Ak sa vám premnožila mäta alebo neviete čo s črepníkovým tymiánom, nevadí. S našimi radami zužitkujete tieto bylinky hneď aj dvakrát.

Bylinky na balkóne

Každá bylinka má iné potreby a je dobré poznať ich základné charakteristiky. Levanduľa, rozmarín či bazalka majú rady priame slnečné svetlo, preto ak máte balkón otočený na juh, bude sa u vás dariť práve týmto bylinkám. Ak máte balkón natočený na východnú alebo západnú stranu, pestujte radšej bylinky, ktoré sa vám za menej slnka odvďačia, ako napríklad medovka alebo pažítka. Z medovky si spravíte dobrý čaj a z pažítky pripravíte chutnú raňajkovú pomazánku, alebo obe využijete do varenia či pečenia.

Bylinky v záhrade

V záhrade dopestujete naozaj čokoľvek. Napríklad mäta obsahuje prírodné silice, ktoré pomáhajú pri problémoch s tráviacim ústrojenstvom. Tak prečo z premnoženej rastliny nespraviť osviežujúci sirup? Mätu môžete nasušiť a mať po ruke na jeseň, keď bude sezóna čajov. Alebo si z nej pripravte kúpeľ na unavené nohy, prípadne ju použite na ochutenie či ozdobu koláčov. Jej využitie v domácnosti je neobmedzené.

Koriander

Táto nenáročná bylinka na pestovanie zvládne tak črepník, ako aj záhon v záhrade. Koriander je skvelým dochucovadlom exotických, najmä mäsových jedál, ale využiť ho môžete aj pri bezmäsitých jedlách. Jediné, čo koriander potrebuje je slnečné miesto a vlahu.

Ochutená soľ

Do receptu na ochutenú morskú soľ môžete pridať aj bylinky, ktoré nazbierate na prechádzke po lúke. Vysušte akékoľvek bylinky a pridajte ich do hrubozrnnej morskej soli alebo sa nechajte inšpirovať receptom z internetu.

Sirup (aj z bazalky či tymiánu)

Nebojte sa akejkoľvek kombinácie byliniek, v sirupe vás ich súhra príjemne prekvapí. Výborný sirup si vyrobíte z čistej bazalky alebo z kombinácie tymiánu a materinej dúšky, mäty či rozmarínu. Deti budú milovať rôznofarebné variácie sirupov. Ten levanduľový im dokonca pomôže aj lepšie zaspať.

Kúpeľ z byliniek

Znie to ako luxus, no unaveným nohám (aj telu) po celom týždni uľaví práve kúpeľ z byliniek. Čerstvo natrhané bylinky (mäta, harmanček, …) môžete zaliať horúcou vodou, nechať chvíľu vylúhovať a preliať do lavóra s vodou. Pridajte morskú soľ, olivový či kokosový olej a váš domáci wellness môže začať.

Ochutené oleje

Horčičné semienka, semienka koriandra, lístky tymiánu alebo pokrájané kúsky čili zalejte panenským olivovým olejom a o pár týždňov si vychutnajte svoje aromatické ochucovadlo. Ochutený olej využijete tak pri varení, ako aj v studenej kuchyni.

Listy z púpavy na trávenie

Máme pre vás radu na záver. Ak mávate problémy s trávením, pridajte do akéhokoľvek zeleninového šalátu pár nasekaných lístkov púpavy a z usušeného koreňa si pripravte čaj.  Horké listy a koreň majú skvelé účinky na tráviace orgány a obsah horkých látok povzbudzuje funkcie pečene, žalúdka či pankreasu. Rastlinka zároveň výborne čistí krv. Veď nie nadarmo má názov púpava lekárska.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.