý význam.

Žena s mobilom v ruke sa usmieva.
Podeľte sa o svoje radosti so známymi a kamarátmi. (Foto: Freepik)

Obklopujte sa správnymi ľuďmi

Trávenie času s večne mrzutými ľuďmi vám nepridá na dobrej nálade. Dokážu vás strhnúť na svoju negatívnu vlnu, zrazu ste bez nálady a vidíte svet ich očami. Nie nadarmo sa hovorí, že sme priemerom piatich osôb, s ktorými trávime najviac času. Dajte si záležať na tom, aby ste mali vo svojom okolí motivujúcich a spokojných ľudí, ktorí sa tešia zo života a aj v problémoch vidia zaujímavé výzvy.

Snažte sa pomáhať

Nezištná pomoc druhým ľuďom je presne tým štartérom, vďaka ktorému sa môžete cítiť v živote užitoční a omnoho šťastnejší. Ak sa vám podarí vyčariť úsmev na tvári iného človeka, budete mať zo seba výborný pocit. Zbavíte sa pochybností o sebe a začnete sa viac tešiť z dávania ako hromadenia. Nemusí ísť pritom o veľké veci. Stačia maličkosti – odniesť nákup staršiemu susedovi, vziať za neho službu pri upratovaní chodby, vyzbierať odpadky na brehu rieky či postrážiť sestrine deti.

Zdolajte stres pohybom

Necvičíme len preto, aby sme schudli. Vďaka pohybu sa cítime dobre, máme výbornú náladu, zvládame deti, stres v práci a milujeme ten pocit, keď zase raz pokoríme svoju novú osobnú métu.Ľudské telo pohyb totiž potrebuje. Súčasný trend sedavého spôsobu života nám škodí, a to nielen z fyzickej, ale aj zo psychickej stránky. Skúste si prečistiť myseľ na dlhej prechádzke, vyberte sa na výjazd bicyklom po okolí alebo sa prihláste na tanečný kurz, po ktorom túžite už od strednej školy. Už teraz sa môžete tešiť na pozitívne zmeny.

Muž a žena behajú po ceste.
Beh nás dokáže uvoľniť a zlepšiť nám náladu. (Foto: Freepik)

Vyžeňte negatívne myšlienky

Obavy sú iba zbytočná strata času. Úmorným premýšľaním nemôžete ovplyvniť budúcnosť, iba si pokazíte prežívanie prítomnosti. Šťastní ľudia sa vyhýbajú negativite. Myseľ človeka sa totiž dokáže zahrabať hlboko do problémov a znásobiť ich intenzitu. Namiesto toho pracujte s faktmi, situáciu zanalyzujte a venujte jej iba toľko času, koľko si skutočne zaslúži. Veď načo si vytvárať päť katastrofických scenárov? Vždy keď cítite, že sa vás zmocňujú negatívne myšlienky, nahraďte ich rýchlo zmysluplnou činnosťou. Pomáha joga, meditácia, hlboké dýchanie, ale aj akčné športy, ako napríklad box.

Nebojte sa rásť

Stojíte na križovatke a neviete, ktoré riešenie je pre vás správne? Nech sa rozhodnete akokoľvek, v danom životnom štádiu ste sa rozhodli najlepšie, ako ste vedeli. Nebojte sa nových príležitostí. Dávajú vám potenciál rásť. Ak by sa aj zmenili na omyl, nevyčítajte si to. Zostať na jednom mieste a ustráchane vyčkávať ešte nikoho neposunulo ďalej.

Buďte sami sebou

Naučte sa viac počúvať svoj vnútorný hlas, aby ste nežili život, ktorý iba podnecuje vašu nespokojnosť. Nebojte sa prejaviť ani mať iný názor ako ostatní. Vedome sa rozhodnite byť šťastnejším a pozitívnejším človekom a zmeny sa dozaista dostavia.