Chystali ste sa preležať celé dni na pláži a nakoniec ste ich presedeli na hotelovej izbe. Chrbát spálený, nohy doštípané a ako spomienka na včerajšiu exotickú večeru vám zostala tvár posiata vyrážkami. Takto ste si dovolenku určite nepredstavovali. Čo robiť, aby ste sa podobnému scenáru vyhli?

Dobrú chuť a na zdravie

Ťažkosti s trávením patria k najčastejším zdravotným komplikáciám, ktoré vás na dovolenke môžu stretnúť. Zahraničná kuchyňa býva rôznorodá, na pohľad lákavá, avšak exotická delikatesa vám môže spôsobiť nepríjemnosti“. Žalúdočné kŕče, bolesti brucha, zvracanie či hnačky môžu pokaziť celú dovolenku. V niektorých prípadoch sa črevným virózam, žiaľ, vedome nevyhnete. Riziko však môžete v podstatnej miere eliminovať. Myslite na to, že v mnohých obľúbených dovolenkových destináciách voda z vodovodu nie je pitná. Pite preto iba vodu balenú vo fľašiach, vyhýbajte sa ľadu v nápojoch a nekonzumujte jedlo, ktoré:

  • je neznámeho pôvodu (môže byť zdrojom patogénu, prípadne môže vyvolať alergickú reakciu),
  • je bez tepelnej úpravy, pričom si to charakter jedla vyžaduje (hrozí tu riziko vzniku choroboplodných zárodkov a baktérií),
  • obsahuje rôzne druhy dresingov, majonéz a iné zložky, ktoré rýchlo podliehajú skaze,
  • nespĺňa hygienické štandardy (nie je umyté, manipulácia s ním, resp. jeho uskladnenie nie je hygienické).

Čo robiť ak si práve váš tráviaci trakt nepotyká so stravou? ? V prípade hnačiek i zvracania sa organizmus v značnej miere odvodňuje. Dbajte preto na pravidelné dopĺňanie tekutín a minerálov (ideálne vo forme čistej vody, minerálky  a nesladeného čierneho čaju) . Dôležitá je aj minimálne 3 –dňová diéta – sucháre, ryža, varená mrkva či banány. Vhodným pomocníkom sú probiotiká, žalúdočné bylinné čaje a rôzne voľnopredajné liečivá ktoré sa postarajú  o obnovu črevnejmikroflóry a zabezpečia vám skorý návrat „do normálu“.

Slnko svieti, voda láka…

…a na opaľovací krém sa zabúdať nevypláca. namiesto príťažlivého bronzu sa koža, zaliata dovolenkovým slnkom, premení na karmínové bolestivé spálenisko. Záchranným kolesom je sprej alebo krém s obsahom panthenolu alebo kalcia. Ak ho náhodou nemáte v cestovnej lekárničke, dobre poslúži na potretie postihnutých miest aj klasické  maslo či kyslá smotana.

Nebezpečným následkom dlhého pobytu na slnku môže byť aj úpal. Prejaví sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zvracaním a celkovou slabosťou. V takomto prípade by ste si mali ľahnúť do tieňa, končatiny ochladzovať vlažnými zábalmi a piť veľa tekutín, nakoľko hrozí riziko celkovej dehydratácie organizmu.

Štípance a uhryznutia

Na dovolenke vás dokáže potrápiť nielen slnko, ale aj „zvieratká“. Uštipnutia hmyzom či plazom vedia byť nepríjemným zážitkom. Ak sa pohybujete v lese či pri jazere, v rámci prevencie určite nezabudnite na repelenty a oblečenie zahaľujúce končatiny. Čo v prípade, ak k uštipnutiu predsa len dôjde? Postihnuté miesto odporúčame utíšiť chladivými obkladmi, výborné sú aj voľnopredajné gély a mastičky proti opuchom a bolesti. Ak vám však stúpa teplota a  stav sa neustále zhoršuje, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Na prípadné zdravotné ťažkosti myslite už pred cestou na dovolenku a radšej sa poistite. Cestovné poistenie vám pokryje náklady na nákup liekov či lekárske ošetrenie prípadne hospitalizáciu v zahraničí. Zdravotný problém aj peňaženku tak budete mať pod kontrolou a na dovolenku vám zostanú len príjemné spomienky.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.