S cestami za hranice to tento rok vyzerá zložitejšie ako v minulosti, nevešajte však hlavu. Poďte sa s nami presvedčiť, že svetové krásy možno nájsť aj na Slovensku. Vybrali sme pre vás tipy na menej známe prírodné zákutia našej krajiny, ktoré vám – s trochou fantázie – pripomenú niektoré zo svetových destinácií.

Šranecké piesky – Slovenská Sahara

Beduínov ani ťavy tu nestretnete, ale ak vám chýba šteklenie piesku na bosých chodidlách či stavanie pieskových hradov s deťmi, prídete si na svoje. Na Záhorí medzi obcami Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nová Ves nájdete jedinečný chránený areál rozsiahlych pieskových dún, ktoré sú zároveň domovom pre niektoré vzácne druhy živočíchov a rastlín.

Oblasť sa nachádza vo vojenskom obvode Záhorie, preto si vopred pozrite na stránke ministerstva obrany, či v nej práve neprebieha vojenský výcvik, počas ktorého je vstup zakázaný.

Riedky lesík s piesočným povrchom.
Šranecké piesky

Hrušovská zdrž – atmosféra morského pobrežia

Škrekot čajok a pokojná vodná hladina široko-ďaleko, kam len oko dovidí. Nie, neocitli ste sa v prímorskej destinácii, ale kúsok za naším hlavným mestom v oblasti, ktorú obľubujú najmä cyklisti či korčuliari. Ak však zídete z hrádze a vydáte sa smerom bližšie k Dunaju, otvorí sa vám pohľad na veľkú súvislú vodnú plochu, ktorá je súčasťou vodného diela Gabčíkovo.

Na kúpanie existujú možno vhodnejšie miesta, nájdete tu však raj vtákov, ktoré si tu vytvorili vtáčie ostrovy. Miesto je ako stvorené na príjemný oddych a je dobrým tipom na nenáročný výlet z hlavného mesta. Dostanete sa sem jednoducho od posledného bufetu na hrádzi za mestskou časťou Čunovo, kde môžete aj zaparkovať. A keď tu už budete, nevynechajte ani pozorovateľňu vtákov.

Vodná priehrada.
Hrušovská zdrž

Dedečkova chata – alpské lúky a výhľady na končiare

Aby ste si vychutnali krásu slovenských končiarov a vôňu horských lúk, nemusíte sa hneď vybrať na namáhavú túru do Tatier či Álp. Horehronie v podhorí Nízkych Tatier ponúka hneď niekoľko možností na výlet. Náš tip je nenáročná hrebeňová trasa od Mýta pod Ďumbierom na Dedečkovu chatu.

Ušetrite si výškové metre a zaparkujte na Pohanskom. Odtiaľ sa vydajte po žltej turistickej značke smer Diel pomedzi rozkvitnuté lúky, až prídete k drevenej horskej chate, ktorá je ako vystrihnutá z pohľadnice z Álp. Odmenou vám bude nielen výborné občerstvenie, ale aj nezabudnuteľné výhľady na vrchy Nízkych Tatier ležiace oproti.

Chata v horách obklopená lesom a vysokou trávou.
Dedečkova chata

Sedlo Zbojská – ako na divokom západe

Husté lesy, divoká príroda, kone a miesta opradené legendami – vitajte v zbojníckom kraji v srdci Muránskej planiny. Tento národný park patrí k našim najmladším a rozhodne stojí za návštevu. Nenájdete tu rušné turistické atrakcie ani davy návštevníkov, ale množstvo krásnych turistických či cyklistických trás, a jeho krásy si môžete vychutnať aj z konského sedla na hucúľskej magistrále.

Na začiatok však odporúčame návštevu sedla Zbojská. Posilnite sa tradičnými jedlami v reštaurácii na salaši a potom si vyjdite na vyhliadkovú vežu oproti, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na celé okolie. Na paneloch vo veži sa dozviete aj o legendách miestnych zbojníkov, najmä o Jakubovi Surovcovi a jeho zbojníckej družine, ktorá sa pred spravodlivosťou ukrývala v blízkych ťažko dostupných lesoch. Do sedla sa síce dostanete jednoducho autom, ale v sezóne by bolo škoda nevyužiť jazdu zubačkou – ozubnicovou železnicou z Tisovca.

Malebná drevená veža pre turistov v prírode obklopenej lesmi a lúkou.
Sedlo Zbojská

Rio de Klin – kúsok Ria na Slovensku

A na záver máme pre vás troška netradičný tip, ak sa v rámci dovolenky ocitnete na severe Slovenska, na Orave. V malej obci Klin za Námestovom sa na kopci týči socha Ježiša Krista, ktorá akoby z oka vypadla tej z Ria de Janeiro, i keď oproti jej známejšej podobe má táto slovenská výšku „len“ 9,5 metra a rozpätie rúk 7 metrov.

Stojí na kopci Grapa nad spomínanou dedinou a dostanete sa k nej jednoducho pešo od parkoviska pod kopcom. Trasa je krátka, i keď strmá, ale výhľady, ktoré sa vám naskytnú, určite stoja za to. Neodoláte asi ani ikonickej fotke s rukami rozpaženého Krista, ktorú si tu zrejme spraví každý návštevník. Kruhový výhľad vám umožní za dobrej viditeľnosti dovidieť až do Poľska a inak vám bude akoby doslova pod nohami ležať Oravská priehrada a Námestovo s Roháčmi v pozadí.

Robustná socha Ježiša Krista s výhľadom na hory a vodnú nádrž.
Rio de Klin

Prezidentský zámoček Hohenlohe – závan pruskej histórie

Drevený zámoček dalo postaviť  v rokoch 1883 – 85 pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen, vtedajší majiteľ javorinského panstva. V zámočku sa dodnes nachádza časť pôvodného vybavenia – napríklad rôzne lovecké trofeje a zbrane, ďalekohľad od mníchovského optika Jacoba Merza, obrazy, ale aj gong na zvolávanie spoločenských udalostí.

Momentálne je zámoček zatvorený, po odznení pandémie si však môžete pozrieť aj jeho vnútro. Prehliadky zámočku sú zadarmo, prebiehajú vždy vo štvrtok a ideálne je sa vopred objednať. A keď už budete v Tatranskej Javorine, navštívte aj drevený Kostolík svätej Anny, ktorý dalo knieža postaviť v štýle ľudovej architektúry.

Dom s dreveným obložením, vedľa ktorého sú stromy.
Prezidentský zámoček Hohenlohe. (Foto: Prezident.sk)

Nezabudnite na poistenie

Pri plánovaní dovolenky myslite aj na cestovné poistenie, vďaka ktorému si môžete užiť výlet bez starostí. Predmetom poistenia je batožina, trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, zodpovednosť za škodu na zdraví a na majetku a poistenie nákladov horskej záchrannej služby. Poistenie uzavriete jednoducho z pohodlia domova cez internet.

VIAC O CESTOVNOM POISTENÍ