Záver školského roka sa často spája s výletmi, exkurziami či školami v prírode. Kým deti sa bezstarostne tešia na dobrodružstvo, rodičia sú v napätí, aby ich ratolestiam nič nechýbalo. Ako zvládnuť balenie na výlet bez problémov?

Kufor či cestovná taška?

Pre školy v prírode či chatové tábory je ideálny stredný kufor na kolieskach – je priestranný a ľahko sa s ním manipuluje Treba totiž počítať s tým, že o batožinu sa vo väčšine prípadov stará dieťa samé. Na druhej strane, ak sa dieťa chystá na stanovačku či do prírody, je vhodná cestovná taška alebo väčší ruksak. Najlepšie je však zmestiť všetky veci do jednej batožiny, dieťa tak bude mať všetky veci na jednom mieste.

Čo pobaliť?

Deti na výletoch obvykle čaká akčný program, napríklad turistika, prechádzky v lese, opekačka aj športové súťaže. Preto im radšej zabaľte staršie oblečenie, pri ktorom nebude vadiť, že sa pri hre roztrhne, či zašpiní. Je dobré, ak balenie nenecháte na poslednú chvíľu a pripravíte si vopred aj zoznam potrebných vecí:

V kufri či batohu by si dieťa malo nájsť:

  • spodnú bielizeň a ponožky,
  • tričká s dlhým a krátkym rukávom, teplejšiu bundu,
  • tepláky, nohavice na turistiku aj šortky,
  • nepremokavú bundu alebo pršiplášť,
  • topánky na turistiku, tenisky, papuče,
  • čiapku alebo inú pokrývku hlavy, slnečné okuliare,
  • hygienické pomôcky – zubná kefka, šampón a aspoň dva uteráky,

Vzácne a drahé veci, ako sú šperky, tablety či fotoaparáty, radšej nechajte doma.

Všetky lieky, ktoré dieťa berie pravidelne aj nepravidelne by sa mali odovzdať lekárskemu dozoru ešte pred začatím výletu. Myslite na to, ak by ste chceli do ruksaku pribaliť niečo len tak, pre istotu.

Pribaľte zoznam vecí v kufri

Kým pred odchodom na výlet sa o balenie zväčša starajú rodičia, pri návrate domov je tento proces v réžii detí. Často sa však stáva, že deti pri balení kopu vecí zabudnú. Pribaľte im preto aj podrobný zoznam vecí v kufri. Od počtu ponožiek až po tričká či lieky. Takto budú mať návod, ako sa pobaliť na cestu domov a nič nezabudnúť.

Menovky pre istotu

Aj vy si spomínate, ako ste si po návrate z tábora  doma z kufra vytiahli kamarátovo tričko? Deti, predovšetkým tie menšie, na výletoch zaujímajú predovšetkým hry, nestarajú sa o oblečenie či o to, komu čo patrí. Aby poľahky spoznali svoje veci,  označte im všetko menovkami, najmä drobnosti: fľašky, topánky, čiapky ale aj hygienické potreby. Menovky sú šikovné aj v prípade strát a nálezov, ktoré vždy duchaprítomne zhromaždia vedúci alebo pani učiteľky.

Zbaliť dieťa na výlet nie je ľahká úloha, najmä ak to zažívate prvýkrát. Robte to preto spolu. Dieťa získa prehľad o tom, čo v kufri má a čo má v ktorej situácii využiť. Čo sa ešte hodí do kufra je kartička cestovného poistenia, prípadne jej fotokópia.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.