Fenomén elektrických kolobežiek sa udomácnil aj na Slovensku. Prinášame vám stručný návod, čo si pri výbere kolobežky všímať, aby ste sa rozhodli správne.

Veľký návrat kolobežiek

Najmä vo väčších mestách sú dopravné kolóny takmer dennou rutinou. Nekonečné zápchy na cestách a márne boje o voľné parkovacie miesta určite pozná každý majiteľ automobilu. Prostriedky hromadnej dopravy sú v tomto smere o čosi praktickejšie, avšak menej komfortné, nakoľko musíte strpieť dav spolucestujúcich a obdobne bojovať o voľné miesto, tentokrát na sedenie. Navyše, oba spôsoby so sebou prinášajú i značné finančné náklady. Aktívnejší ľudia preto častokrát volia ako spôsob prepravy bicykel, ktorý šetrí nielen peňaženku, ale i životné prostredie. Bicykel si však vyžaduje značnú dávku fyzickej kondície, a tak na scénu prichádzajú kolobežky. Zašlá sláva tohto, kedysi výlučne detského, dopravného prostriedku dnes opäť ožíva a s nástupom moderných technológií získava novú, atraktívnu tvár.

Dôležité parametre pri výbere kolobežky

Aj vy ste už možno zaregistrovali ľudí komfortne sa premávajúcich na elektrických kolobežkách. V menších mestách možno rarita, v tých väčších čoraz častejší úkaz. Popularita tohto novodobého dopravného prostriedku neustále stúpa, na čo operatívne reaguje aj trh a ponúka čoraz širší sortiment. Ako sa v aktuálnej ponuke čo najlepšie zorientovať a vybrať si tú správnu elektrickú kolobežku?

  • Rýchlosť a dojazd v správnych rukách

Základom je stanoviť si, kto má byť používateľom kolobežky. Na trhu totiž nájdeme elektrokolobežky už od veku 8 rokov, ale i špeciálne pre dospelých. Prvoradým kritériom je teda vek a následne výška budúceho majiteľa. Od týchto špecifík sa potom odvíjajú ďalšie, a síce rýchlosť kolobežky. Kým detské kolobežky dosahujú rýchlosť zhruba do 30 km/h, modely pre dospelých umožňujú jazdiť omnoho rýchlejšie. Podstatným ukazovateľom je i dojazd, čiže ako ďaleko dokážete s kolobežkou prejsť. Štandardná doba dojazdu sa pohybuje okolo jednej hodiny, pri modeloch najvyšších rád možno túto hranicu prekročiť a bez problémov zvládnuť i trasu dlhú 40 km.

  • Aj hmotnosť zaváži

Špecifickým znakom elektrických kolobežiek je ich skladnosť, teda možnosť ich kedykoľvek zložiť a prakticky prenášať. Aj z tohto dôvodu sa tešia mimoriadnej popularite ľudí vo veľkých mestách, nakoľko poskytujú svojim majiteľom rýchly a pohodlný presun v rámci jednotlivých vzdialených lokalít. Pri výbere kolobežky je preto dôležitým parametrom i hmotnosť, ktorá sa primárne odvíja najmä od použitého materiálu (oceľ, hliník). Na trhu môžete nájsť elektrokolobežky s hmotnosťou pod 10 kg – tzv. nízka hmotnosť, ale i nad 10 kg, označené ako ťažká hmotnosť. Voľba hmotnosti je však individuálna a záleží od osobných preferencií jej budúceho majiteľa.

  • Komfort, ktorý vás dovedie do cieľa

Otázkou osobnej preferencie je i voľba riadenia elektrokolobežky. Elektrický pohon môžete riadiť buď pomocou tlačidla alebo otáčavou rukoväťou, ako je tomu napríklad pri motocykli. V rámci voľby bŕzd si takisto môžete vybrať z dvoch možných kandidátov: prvým je nožná brzda a druhým nožná páčka. Je len na vás, ktorý spôsob považujete za praktickejší a pohodlnejší. Ak kladiete dôraz najmä na pohodlnosť, môžete vyskúšať i model so  sedením a vaša jazda sa stane ešte komfortnejšou. Pre technologických nadšencov ponúkajú elektrokolobežky ešte niečo naviac – možnosť konektivity v podobe pripojenia mobilného telefónu prostredníctvom Bluetooth, interaktívny displej na sledovanie dát vašej jazdy, ale i možnosť záložného elektrického zdroja. „Powerbanku“ oceníte najmä vtedy, keď vaša kolobežka začne strácať dych, no vy nechcete stratiť svoj cieľ. 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.