Mnohí z nás uprednostňujú cez víkendy pobyt na vlastnej chate či chalupe niekde v prírode. Viete však ako zabezpečiť vašu chalupu v čase, keď tam nie ste? S našimi odporúčaniami sa zlodeji vášmu letnému príbytku vyhnú oblúkom.

Základné opatrenia

Rekreačné chaty sú obývané len sporadicky, preto sú častým terčom zlodejov a vandalov. Pravidlom číslo jeden je: Zabudnite na heslo “kľúče sú pod rohožkou” a nenechávajte kľúče na notoricky známych miestach. Rohožka, kvetináč alebo vonkajší parapet sú prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Zaobstarajte si samostatné zámky na každé okno aj dvere, najmä od miestností, kde skladujete sezónne náradie. Vždy, keď opúšťate chatu na dlhšie, skontrolujte uzáver vody, prívod elektriny, čerpadlo alebo bojler. Často sa stáva, že chyba z nepozornosti a neopatrnosť spôsobí veľké škody na majetku.

Cenné veci radšej ukryte na jedno miesto

Hovorí sa, že zlodejom stačí 5 minút, aby obrátili vašu chalupu hore nohami. Základným pravidlom ochrany rekreačnej chaty je uložiť všetky cenné veci na jedno miesto tak, aby neboli vidieť cez okno alebo presklené dvere. Ak sú cennosti na očiach, poskytujete zlodejovi dôvod, prečo sa dostať do vašej chalupy. Doplňujúcim opatrením je “úkryt” hodnotných vecí zabezpečený zámkou. Je pravdepodobné, že ak zlodej do piatich minút nenájde, čo hľadá, uspokojí sa s tým, čo ste neskryli, v tom lepšom prípade odíde naprázdno.

Proti zlodejom pomôže aj technika

Štandardné zámky už dnes nestačia, zlodeji poznajú spôsob, ako sa cez štandardnú zámku dostať. Základným opatrením sú bezpečnostné dvere, ktoré sú dostupné v piatich bezpečnostných kategóriách. Inou alternatívou sú elektronické bezpečnostné systémy. Moderné alarmy sú dnes technologicky prepojené aj s elektronickými spotrebičmi v chate, umožňujú ovládať kúrenie a informovať vás o všetkom, čo sa počas vašej neprítomnosti v chate deje. Tieto systémy sú veľmi účinné aj pri prírodných katastrofách a požiaroch, kedy prostredníctvom IP adresy dokážu odoslať informáciu priamo do vášho telefónu.

Pod ochranou polície

Mnoho vlastníkov chát nevie, že svoju nehnuteľnosť môžu zveriť do rúk polície. Služba ochrany objektov umožňuje pripojiť chalupu priamo na pult centrálnej ochrany polície. Túto spoplatnenú službu vám sprostredkuje každé krajské riaditeľstvo policajného zboru, pričom výška poplatku je stanovená po bezpečnostnej obhliadke nehnuteľnosti. Väčšinou sa mesačný poplatok pohybuje okolo 20 €. Najväčšou výhodou tejto služby je rýchlosť, s akou vie policajná hliadka zakročiť – na základe presnej vzdialenosti od objektu je schopná byť na mieste do pár minút.

Rozumnou voľbou je poistenie nehnuteľnosti

Napriek najväčšej snahe zabezpečiť chalupu, je dobré mať v zálohe aj poistenie. Poistenie chalupy  vám pokryje náklady za škody spôsobené prírodnými katastrofami, krádežou aj vandalmi. Chaty a chalupy patria do kategórie nehnuteľností, preto sa na ne vzťahuje rovnaký typ poistenia. Okrem budovy je možné poistiť aj okolité objekty, ako garáže, altánky či ploty, ale aj zodpovednosť vyplývajúcu z vlastníctva nehnuteľnosti.

Bezpečnostné opatrenia sú najlepšou ochranou nielen proti vandalom a zlodejom, ale aj proti živelným katastrofám. Nepodceňujte ochranu svojho majetku, s poistením nehnuteľnosti budete na nečakané situácie pripravení.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.