Z plastového odpadu sa stal dôležitý celosvetový problém, ktorý zasahuje mnoho úrovní. Samotné recyklovanie nestačí a ukazuje sa, že jedinou udržateľnou cestou je obmedzená produkcia plastového odpadu. Sme radi, že vám môžeme ponúknuť jedno z riešení, ako túto situáciu zvládnuť – výrobte si s nami domáce čistiace prostriedky.

 

Kde inde začať ako v domácnosti? Začnite malými zmenami – žiadne jednorazové utierky balené v plastových obaloch. Namiesto nich môžete použiť napríklad staré deravé ponožky alebo vynosené tričká s dobrou savosťou. Pretrieďte všetky chemické čističe, ktoré doma máte a dlhodobo zvážte používanie len tých, ktoré naozaj potrebujete.

Univerzálny prostriedok

Najjednoduchšou variantou je ocot, ktorý čistí nečistoty, dezinfikuje,
leští a tiež neutralizuje rôzne pachy, aj keď sám o sebe môže mať pre niekoho nevábnu vôňu. Zmiešajte ocot s vodou a váš nový a navyše ekologický domáci čistiaci prostriedok je na svete. Keby vám predsa len vadil zápach octu, môžete primiešať aj pár kvapiek esenciálneho oleja.

Domáca jar

Na jednu dávku budete potrebovať: 36 gramov nastrúhaného olivového mydla, 375 ml horúcej vody, pol lyžice jemnej sódy na pranie (ideálne jemne namletej), 1 lyžicu akéhokoľvek octu (kvasného, jablčného alebo vínneho), 1 lyžicu kokoglukosidu (aby prípravok pekne penil), a pre prírodnú vôňu 5 až 10 kvapiek esenciálneho oleja, napríklad z antiseptických citrusov, levandule alebo citrónovej trávy. Väčšina z ingrediencií je bežne dostupná, kokoglukosid nájdete len v špecializovaných predajniach. Keď ho nepridáte, riad umyjete tiež, ale s ním to bude príjemnejšie. Kokoglukosid je totiž jeden z najjemnejších čistiacich prostriedkov, vhodný aj pre citlivú kožu. Základom tejto čisto prírodnej látky je kokosový olej a ovocné cukry a je teda úplne ekologický.

Osviežovač vzduchu

Jednoduchý a pritom účinný aróma difuzér si vyrobíte zmiešaním približne 40 kvapiek vonného olejčeka s neparfumovaným detským olejom. Zmes nalejte do vázičky a ponorte do nej niekoľko bambusových tyčiniek, ktoré tekutinu nasajú a postupne uvoľnia vôňu. K výrobe gélového osviežovača vzduchu budete potrebovať neochutenú želatínu, lyžičku soli, pár kvapiek esenciálneho oleja a vhodnú nádobu. Ideálne sú zaváracie poháre. Ich počet a veľkosť zvoľte podľa množstva želatíny. Na dno pohára nakvapkajte minimálne 30 kvapiek oleja, pridajte lyžičku soli a prilejte želatínu, ktorú si pripravíte podľa návodu. Všetko dobre premiešajte a nechajte stuhnúť.

Bežne používané čistiace a upratovacie prípravky, ktoré obsahujú tenzidy a aktivačné prísady, vnášajú do našich domovov tie najtoxickejšie látky, narúšajúce hormonálnu rovnováhu a neurotoxíny, a tiež zapríčiňujú vyšší výskyt alergií. Ekologické prostriedky na upratovanie, ktorých základom sú prírodné minerálne látky a rastlinné zložky, sú netoxické a zdravotne nezávadné. A dokážu upratať byt či dom rovnako dokonale ako tie chemické.

Ďakujeme, že spolu s nami myslíte na našu planétu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.