Asi nepíšeme žiadnu novinku, že plastov a odpadu je veľa, koše sú viac menej stále plné a na internete pribúdajú videá a fotky „zaplastovaných“ zvierat v oceánoch. Nie, tento začiatok nie je negatívny, iba odráža realitu a snaží sa poukázať na to, že začať používať menej jednorázových obalov by sme mali od seba. Tak ako na to? 😉

Všade s taškou

Ono je to vlastne veľmi jednoduché, no je potrebné zmeniť návyk, poväčšine veľmi zaužívaný a to, nosiť si do obchodu vlastné tašky. Zo začiatku je to náročné na zapamätanie, no neskôr si zvyknete a dokonca si začnete všímať ľudí v obchodoch, ako berú jeden sáčok na rožky za druhým. Najlepšou alternatívou k plastovým sáčkom sú papierové sáčky, prípadne si vyhraďte práve jednu tašku iba na pečivo, ďalšiu na kozmetiku a tak ďalej. Alebo si zaobstarajte kompostovateľné sáčky, ktoré nie sú tak úplne sáčkami s názvom frusack.

Recyklujeme aj kompostujeme

Recyklovanie by malo byť v našej vyspelej spoločnosti základným návykom, veď žijeme v 21.storočí, no nie vždy tomu tak je. Niekedy stačí zdvihnúť len jeden plastový obal denne a inšpirujete tak vaše okolie natoľko, že o pár mesiacov budete žiť v čistejšom prostredí. Je to síce beh na dlhé trate, ale nikto nepovedal, že meniť naše návyky bude jednoduché.

Kompostér doma, dokonca aj v paneláku, nič nie je nemožné. Dokonca existujú pekné a dizajnové kompostovače do domácnosti, za ktoré sa hanbiť určite nebudete. Vyberte si napríklad vermikompostovanie, ako jeden z druhov kompostovania, v ktorom ide o proces rozkladu organického odpadu pomocou dážďoviek. Kompostér by mal byť umiestnený v interiéri, pretože dážďovky nemajú rady zmenu teplôt. A nemusíte sa báť, ak budete dodržiavať správne množstvo a druh „potravy“ pre dážďovky, žiaden zápach z kompostéra nehrozí.

Bezobalové obchody

Ak sa cítite, že by ste zvládli ešte menej odpadu, navštívte bezobalový obchod. Možno už aj vo vašom meste pribudol jeden taký. Pohľadajte ho na internete alebo sa pýtajte vašich známych. Väčšinou sú to tzv. bio, „zdravé“ obchodíky, kde sa začína s bezobalovým predajom suchých (sušených) potravín alebo práve naopak mokrých, no dlhšie nepokaziteľných surovín, ako sú mydlá na pranie či saponáty.

Slamky sú precenené

Leto okrem horúcich dní a letných nápojov so sebou prináša aj slamky. S tými ako by sa vrece roztrhlo v týchto mesiacoch. Preto ak chcete vylepšiť svoj „zero waste“ imidž, odmietnite plastové slamky v podnikoch alebo si vypýtajte alternatívu. Ak usporadúvate domáce oslavy, stretnutia priateľov u vás doma, zaobstarajte si namiesto klasických plastových slamiek radšej tie neplastové. Konkrétne máme na mysli nerezové, či bambusové slamky. Dajú sa ľahko vyčistiť a zohnať ich viete už skoro v každom e-shope.

Umývanie riadu

Umývanie riadu patrí presne medzi tie činnosti, ktoré robíme, keď nie my, tak umývačka, aspoň jedenkrát denne. Čo takto si vyrobiť vlastný prostriedok na riad? V zásade to nie je zložité, potrebujete hlavne správne suroviny ako mydlo, sódu na pranie, vodu, esenciálny olej a saponát na riad je na svete.  A keď už budete mať suroviny nakúpené, tak prečo si nevyrobiť aj tekutý gél na pranie.  Esenciálny olej môžete alebo aj nemusíte použiť, závisí od citlivosti vašej pokožky a nosa. Odporúčame na začiatok pridať radšej menej kvapiek esencie, ako to prehnať a potom rozdávať kamarátkam experimenátorkám.

Pomaly, ale isto

A ak si myslíte, že do takého extrému ste ešte nedorástli, nevadí. Zájdite do toho vyššie spomínaného bezobalového obchodu, kde vám trochu toho tekutého gélu na pranie nalejú, najlepšie do vami prinesenej nádoby. Však keď ste ju už raz kúpili, tak prečo ju nevypoužívať až kým sa nerozpadne? (čo môže trvať aj niekoľko generácií).

Téma okolo ekologickejšej a menej plastovej domácnosti je stále horúca a mnoho ľudí v našom okolí ešte nevie, koľko rôznych alternatív k plastom existuje. Ak začínate s teóriou „nulového odpadu“, začnite pomaly, ale isto. A hlavne od seba, nie od druhých. Prajeme vám príjemné kompostovanie, nakupovanie, recyklovanie.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.