S autom ste mobilní, viete sa dostať kamkoľvek a kedykoľvek, nemusíte sa spoliehať na verejnú dopravu. Všetko má však aj svoju menej príjemnú stránku a osobný automobil nie je výnimkou. Oplatí sa v dnešnej dobe vôbec kupovať auto?

Financovanie na úver či lízing?

Ak ste sa rozhodli zadovážiť si vlastné auto, pravdepodobne ste uvažovali aj o spôsobe, ako ho  financovať. K dispozícii máte dve možnosti: Buď požiadate banku o spotrebný úver, ktorý vám umožní stať sa vlastníkom auta okamžite, alebo sa rozhodnete pre lízing. V prípade lízingu sa majiteľom auta stávate až po zaplatení splátok a akontácie lízingovej spoločnosti (30 – 40% z celkovej ceny auta). Ak sa rozhodnete pre úver, počítajte s poplatkom za jeho poskytnutie a aj s pomerne prísnymi podmienkami pre jeho získanie. Na rozdiel od lízingu však nemusíte okamžite uzatvárať havarijné poistenie a auto môžete kedykoľvek predať.

V konečnom dôsledku je na vás, pre aký spôsob financovania auta sa rozhodnete. Najlepšie urobíte, ak si vyhľadáte najvýhodnejší úver a najvýhodnejšiu lízingovú ponuku a obe porovnáte. Viac o možnostiach financovania auta nájdete v tomto článku.

Investícia vs. náklady na prevádzku

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko mesačne ubudne z vášho rodinného rozpočtu na prevádzku auta? Auto stráca na hodnote v momente kúpy. Napríklad ak ste majiteľom auta v strednej triede, za jeho štvorročnú prevádzku dáte približne rovnakú sumu, za akú ste ho kúpili. Vo všeobecnosti najviac platíme za palivo, poistenie a lízing. Ďalšou položkou, najmä pri starších autách, je servis a ostatné náklady na prevádzku, prípadné opravy.

Poznať náklady na prevádzku auta nie je vôbec na škodu. Napríklad online aplikácia, po zadaní niekoľkých detailov o vašom vozidle vyhodnotí priemerné ročné aj mesačné náklady na prevádzku, či náklady na údržbu vozidla vzhľadom na rok výroby a najazdené kilometre. Tieto informácie sú nápomocné najmä vtedy, keď uvažujete o kúpe ojazdeného auta.

Auto = zodpovednosť

V rámci nákladov na prevádzku auta je potrebné rátať s dvoma dôležitými faktormi. Jedným z nich je samozrejme zmluvné poistenie, ktoré je povinné pre každé auto jazdiace na slovenských cestách. Cena PZP sa líši v závislosti od poisťovne, tú najvýhodnejšiu vám pomôže zistiť táto aplikácia. Druhým faktorom sú náklady spojené s prípadnými nečakanými situáciami, ako sú dopravné nehody a havárie. V takom prípade je dobré predvídať a investovať do havarijného poistenia. Kooperativa poskytuje klientom poistenie Komplet, ktoré hradí náklady na opravu auta a za bezškodovú jazdu udeľuje bonus. Pripoistenia sú na výber v balíkoch vo verzii basic alebo optimum. Ďalšou výhodou je aj bezprostredná možnosť nahlásiť škodu online.

Auto vs. verejná doprava

Ak si ani po prepočítaní nákladov na prevádzku auta nie ste istí, či sa táto investícia skutočne oplatí, porovnajte si to s nákladmi na verejnú dopravu. Ceny vlakových lístkov závisia predovšetkým od kilometrov, pričom napríklad za 100 km tarifnej vzdialenosti zaplatíte 5,25 € (všetky tarifné poplatky nájdete v tomto súbore na stránkach ZSSK). Porovnajte si to napríklad s cenou za 20 km jazdu do práce. Pri priemernej cene benzínu 1,50€ / liter tak mesačne prejazdíte približne 80 €. Ak rovnakú trasu absolvujete verejnou dopravou, mesačné náklady by nemali presiahnuť 30 €, samozrejme v závislosti od kraja a cien za lístok. Ak sa ceny benzínu zvýšia, môžeme očakávať, že verejná doprava bude čoraz obľúbenejšia. A nielen to: Využívanie verejných dopravných prostriedkov šetrí aj životné prostredie a napríklad v Bratislave je aj odporúčanou voľbou, najmä v súvislosti s dopravnými obmedzeniami, ktoré aktuálne prebiehajú.

Mnoho ľudí na Slovensku uprednostňuje vlastný spôsob dopravy pred MHD. Pred tým, ako kúpite auto, by ste sa však mali brať do úvahy nielen náklady na prevádzku, ale aj účel, na ktorý ho kupujete. Nech však budete cestovať kamkoľvek, buďte opatrní.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.