Ak je u vás doma na hlavnom programe dňa odpoveď NIE, dieťa skúša vašu trpezlivosť, hádže sa o zem a trucovito plače, je dobré mať v zálohe nasledujúce postupy. Pomôžu vám toto náročné obdobie vzdoru zvládnuť.

Kedy a prečo obdobie vzdoru prichádza?

Do prvej „puberty“ sa dieťa dostáva približne vo veku 1,5 – 4 roky. Z dovtedy malého zlatíčka sa stáva premenlivá búrka citov a nikdy neviete, čo ho nazlostí najbližšie. Aj keď nadobudnete pocit, že dieťa iba skúša vaše hranice, podľa psychológov ide o prirodzenú vývojovú fázu. Dieťa si viac začína uvedomovať svoju osobnosť, zároveň však jeho nervová sústava nie je dostatočne zrelá na to, aby si vedelo so silnými emóciami poradiť. Verte, že ide o ťažké obdobie nielen pre vás, ale aj pre vášho potomka.

Prijmite túto etapu

Aj vaše dieťa sa už hodilo v obchode na zem, lebo ste mu zakázali čokoládu tesne pred obedom? Potom zrejme poznáte hanbu a stres z ľudí okolo, ktorí si vás v lepšom prípade akože nevšímajú, v horšom vám začnú dávať výchovné rady a ponaučenia. Mnoho rodičov bojuje s vlastným pocitom, že vo výchove zlyhávajú, a to dokonca aj na očiach verejnosti.

Skúste sa zhlboka nadýchnuť a upokojiť sa. Vaše dieťa nie je nevychované, zlé či panovačné. Hľadá svoje miesto, spoznáva nové reakcie a učí sa pracovať s pocitmi, zlepšuje sa jeho myslenie aj slovná zásoba. Ak nájdete vzájomné pochopenie a vhodné spôsoby, ako reagovať na jeho hnev, dá sa obdobie vzdoru prekonať bez väčších škrabancov na duši. Existuje niekoľko stratégií, ktoré môžete vyskúšať. Uvidíte, ktorá zaberie práve na vášho potomka.

Plačúce dieťa prežíva obdobie vzdoru na prechádzke s otcom.
Objatie niekedy rozčúleným deťom pomôže, inokedy ich skôr nahnevá. (Foto: Adobe Stock)

Vyhýbajte sa problémovým situáciám

Ako rodič poznáte svoje dieťa najlepšie, a preto ho zbytočne nevystavujte hraničným emóciám. Všímajte si, kde a za akých okolností najčastejšie nastane problém, a myslite vopred.

  • Zmeňte miesto. Ak pravidelne prichádza do konfliktu s deťmi na pieskovisku, skúste na pár týždňov vymyslieť nový program. Vyberte sa miesto toho na prechádzku a rozprávajte sa o zvieratách a rastlinách, ktoré cestou vidíte.
  • Sledujte, či má dostatok energie. Unavené dieťa je náchylnejšie podľahnúť negatívnym emóciám.
  • Znížte nároky. Dieťa môže znervózňovať aj činnosť, v ktorej sa mu nedarí. Neklaďte naň prehnané nároky. Ak vidíte, že mu ešte niečo nejde, zabudnite na kritiku alebo porovnávanie. Úspešne tak predídete jednému zo zbytočných konfliktov.

Dajte dieťaťu na výber

Chce chodiť von v sandáloch, aj keď je ledva 10 stupňov? Na dieťa v období vzdoru výborne zaberá jednoduchý trik – dovoľte mu, aby si vybralo z dvoch či troch možností. Samozrejme, vždy vyberajte alternatívy, ktoré vyhovujú aj vám. Bude sa mu páčiť, že o sebe rozhoduje a nie je mu nanútený iba váš názor. Ráno pripravte niekoľko variantov oblečenia, spýtajte sa ho, či chce ísť výťahom alebo po schodoch, či si dá na desiatu banán alebo jablko.

Objať, alebo poslať do izby?

Určite ste už počuli o tom, že dieťa, ktorým lomcuje hnev, stačí iba objať a upokojiť. Táto metóda na niektoré deti skutočne zaberá, no u ďalších môže vyvolať ešte väčší vzdor a snahu uniknúť z náručia. Skúsiť ju môžete, no nesiľte to.

Z úplne opačnej strany je postup, keď rozčúlené plačúce dieťa pošle rodič do izby s tým, že sa môže vrátiť, až keď sa upokojí. Malé dieťa zväčša nemá vnútorné mechanizmy na to, aby si dokázalo poradiť s pretlakom emócií a po pár minútach sa vrátilo veselé a usmiate.

V kritickej situácii dohliadnite, aby bol okolo dieťaťa bezpečný priestor, a skúste mu dať úplne jednoduché otázky: Čo ťa nahnevalo?“ alebo „Čo sa ti nepáčilo?“ Potrebuje cítiť váš záujem a ochotu počúvať.

Nahnevaný chlapček prežíva obdobie vzdoru v škôlke.
Aj veci, ktoré predtým išli ľahko, sú zrazu problém. (Foto: Adobe Stock)

Priveľa pozornosti môže byť problém

Pozor však – ani s pozornosťou to nepreháňajte. Ak práve po nej túži a zistí, že ju získa robením scén, prirodzene ich bude opakovať častejšie.  Keď dieťa v scéne stále pokračuje a vám tiež stúpa tlak, dožičte jemu aj sebe trochu odstupu. Vyjadrite spoluúčasť, napríklad slovami „mrzí ma, že si taký nahnevaný“, a ustúpte bokom, uvarte si napríklad čaj. Verte, že je to lepšie, ako keby ste začali kričať, plakať či búchať dverami.

Stanovte hranice

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, dieťa viac ako inokedy potrebuje, aby ste vo svojich pravidlách boli konzistentní a nemenili ich len pod vplyvom okolností. Robil malý syn cirkus v potravinách a nakoniec si tú čokoládu vydupal? Plač a scéna mu teda priniesli odmenu – a preto správanie takmer určite zopakuje. Porušili ste pravidlá, ktoré dovtedy dávali význam. Aj vzdorovité dieťa potrebuje vo výchove nemenné istoty.

Dodržte slovo

Veľký pozor si dajte aj na svoje nesplnené sľuby, na ktoré dieťa v tomto období reaguje veľmi citlivo. Ak mu sľúbite, že sa s ním zahráte alebo pôjdete von, urobte pre to maximum. Nabudúce si aj váš drobec uprace hračky, pretože vie, že čo sa sľúbi, treba aj dodržať.

Obdobie vzdoru pominie

Majte na pamäti, že toto obdobie bude už onedlho minulosťou. Buďte vnímaví k potrebám svojho dieťaťa a dovoľte mu rásť správnym smerom. Vždy sa skúste pozrieť na svet aj jeho detskými očami, aby ste lepšie pochopili, ako sa cíti a čo prežíva.