Každá krajina v sebe skrýva krásy a poklady, ktoré stačí len objaviť. Medzi také jednoznačne patrí aj Česká republika. Cenovo dostupná, niekedy dokonca lacnejšia ako Slovensko, cudzí jazyk nie je až taký cudzí a autom či verejnou dopravou je to „na skok“. Necháte sa nahovoriť na menší výlet k našim susedom?

Český Krumlov

Krásne malé mesto na juhu Čiech, ktoré sa nachádza v kraji obklopenom stovkami malých jazier. Neďaleko mesta sa nachádza vodná priehrada Lipno, známy národný park Šumava alebo ďalšie krásne historické mesto České Budějovice.

Prečo sme vybrali práve toto mesto? Hovorí sa, že práve Český Krumlov je miniatúrnou Prahou na juhu Čiech. Mestská pamiatková rezervácia sa od roku 1992 nachádza na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a vznešenosť mu dodáva aj zámok vynímajúci sa nad riekou Vltava. Mesto je síce menšieho rázu, prejdete ho celé z jednej strany na druhú za hodinu, no okolie vám ponúka množstvo atrakcií, ktoré si na svojom výlete môžete vychutnať do sýtosti. Bicyklovanie, piknikovanie, plavenie sa po rieke alebo gastro zážitky z juhočeskej kuchyne by ste si nemali nechať ujsť. Čo takto kanoe po Vltave, ako nezvyčajnú formu zážitku? Nech sa páči.

Lipno a jeho okolie

Priehrada Lipno je najjužnejšia a zároveň najväčšia vodná nádrž v Českej republike. Jej využitie je mnohostranné. Je zásobarňou pitnej vody pre celú krajinu a zároveň je významnou rekrečnou atrakciou. Vodné športy a športový rybolov sa tešia veľkej obľube nielen turistov, ale aj domácich. Zaujímavosťou napríklad je, že priehrada Lipno vie prijať počas veľkých dažďov oveľa viac vody ako vypustí, čo má veľký protipovodňový význam pre celé okolie.

Krásny výhľad na priehradu sa vám naskytne práve vtedy, keď navštívite cestu korunami stromov Lipno. Vrcholovým zážitkom pre deti je suchý tobogán, ktorý vedie strednou vyhliadkovou vežou. A to nie je všetko čo na vás v Šumavských lesoch čaká. Zoberte svoje deti do zábavného parku s názvom Kráľovstvo lesa, ktorý sa nachádza hneď vedľa cesty korunami stromov. Vaši malí šibali sa tam môžu vyblázniť do sýtosti hneď na niekoľkých interaktívnych atrakciách. Ďalšími lákadlami v okolí sú Akvárium Lipno, Hopsárium či lanový park. Stačí len objaviť krásy Južných Čiech.

Kutná Hora

Kutná Hora je krásne a historické mesto v Stredočeskom kraji, ktoré by ste nemali prehliadnuť ak cestujete zo Slovenska smerom do Prahy. Kutná Hora je plná historických pamiatok, veď nie nadarmo sa nazýva aj pokladnicou českej zeme (mesto má hneď niekoľko prezývok, no my sme vybrali tú najvýstižnejšiu).

Keďže sa v meste v minulosti ťažilo striebro, niet divu, že pôsobí veľkolepo. Jeho historické centrum aj obe gotické katedrály sú zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pre milovníkov histórie by mohlo byť zaujímavé práve to, že katedrálu sv. Barbory, ktorá je spolu s kostnicou najväčším turistickým lákadlom mesta, nepostavila cirkev, ale začali ju stavať bohatí mešťania, aby nepodliehala pravidlám kráľovského vplyvu. Ak si myslíte, že svojich najmenších rodinných príslušníkov na históriu nepresvedčíte, nalákajte ich na návštevu najmenšieho (ale ževraj najchutnejšieho) múzea čokolády na svete. 😉

Aby ste vy mohli objavovať krásne miesta, nielen v Čechách ale na celom svete, pribaľte si do batožiny komplexné cestovné poistenie s nonstop asistenčnou službou od KOOPERATIVY. Aby vás úsmev na dovolenke neprešiel.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.