Manželstvo prináša mnoho zmien, ktoré sa okrem domácich povinností týkajú aj vašich finančných návykov. Po svadbe budete peniaze s partnerom spravovať spoločne, preto je fajn určiť si jasné pravidlá hneď od začiatku. Týchto päť tipov vám pomôže.

Jeden účet, jedna banka

Aby ste mohli v manželstve efektívne hospodáriť, mali by ste mať jasný prehľad, koľko peňazí máte k dispozícii, s akými dlhmi do manželstva vstupujete a aké sú vaše mesačné výdavky. Na tieto i ďalšie otázky nájdete odpovede oveľa jednoduchšie, ak budete celý chod domácnosti financovať prostredníctvom jedného účtu. Spoločný bankový účet pre partnerov či manželov síce ustupuje do úzadia, pretože ľudia si v dnešnej dobre zakladajú účty oveľa skôr (napr. juniorské, študentské) a neskôr nevidia dôvod na zmenu. Spoločný účet vám však uľahčí sledovanie rodinných financií a ušetrí veľa peňazí na poplatkoch za vedenie viacerých účtov.

Majte zadné dvierka

Aj keď sú po svadbe všetky peniaze spoločné, niečo málo by ste si mali nechať len pre seba. Získate tak pocit slobody a voľnú ruku v nákupoch rôznych prekvapení pre partnera. Malá rezerva vám môže pomôcť aj v prípade neočakávaných udalostí. Nikdy predsa neviete, čo sa môže stať.

Vytvorte si rozpočet

Po niekoľkých spoločných mesiacoch získate relatívne presné informácie o tom, koľko a kde míňate. Aby ste si udržali finančné zdravie a nemuseli sa obávať prípadných problémov, mali by ste sa dohodnúť na vytvorení rodinného rozpočtu. Práve rozpočet predstavuje najefektívnejší spôsob na sledovanie a optimalizáciu vašich financií. Využiť môžete napríklad niektorú z rozpočtových aplikácií alebo sa spoľahnúť na výpisy z účtu.

Zodpovednosť za rodinný rozpočet

Aj keď budete po svadbe o veľkých nákupoch rozhodovať spoločne, pri maličkostiach, akými sú potraviny či drogéria, určite nebudete viesť rozsiahle dialógy. Najjednoduchšou cestou na efektívnu správu rodinných financií je preto rozdelenie povinností. Zhodnoťte s partnerom svoje schopnosti a dohodnite sa, kto povedie rodinnú kasu. Na mesačnej alebo týždennej báze sa potom rozprávajte o stave účtu, aby ste obaja vedeli, kde môžete ušetriť a do čoho investovať.

Netvorte dlhy

Mnoho mladých párov zvyšuje svoj životný komfort prakticky cez noc. Z tejto nedbalosti vznikajú nebezpečné dlhy, ktoré im na značné obdobie zviažu ruky. Dostanú sa do dlhov. Vytvorenie finančnej priepasti je veľmi jednoduché, naopak návrat do plusových čísel často veľmi náročný. Najlepšie je nesnažiť sa okamžite po svadbe rozhadzovať na veľké auto, priestranný byt a drahú elektroniku. Premyslite si každý krok a radšej tvorte rezervy. Kým na krku nemáte deti a hypotéku, ste stále slobodní. Aby ste boli motivovaní, môžete využiť napríklad kapitálové poistenie, ktoré vás bude „nútiť” šetriť. Úspory môžu veľakrát rozhodnúť o tom, aká bude vaša spoločná budúcnosť. Až 35% manželstiev stroskotá kvôli peniazom.