Niektorí klimatizáciu zatracujú, iní si jazdu bez nej nedokážu predstaviť. Kam patríte vy? Prečítajte si, ako ju (nie len) počas horúceho leta správne používať.

Klimatizujte s chladnou hlavou

Asi poznáte ten pocit, vonku „príjemných” 35 stupňov a vy sa pri sadaní do auta cítite ako na grile. V takejto situácii zrejme nemyslíte na nič iné, len ako naštartujete motor a „vypeckujete” klimatizáciu na maximum. Len aby ste to neprehnali. Vzduch v rozohriatom aute môže dosahovať niekedy aj 70 stupňov. Preto skôr, než zapnete klímu, zbavte sa ho. Pred cestou si nechajte minútku, či dve na jeho vyvetranie a prvých pár minút jazdy vetrajte oknami. Keď už klimatizáciu spustíte, nenatáčajte jej prieduchy smerom na telo. Studený vzduch by mohol vyvolať zápal. Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by mal byť maximálne 7 stupňov Celzia.

Udržiavajte ju v čistote a zapnite ju aj v zime

Vodiči najmä počas chladnejšej časti roka klimatizáciu nepoužívajú. Nevedia však, že by mohli. Systém môže zatuchnúť, čoho výsledkom môže byť nepríjemný zápach. Horšou alternatívou môže byť únik chladiva. Klimatizáciu treba z času na čas „prevetrať” aj v zime. Ak ju pri jazde zamrznutým mestom nastavíte na vyššiu teplotu, nič nepokazíte, naopak, odmenou vám okrem prevencie pred spomenutými problémami bude napríklad aj rýchlejšie vysušenie zarosených skiel.

Nezabúdajte ani na čistenie. Klimatizáciu je treba vyčistiť aspoň raz za pol roka. Nielen alergici ocenia čisté peľové filtre. Stav chladiva stačí kontrolovať každé dva roky. Takže, keď pôjdete najbližšie s autom na servisnú prehliadku, nezabudnite požiadať aj o kontrolu a vyčistenie klimatizácie.

Čo na to spotreba?

V tomto prípade závisí najmä od objemu vášho motora. Kým pri tých silnejších nehrá klíma takmer žiadnu rolu, pri slabších autách vás môže stáť nejaké to euro navyše. Do úvahy treba brať aj fakt, že spotreba sa zvyšuje aj s horšou aerodynamikou, ktorú spôsobuje napríklad aj vetranie otvorenými oknami.

Lakeť z okna alebo, ako to zvládnuť aj bez klímy

Nezabúdame ani na vás, vlastníkov áut,  ktorí nemáte chladiaci systém vo vašom aute. V takomto prípade odporúčame rozvážne vyberať miesto parkovania, aby bolo auto čo najväčšiu časť dňa v tieni, čo môže byť občas celkom veľkou výzvou. Alternatívou je použiť tienidlo, ktoré na čas, keď je auto zaparkované, pripevníte na čelné sklo. Počas cesty samotnej pomôžu otvorené okná a dostatočný príjem tekutín.

Prílišné teplo pôsobí na nás vodičov sedatívne, čo môže ovplyvniť reakcie počas jazdy. Dávajte si teda počas šoférovania pauzy, nepreceňujte v horúčavách svoje schopnosti a myslite na dostatočný prísun tekutín. Pre istotu. 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.